Již podruhé za poslední dva měsíce rozhodl americký patentový úřad USPTO o předběžném zrušení nároků kalifornské společnosti Apple na určité patenty. Poprvé se tak stalo v říjnu, kdy předběžně odmítl patent na pružné zakončení rolovacího seznamu overscroll-bounce efekt, a podruhé začátkem tohoto týdne, kdy se postavil proti ikonickému multitouch patentu známému také jako ‚patent Steva Jobse‘ (U.S. Patent No. 7,479,949).
Předběžné zamítnutí samozřejmě nutně neznamená zrušení patentu, spíše naopak. Apple se může k verdiktu další dva měsíce vyjadřovat a celá situace se nakonec může dostat až k federálnímu soudu. I tak jde ale o poměrně jasný signál, že potencionálně monopolizující patenty nebudou bezmyšlenkovitě trpěny, ale budou pečlivě prozkoumány a případně zrušeny.
Ačkoliv se to nemusí zdát, tak zrušení tohoto patentu by mohlo mít poměrně výrazný efekt. Jako jeden z hlavních byl totiž použit v několika soudních sporech proti Motorole a Samsungu. Na druhou stranu je také nutné podotknout, že by tím Apple nepřišel o všechno, stále by totiž vlastnil stovky patentů, které se multitouche také týkají, jen z jiných úhlů pohledu.
Jak nakonec celý spor dopadne je zatím jen ve hvězdách. Osobně však doufám, že dojde ke zrušení patentu. A to ne kvůli tomu, že jde o patent Applu, ale že je dle mého skromného názoru až přespříliš obecný a v podstatě nepřináší žádnou výraznou inovaci, pouze omezuje případnou konkurenci.
Stejně jako redaktor serveru Foss patents se ale kloním k názoru, že například u také zmíněného patentu na overscroll bounce efekt není situace tak jednoduchá. Ačkoliv je totiž jeho implementace velmi jednoduchá, tak jde o poměrně zajímavý efekt, který musel někdo inovativní vymyslet.
Zdroj: androidcentral, FOSS Patents
Nejspíš to nebyl ale Apple. Ruší se většinou na priority art (tj. někdo to použil dříve, ale nepatentoval si to. Většina portfolia patentů je z tohoto soudku. Cena soudního sporu za zrušení je totiž nasobně vyšší, než mimosoudní vyrovnání a Jablko ma takových patentů mnoho. Takže soupeř raději platí, protože by před dosažením rozsudku zkrachoval. A to je bohužel extrémně neférovy byznys. A dělá to tak nejen Apple, Microsoft, ale i tzv. patentoví trollové…