Co týden 1. – 7.10. dal

1

Pět komentovaných novinek uplynulého týdne.

1.7. – Google překonal Microsoft, je největší technologickou firmou
Microsoftu se příliš nedaří. Jeho kdysi neotřesitelný monopol na operační systémy postupně uvadá a Office už také netáhnou jako kdysi. Windows Phone nějaký masivní úspěch nebyl a od nových Windows 8 se nějaký zásadní průlom nečeká. A souhrou těchto parametrů se Google dostal v tržní hodnotě akcií před Microsoft. Důvody raketového růstu Googlu jsou nasnadě – máme tu velmi úspěšný Android, stále oblíbený vyhledávač a řadu dalších prointegrovaných služeb, které vytvářejí pěknou platformu pro zadavatele reklamy a umožňují onu reklamu lépe cílit, ušít ji na míru konkrétnímu uživateli. Právě z reklamy je totiž Google živ, nikoli z poplatků za Google Play v telefonech.

2.10. – ICS a vyšší na 1/4 zařízení

Možná se časy mění. Není to tak nedávno, kdy byla situace na trhu androidů z pohledu verze systému tristní. A nyní tu máme velmi optimistické číslo – celá 1/4 zařízení s androidem (tedy i tablety apod.) v sobě nese verzi Ice Cream Sandwich  a novější. A to je vzhledem k jejímu stáří docela úctyhodné číslo. Hlavní majoritní verze prostě táhla a výrobci se rozhodli svoje telefony masivně aktualizovat právě na ní. Podobná horlivost se samozřejmě od Jelly Beanu (který je v mnoha směrech spíše kosmetickým nástupcem ICS) čekat nedá, ale i tak to je sympatické.

2.10. – Aktualizace pro One X a One S
A s aktualizacemi souvisí i tato novinka. HTC se v poslední době celkem snaží svoje modely aktualizovat a novinky se nevyhly ani nynějšímu vlajkovému modelu One X a jeho menšímu sourozenci One S. Oba v nové aktualizaci dostanou Jelly Bean a novou verzi nadstavby Sense. Z té se postupem času nakonec stala celkem povedená vychytávka a nová verze v tomto trendu pokračuje. Ať si už o nadstavbách výrobců myslíme cokoli, je třeba ocenit snahu HTC o sebezlepšení.

5.10. – Projektor s Androidem
OS Android se montuje kromě telefonů a tabletů i do set-top boxů, ledniček, navigací a spousty dalších zařízení. Tak proč by nemohl být v projektoru? Přesně takovou otázku si řeklui v PhoneSuit a vytvořili Lightplay, rozhodně zajímavý koncept. V balení dostanete projektor (1024×600, 80 palců uhlopříčka) a kontrolér (nedotykový) s tlačítky a gyroskopem. Tím pak celou mašinku ovládáte. Bezdrátově můžete připojit svůj telefon a promítat jeho obsah na zdi nebo plátně. Potud to je klasické využití. Jenže v čem vidím velkou zábavu může být použití následující: Zapnu projektor, spustím si Fruit Ninja a gyroskopovým ovladačem rozsekávám ovoce ve velkém rozlišení na zdi. To může být docela dobrá skupinová zábava.

Jen cena zařízení je poměrně vysoká, 400 dolarů v předprodeji. Pro někoho, kdo často prezentuje a potřebuje být mobilní jde ale o zajímavou koupi.

6.10. – Samsung rostl téměř o dvojnásobek
To tak odpovídá. Předběžné výsledky pro třetí kvartál letoška hovoří o dost možná dvojnásobném růstu oproti loňsku. Samsungu se prostě daří. A jak víme, mobilní divize patří k nejdůležitějším. Galaxy S III byl dobře prodávaným telefonem, tablety s logem korejského giganta se taky prodávají svižně a oproti ostatním stagnujícím firmám si Samsung udržuje dravost. Je to tak jediný vážný konkurent Applovského iPhonu – a nárůst očekávat můžeme dál, nový model iPhonu totiž provází řada problémů (fialové světlo při focení, mapy) a Android bude (doufejme) jednou z prvních možností, na kterou se zhrzený uživatel zaměří. A právě u Samsungu má největší výběr.

 


1 komentář

  1. No v ty prvni novince se pise ze Google ja druhej za Apple kterej je vic jak dvojnasobne vetsi, takze by jste si to meli opravit:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here