ČTÚ chce zahájit novou aukci kmitočtů do konce července

0

ctu-t

Každý si určitě pamatuje na první aukci frekvencí, která se protahovala, až konečná nabídka byla 20 miliard korun, což je podle ČTÚ mimo realitu a takto vysoká částka by mohla vést ke zdražení služeb. Český telekomunikační úřad tedy chystá druhou aukci kmitočtů. Po jejím skončení budou přiděleny pásma 800, 1800 a 2600 MHz pro LTE sítě. Vyvolávací cena kmitočtů by měla být 8,75 miliardy Kč.

ČTÚ se také zabýval připomínkami operátorů k podmínkám aukce, ale z největší části jim nevyhověl. Operátorům vadí hlavně údajné zvýhodnění čtvrtého hráče. Právě proto zvažují podání stížnosti k Evropské komisi a případné žaloby.

„Vyhrazení lukrativních kmitočtů vnímáme jako neodůvodněné zvýhodnění nového operátora, které naplňuje znaky veřejné podpory. Ohledně dalšího postupu se rozhodneme až ve chvíli, kdy budou známy finální podmínky aukce. Věříme, že tyto podmínky budou reflektovat právní realitu v ČR a EU,“ uvedl Lukáš Hrabal z T-Mobilu.

Současným operátorům vadí hlavně to, že ČTÚ vyčlenil třetinu kmitočtů v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz pro vstup čtvrtého operátora. Tím by mohla být PPF, soudě podle první, i když nezdařené aukce. Další novinkou je, že každý bude moci získat jen omezený rozsah a nebude tak hromadit kmitočty, které by později výhodněji prodal.

ČTÚ si od opatření slibuje nejméně tři nové LTE sítě. „Mezi hlavní cíle připravovaného výběrového řízení patří především podpora hospodářské soutěže, rozvoj nových služeb mobilního vysokorychlostního broadbandu a zajištění efektivního využívání přidělených kmitočtů,“ uvedl předseda ČTÚ Jaromír Novák.

Některým připomínkám však ČTÚ nakonec vyhověl. Zrušil podmínku, podle které musely být primárně pokryty „zaostalé“ oblasti. Tedy ty, kde dosud pokrytí není, nebo jen velmi slabé. Akceptoval také připomínky ohledně anonymity během přihazování.

Konečný návrh podmínek vznikne až po projednání připomínek s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Evropskou komisí.

zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here