Bývalí zaměstnanci Nokie založili Newkii, zaměří se na chytré telefony s Androidem

1

Nokia-Banner

V podstatě od zahájení prodeje prvních Lumií s Windows Phone se začaly objevovali spekulace, že by Nokie mohla třeba někdy přijít také s telefonem postaveným na Androidu. Jak se ale finská společnost postupně čím dál tím více sbližovala s Microsoftem, tak se z původních, mnohdy i vážně myšlených, spekulací stávala spíše zbožná přání fanoušků Nokie a zároveň robotího operačního systému. Posledním hřebíčkem do rakve všech, kteří přesto všechno doufali, že třeba jednou by mohla Nokie otočit, pak byla koupě její mobilní divize Microsoftem, ke které došlo začátkem tohoto týdne.

Paradoxně to ovšem vypadá, že se chytrého telefonu s Anroidem od Nokie přeci jen dočkáme a to právě díky oné koupi. Tedy, abych byl dokonale přesný ne tak úplně od Nokie, ale od nově založené společnosti Newkia, tvořené celou řadou dnes již bývalých zaměstnanců mobilní divize Nokie.

V čele nové společnosti stojí Thomas Zilliacus, který v Nokii šéfoval asijsko pacifickému regionu, podle jeho slov se k němu ale připojila celá řada dalších zaměstnanců, včetně designérů, techniků a vývojářů. Možné dokonce je, že by s ním mohl spolupracovat designový otec řady Nokia Lumia, Marko Ahtisaari, který nyní Microsoftem vlastněnou mobilní divizi Nokie opustí v listopadu letošního roku.

Zaměření Newkie je poměrně jasné. Vzhledem k tomu, že Zilliacus patřil ve společnosti k největším odpůrcům spojení s Microsoftem a celou dobu hlásal, že kdyby se Nokia vydala cestou Androidu, tak na tom mohla být lépe, tak se od Newkie téměř určitě dočkáme chytrých telefonů s Androidem.

Samozřejmě by bylo předčasné tvrdit, že tu příští rok budeme mít Lumii 1020 s Androidem. Přeci jen jde o novou společnost bez zázemí, investorů a tak podobně. K technologiím Nokie má navíc aktuálně výhradní přístup Microsoft. Podle některých ale finská společnost stále drží celou řadu mobilních technologií, které může volně licencovat, takže třeba jednou i telefon s Androidem a PureView fotoaparátem přijde. A i kdyby ne, tak alespoň první finské telefony se značkou Newkia a  Androidem tu budou už někdy příští rok, a i to bude určitě stát za to.

Zdroj: wpcentral, talk

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here