Carrier IQ má problém, zaznamenává osobní infromace

7

Carrier IQ slouží k monitorování využití mobilního telefonu. V Americe ho používají mobilní operátoři, aby zjistili, s čím mají uživatelé problémy nebo které funkce jsou nejvíce užívány. Avšak Tre­vor Ec­khart zjistil, že  Carrier IQ zaznamenává, co uživatel píše, dále pak čísla či hledané výrazy v Googlu.

Tento software do svých telefonů instalují američtí operátoři Sprint, T-Mo­bi­le a AT&T. Apple se vyjádřil ihned, když se objevila vlna kritiky. Řekl, že podpora Carrier IQ byla u iOS 5 prakticky zrušena a ujistil, že v nové aktualizaci bude funkce kompletně odstraněna. I uživatelé zareagovali a tvrdě zkritizovali společnost odpovědnou za vývoj tohoto softwaru. Podle mnohých analytiků jsou schopnosti Carrier IQ porovnatelné s odposloucháváním telefonu. Navíc běžný uživatel jen obtížně software odstraní, neboť je potřeba „root“ telefonu.

Vyjádřili se i operátoři, kteří popírají, že by získané data jakkoli zneužívali. Podobně se vyjádřila i společnost, která software vyvíjela. Carrier IQ prý jen poskytuje výrobcům telefonu a mobilním operátorům informace, díky kterým můžou efektivně zlepšovat služby, ale zároveň potvrdila, že software dokáže číst i SMS zprávy.

Na tuto kauzu rychle zareagovali vývojáři, na Android Marketu můžete najít aplikace, které jsou určeny výhradně pro odhalení softwaru této společnosti. Podle vyjádření českých operátorů se nás problém netýká, neboť tento software nepožívají.

 

7 KOMENTÁŘE

  1. Neber to jako kritiku… Na XDA se to resi uz cca pres mesic. Jenom Azrienoch o tom plamenne mluvil uz ve trech videich 🙂 Jeste, ze mam Nexus 😀

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here