Britská vláda vyšetřuje free-to-play hry

5

real-racing-3-android-game-live

Obzvláště na Androidu se v poslední době významně rozmnožili na první pohled zdarma dostupné hry, ve kterých je následně potřeba platit reálnými penězi za odemknutí úrovní, zbraní a dalších věcí, aby si šlo hru vůbec pořádně užít. Důvodů pro masivní přechod na tento nový – slovem freemium označovaný, model je hned několik, vedle pirátství také třeba to, že je ideální pro určitý typ her.

Ať už je byla ale důvod jakýkoliv, tak se s freemium hrami určitě většina z vás někdy setkala. Je také pravděpodobné, že jste si ono setkání moc neužili, jelikož jste takřka určitě brzy přišli na to, že abyste si hru užili v plné míře, tak byste museli zaplatit daleko více, než by hra stála, kdyby byla normálně placená. Nakonec se ale dá předpokládat, že jste se s tím nakonec smířili, vždyť co jiného vám také zbývalo.

Britská komise pro férový obchod The Office of Fair Trading se ale s novým trendem tak úplně nesmířila, ba naopak jej začala prošetřovat. Konkrétně se zaměřila na to, jak hodně a hlavně férově se ingame obchody snaží přesvědčit hlavně menší uživatele k tomu, aby v nich nakupovali.

Rozhodně tak komisi ani zdaleka nejde o to, aby zakázala freemium hry jako takové. Jen se snaží zajistit, aby výrobci her nezneužívají neschopnosti domyslet důsledky nákupu mnohdy drahých předmětů u dětí k tomu, aby vydělali více peněz.

I tak se zde ale nabízí otázka, zda i to není až přespřílišné zasahování do volného trhu. Přeci jen rodič si může jak sám rozhodnout, jaké aplikace dítěti povolí, tak může i pomocí PINu zabezpečit jakékoliv placení.

Zdroj: acommunity

5 KOMENTÁŘE

  1. Kdybych si chtěl pořídit všechny auta v Real Racing 3 za nakoupené peníze, musel bych zaplatit kolem 50 000 kč českých…. Opravte mě, jestli je to o pár tisíc méně…

    • Ty ceny jsou naprosto neskutečné. A je zarážející, že (většinou) se takovýhle sviňárny nedostanou třeba na desktopy, kde je úroveň pirátství taky enormní, počáteční vklad a náklady jsou několikanásobně vyšší a není tam možnost cpát reklamy a podobný věci. Kdyby ty ceny byly aspoň v nějaké únosné míře, tak dobrá, ale řeknete mi někdo, za jakou desktopovou hru dá člověk 50k. Možná WoWko a podobný věci, ale i tam už musí bejt člověk pořádnej maniak, aby se mu to povedlo (opravte mě jestli se pletu, wowko ani jiný MMORPGčka nehraju). A úplně nejhorší je takovej ten princip „zaplať za hru a ještě dokupuj“, kdy si člověk za hru hezky zaplatí, ale stejně ho potom ještě otravujou mikrotransakce. Krásnej příklad, co se mi teď stal, byl s Where’s my Water. Celej veselej, že mám hru s cenovkou 20 Kč zadarmo (díky App Sales) a můžu ji hrát do zblbnutí. Jenomže ejhle – ono se platí za Crankyho a toho kačera. Takže z dvacky, kterou bych potencionálně zaplatil bych měl ve skutečnosti třetinu hry a když budu chtít všechno, zaplatim 60kč. A stejně na to nikdo nikde neupozorní. To je teprve podvod. Pak je tu třeba Gameloft s jejich Asphaltama atd. A úplnej extrém je EPOCH, kterej je ve slevě (možná permanentní) z 5 dolarů na 1 „buck“. No krása, nekup to. Jenomže ejhle, zase mikrotransakce! Sice ne nezbytné, ale jsou tam a s ohromnou cenovkou. No a když si představim, že si koupim hru za 100 Kč a po spuštění na mě vybafnou mikrotransakce, tak by mi asi hráblo.

      Proč nemůžou všechny IAP být jako třeba u Into the Dead, kde o nich vím, ale nikdy jsem je byť jenom trošičku nepotřeboval?

      • Vždyť na počítači už se používání free to play modelu (potažmo mikrotransakcí) taky začíná dost objevovat :-(…stačí si vzpomenout na několik posledních her, především od EA :D…a jsme doma…je to děs…ale rozhodně není potřeba se s freemium modelem smířit ;)…existují i jiné cesty – u Androidu stačí root a jedna jediná aplikace. To samé platí v případě iOS (stačí jailbreak a opět jediná aplikace)…stačí pohledat 😉
        Co se týče mikrotransakcí, největší skrblící jsou jednoznačně glu :D…stačí pustit jakoukoliv hru od nich a mrknout i na nejmenší počet jakékoliv herní měny a pak hodit očko na cenovku a protočí se vám panenky 😀

  2. ale v rr3 jdou těměř všechny auta získat herními penězi(pay to benefits) , ale když se koukneš jinam tak máš hry „pay to win“
    kde tě to nutí něco zaplatit abys mohl pokračovat dál

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here