Čínská vláda blokovala ve své zemi služby Googlu

0

V Číně byly od pátku dvanáct hodin nedostupné vešekeré služby od Googlu včetně vyhledávání, Gmailu a Map. Čínští uživatelé, kteří se snažili zobrazit internetové stránky Googlu, byli přesměrování na prázdnou stránku korejského serveru.

Důvodem zablokování byl pravděpodobně 18. sjezd čínské komunistické strany, který je velmi významný pro budoucí fungování země. Mluvčí Googlu nepřímo potvrdila, že blokování stránek má na svědomí čínská vláda: „Situaci jsme kontrolovali a na naší straně není žádný problém.“

O situaci jako první informoval server GreatFire.org, který se zabývá sledováním cenzury čínského internetu. Blokování služeb Googlu bylo zahájeno v pátek kolem 17. hodiny místního času a bylo ukončeno v sobotu v 5 hodin ráno, trvalo tedy zhruba 12 hodin. V současné době jsou v nejlidnatější zemi světa všechny služby Googlu údajně opět v normálu.

Cenzura internetu není v ČLR žádnou novinkou. Komunistická vláda blokuje přístup k mnohým mezinárodním internetovým stránkám, například YouTube, Twitteru a západním zpravodajským serverům. Vážnější problémy měl Google v Číně například v roce 2010, kdy nakonec došlo k přesunutí pobočky do Hong Kongu. Podle dostupných informací zasahují čínští cenzoři dlouhodobě také do vyhledávání Googlu a e-mailové služby Gmail.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here