Čína dala zelenou, Google může dokončit nákup Motoroly

0

Po měsících čekání může být konečně dokončena akvizice společnosti Motorola Mobility americkým Googlem. Potom, co dali nákupu zelenou Evropská unie a USA, se dlouhou dobu čekalo na vyjádření Číny. Podle Associated Press akvizici nyní povolila i čínská vláda a obchod by tak měl být dokončen během příštího týdne.

Čína ale má jednu podmínku. Google se musí zavázat, že minimálně následujících pět let bude operační systém Android nabízet jako open-source. Čínští odborníci se totiž obávají, že by se Motorola mohla stát jediným výrobcem, který bude mít volný přístup k Androidu. To je však velmi nepravděpodobné hned z několika důvodů. Android se stal tolik populární mezi výrobci a vývojáři právě z důvodu, že je šířen jako open-source, proto neočekáváme, že by na tom Google chtěl v budoucnu něco měnit. A už delší dobu také víme, že hlavním důvodem akvizice Motoroly je přístup k desítkám tisíc patentům, které se týkají mobilních technologií.

Důvod, proč se Čína tolik zajímá o volné šíření Androidu je fakt, že většina domácích výrobců smartphonů využívá Android  bez jakékoliv oficiální podpory od Googlu. Případná omezení by výrobcům znemožnili operační systém volně používat a mohly by výrazně ovlivnit trh s mobilními telefony nejen v Číně.

zdroj: ap

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here