Čína: „Google kontroluje až příliš velkou část trhu“

0

google_inc

Vztahy Googlu a Číny nebyly nikdy úplně ideální. Jen za posledních pár let by se dalo nejít nepočítaně případů, kdy byl Google donucen částečně omezit nebo dokonce úplně zakázat určité služby.  I přesto všechno se mu ale, alespoň co se týče mobilních systémů, na čínském trhu poměrně dařilo. Stejně jako v ostatních oblastech Asie, i lidové republice se s Androidem stal s trochou (více) nadsázky synonymem pro chytrý telefon.

Na rozdíl od ostatních zemí se tedy Číně neprosadil v úplně čisté formě. Nemalou zásluhu na jeho úspěchu na tamním trhu měly také jeho deriváty, například v podobě Baidu OS. I tak se ale dá říci, že relativně i čistý Android tam získal poměrně vysoký podíl na trhu.

To by se však mohlo také brzy změnit. Na adresu Androidu totiž čínský ministr průmyslu a informačních technologií poznamenal, že skrze něj Google kontroluje naprostou většinu čínského trhu a diskriminuje tak případnou lokální konkurenci. Nezapomněl samozřejmě dodat, že kdyby Čína chtěla, tak si postaví vlastní mobilní operační systém.

Jeden výrok samozřejmě nutně neznamená, že Android z Číny úplně zmizí, to ani zdaleka. Je ale nanejvýše pravděpodobné, že tamní vláda začne podporovat deriváty odstřižené od Google služeb a pokusí se tak pomalu Android jako takový oslabovat.

A proč by to mělo vadit nám v Evropě? Inu, čínský trh je veliký a když bude rozkouskovaný, tak z toho programátoři aplikací rozhodně nebudou mít radost.

Zdroj: engadget

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here