ARM představilo 64-bitový návrh Cortex A50 procesorů

0

Britská společnost ARM Holdings stojící za vývojem stejnojmenné architektury procesorů používaných hlavně v přenosných zařízeních a vestavěných systémech dnes představila novou generaci procesorových návrhů s názem Cortex A50.

Na rozdíl od předchozích, 32 bitových ARMv7, návrhů Cortex A7, A8, A9 a A15 bude rodina návrhů A50 jako úplně první na světě postavená na 64bitové verzi instrukční sady ARMv8. Kromě nových možností a větší optimalizace plynoucí z přepracovaných instrukcí, tak bude díky 64bitovému základu konečné možné adresovat více než 4GB RAM i u ARM androidích zařízení.

Po vzoru konkurenční Tegry 3 nabídne návrh Cortex A50 také technologii LITTLE.big, která má zajistit kooperaci dvou rozdílných návrhů čipů v jedné procesorové jednotce. Konkrétně slabšího a energeticky méně náročnějšího Cortex-A53 a nenažranějšího, ale zas výrazně silnějšího Cortex-A57. Samozřejmostí je zpětná kompatibilita se softwarem, včetně toho 32bitového a předpřipravenost pro grafické čipy Mali.

Kdy přesně se dočkáme reálných procesorů postavených na Cortexu A50 je zatím jen ve hvězdách. Na základě zkušenosti s Cortex-A15 návrhem, který se ve své čisté podobě objevil až nyní, po dvou letech od oznámení, v Nexusu 10, bych ale počítal přibližně s rokem 2014.

Zdroj: androidandme, arm

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here