Apple si patentoval odemykání tahem prstu, které používá i Android

17

Dnes se Applu podařilo u US Patent & Trademark Office patentovat způsob odemykání telefonu tahem prstu po displeji, známý jako slide-to-unlock. Každý telefon v USA, který využívá tuto funkci, tak dnešním dnem začal porušovat patenty společnosti Apple. Americká společnost o tento patent zažádala už v roce 2005, tady je úryvek z patentu:

„Zařízení s dotykovým displejem lze odemknout pomocí gest prováděných na dotykovém displeji. Přístroj je odemčený, pokud kontakt s displejem odpovídá předem definovanému gestu pro odemčení zařízení. Přístroj zobrazí jeden nebo více obrázků, u kterých má být provedeno předem definované gesto tak, aby došlo k odemknutí přístroje. Gesto může zahrnovat pohyb obrázku na předem dané místo a/nebo jeho pohyb po předem dané dráze. Zařízení může také zobrazit na dotykové obrazovce vizuální nápovědu, která uživateli připomene gesto.“ Celý text patentu naleznete zde.

Podle tohoto popisu tak patent porušují všechny odemykací obrazovky ve všech verzích Androidu. V nejbližší době proto můžeme očekávat útok Applu na Android kvůli tomuto patentu. Americká společnost získala podobný patent už v roce 2010, který se mimo jiné zabýval odemykací obrazovkou. Dnes schválený patent je tak spíše doplněním předchozího patentu, vztahující se přímo k metodě odemykání obrazovky.

zdroj: ap

17 KOMENTÁŘE

 1. Kurvy nic ine nevi udelat neco poradne tak vsechny zalujou kvuli uplne banalnim vecem co pouziva 1000000000000 spolecnosti, platforem atd…. ale jedinej android je proste lepsi nez jabko xD taky mrdky jesitny

 2. No Apple už neví co…. Steve je mrtvej, firma do dvou let v prdeli, tak třeba alespoň žít díky licenčním poplatkům… Apple je FUCKt dobrá firma!

 3. Nejsem si jistej jestli ICS také nebude porušovat tento patent, protože je tam taky pohyb z místa na místo, ale nechápu jak někdo může schválit patent na něco co používá mnoho výrobců. Beztak Apple čekal s tímto „dodatkem“ na vydání ICS aby nejprv zjistili jak vypadá a pak něco vymyslely jak to definovat aby jen brali prachy. Google by si měl vzít poučení a udělat to samé, všechno si nechat patentovat i tu nejmenší věcičku.

  • Nemyslím si, v patentu je jasně vidět horizontální vodící linie a přetahované kolečko z leva do prava. HC a ICS mají kolečko v kruhu přetahovatelné kamkoli. Jsou to podle mě dvě rozdílné věci ikdyž stejné funkce. Aspoň tak to vidím.

   • Ano podle obrázku by neměl být problém, ale tato věta: „Gesto může zahrnovat pohyb obrázku na předem dané místo a/nebo jeho pohyb po předem dané dráze.“ mě trochu znepokojuje.

    • Ale v HC a ICS to NENÍ PŘEDEM DANÁ DRÁHA! Je to jen dát puntík pryč z kolečka… tam je v podstatě nekonečno dráh.. Nejedeš lineárně, nebo nějakou jednu určitou dráhu. Dráhu si určuješ ty sám, jen úkol zní, dostaň se ven… Takže dle mě si Apple patentoval pouze nějakou přímou naskriptovanou dráhu… 🙂

 4. Používají to všechny ostatní firmy protože okopírovaly od applu. To, že neměly jim chce dát apple na jevo. Celý Android je skopčený iOS. 🙂

  • Jako kdyby byl Apple nejlepší a nikdy nic nezkopíroval. Například iOS 5 si hodně věcí kopíruje z Androidu a tvrdí jak jsou hrozně skvělí na co všechno nepřišli. Například notifikační stahovací lištu, info při locku, widgety atd. Ale abych zase nekřivdil, tak je pravda že Apple dokáže tyhle featury dotáhnout do konce a dát jim lepší kabát. Každopádně kdyby od sebe konkurence nekopírovala vychytávky a nevylepšovala je, tak ten pokrok nejde tak dopředu 😉

   • Apple má v tomhle ohledu jediného konkurenta – Microsoft. Ten také pokaždé vykřikuje ,,Přinesli jsme vám revoluci!“, přičemž jeho ,,novinky“ fungují již XY let na Linuxu a OS X..

 5. Od Applu opět dobrý tah jak se zbavit konkurence. Doufám, že to nebude mít dopad na uživatele Androidu, i když odemykání u ICS odpovídá popisu v patentu. Sem zvědavý kam až to Apple s tím patentem dotáhne, když už se mu podařilo díky patentům zakázat prodej několika zařízení v Evropský Unii. Každopádně držím palce Androidu ať s nima vytřou podlahu!

 6. V Evropě nemusíme mít strach. Tento patent byl totiž u soudu v Nizozemsku označen za neplatný a podle serveru 9to5Mac.com ho předběhl telefon, který jako první nabízel podobnou funkci, jmenoval se Neonode N1m.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here