Androidí rok 2010, aneb jedeme dál

1

Myslím, že důležitost roku 2010 pro platformu Android nebude nikdo zpochybňovat, přeci jen šlo o rok Nexusů One a S, Google TV a dalších. Pojďme si tedy shrnout nejdůležitější události tohoto roku.

Nexus One

Nexus One, aneb první telefon přímo od strýčka Googla. Dalo by se o něm říci, že nastartoval novou éru androidních smartphonů. Telefon to byl opravdu dobrý, přeci jen 1GHz procesor přehrávající 720p video, 3,7′ Amoled displej a 5MPx foťák, k tomu garantované updaty přímo od Googlu, to je již nabídka, která se neodmítá.

Nexus one, aneb první Google Phone
Nexus One, aneb první Google Phone

Navzdory předpokladům šly prodeje poměrně špatně. V Americe se telefon neuchytil, jelikož byl prodáván jen nedotovaný, navíc prostřednictvím e-shopu. V Evropě byl zase dostupný jen v pár zemích. Konečnou ránu mu poté zasadil HTC Desire, který se dostal všude a hardwarově byl skoro identický. Jedno se ale N1 odepřít nedá, ukázal jak má dobrý telefon s Androidem vypadat, a také že android patří i na high end telefony.

N1 odstartovat novou éru telefonů, ze známějších jmenujme HTC Desire, Samsung Galaxy S, Droid Incredible či Motorola Devour.

Android 2.2

Rok 2010 byl také ve znamení nových verzí Androida. Verze 2.2, aka Froyo (česky zmrzlý jogurt), byla představena v květnu. Přinesla poměrně mnoho nových funkcí, z těch nejdůležitějších jmenujme Just-in-Time compliler, který měl, a také přinesl až 5x rychlejší aplikace, lepší podporu Exchange (včetně Exchange 2010)  a přesun aplikací na kartu. Z dalších možností jmenujme Adobe Flash 10.1 a Air, či nové verze aplikací YouTube a Gmail, které přišli až po Froyu, ale byly k dispozici jen pro tuto verzi OS.

AndroidMarket také čítal kolem 97 000 aplikací a čtvrtletní prodeje Androidu překonaly prodejní čísla jablečných zařízení.

Zrzlý jogurt  Android 2.2
Zrzlý jogurt Android 2.2

Google TV

V květnu se oznámení také dočkala Google TV, neboli upravený Android hodící se do multimediálních krabiček. Záhy se objevilo první zařízení poháněné právě Google TV, tím byl Logitech Revue. Mezi nejdůležitější funkce zařízení patřili především webové možnosti, ač šlo o propojení se službou Netflix (online videopůjčovna), nebo Amazon Video On Demand (za 8,99$/měsíc okamžitý přístup k více než 40 000 fimů a seriálů). Samozřejmostí byla možnost procházet Web a to včetně podpory Adobe Flash. Připravovány byly také aplikace, které se mají objevit na začátku roku 2011.

Google TV, aneb jak televize potkala internet
Google TV, aneb jak televize potkala internet a internet televizi

Ambice mělo toto zařízení poměrně veliké, ale naplnit je nedovedlo. Google narazil na neochotu velkých televizí poskytovat obsah, konkretně šlo například o News Corp (Fox a National Geographic), NBC Universal, Disney a CBS. Uvidíme, jestli se příští rok něco změní k lepšímu.

Při těchto událostech došlo také k oznámení nového telefonu od HTC, hotového multimediálního monstra a také jednoho z prvních ‚4G‘ telefonů HTC Evo 4G. Tento telefon možná znáte z jednoho hezkého videa.

Žaluji, žaluješ, žalujeme

Jedním ze znaků roku 2010 byly také mnohé žaloby. Tento rok jsme si zvykly, že Apple bude žalován všemi a také že to každému hezky oplatí. Do žalovací války se pustil i Microsoft, konkrétně žaloval Motorolu za porušení patentů souvisejících se synchronizací.

Nejdůležitější žaloba však přišla v srpnu. Oracle jakožto vlastník Sun a tudíž ji patentů souvisejících s Javou zažaloval Google za porušení duševního vlastnictví. Zajímavý byl také požadavek Oraclu na smazání a zničení všech dosud vytvořených kopií porušující patenty. To by znamenalo konec Dalviku a tudíž i Androida jak jej známe. Očekávatelné je že tento spor dopadne jako všechny podobné spory, patovou situací, nebo ve prospěch Google.

Žaluji, žaluješ, žalujeme
Žaluji, žaluješ, žalujeme

Samsung Galaxy S a Hero, aneb jak nám to updatování nevyšlo

Tento rok se také ukázala velká slabina Androidu, a to je nejednotnost updatů na nové verze. Tento neduh se nejvíce projevil u HTC Hero, které na Erclair čekalo až do 4. června, což je něco přes 6 měsíců od uvedení. Zároveň bylo potvrzeno, že na Froyo nemá ani smysl čekat, nebude.

My chceme Eclair!
My chceme Eclair!

Samsung Galaxy S na tom byl o něco lépe. Již od září byl slibován update na Froyo. Ten opravdu v některých zemích přišel (UK), ale na Českou Republiku a Slovensko se do dneška nějak zapomíná. Jedinou útěchou pro nás může být, že Samsung vydává nové romky a tudíž je jisté že na nás možná nezapomněl. Díky těmto problémům se však ukázala i světlá stránka Androida a to pracovitá komunita, díky ní je možné updatovat telefon na vyšší verzi dříve, než s tím přijde oficiálně výrobce. Nevýhodou této možnosti je ztráta záruky a celkový risk.

iPad aneb velký boom androidích tabletů

Vše začalo jablečným zařízením iPad, které se okamžitě stalo prodejním trhákem. Ihned poté následovala velká vlna levných, čínských androidích tabletů nevalné kvality. Již tak nízkou použitelnost nepovedených tabletů srážela skutečnost, že Android 2.1/2.2 nebyl pro tablety optimalizován. Sám Google raději oznámil, že Android zatím není vhodným systémem pro velká zařízení.

To však nezabránilo Samsungu, aby se také pokusil uzmout kus z koláče výdělku. Byl tedy představen Samsung Galaxy Tab. Na rozdíl od čínských zařízení měl poměrně dobré dílenské zpracování a výkonný hardware. Pro tento tablet také hovořila malá úhlopříčka 7′, díky které nebyl tak velký problém s použitím systému zaměřeného na telefony. Nakonec se stal Galaxy Tab poměrně úspěšným, o čemž hovoří i prodejní čísla, pohybující se kolem 1 – 2 milionů kusů. Z dalších očekávaných tabletů, které se objevili v poslední době jmenujme Notion Ink Adam, nebo Color Nook.

Android 2.3 a 3.0

V listopadu se poté nemluvilo o ničem jiném, než další verzi Androida zvané Gingerbread, neboli perníček. Tato verze však přišla až o měsíc déle, konkrétně byla představena 6. prosince. Dalo by se říci, že tato verze nebyla v ničem přelomová, ale jmenujme alespoň pár novinek: nový správce paměti (garbage collector) pro hry, podpora gyroskopu a barometru (osobně by mě zajímalo na co), NFC neboli komunikace na velmi krátké vzdálenosti. Po vzoru jablečného FaceTime přibyla možnost videohovorů přes GTalk s níž se pojí podpora pro dvě kamery. Vylepšeno bylo také grafické rozhraní, které dostalo elegantnější a čistší ráz, spolu s tím byla vylepšena klávesnice, a práce s textem (označování, schránka).

Perníček přišel a chutnal dobře
Perníček přišel a chutnal dobře

Spolu s androidem 2.3 byl částečně ukázán android 3.0. Nešlo o přímé přestavení, ale jen o demonstraci na připravovaném tabletu od Motoroly. Informací zatím moc nemáme, jediná jistá věc je cílení na tablety, tudíž zde bude podpora pro velké obrazovky. Konkrétně daný tablet od Motoroly by měl mít rozlišení 1280 x 800, dvoujádrový procesor N-Vidia Tegra 2, gyroskop, zadní 5MPx a přední 2MPx kameru, 32Gb vnitřní paměti, rozšířitelných microSD kartou. Jeho jméno není jisté, ale spekuluje se o ‚ZOOM‘.

Nexus S

Spolu s Adroidem 2.3 byl představen i nový referenční telefon od Google, Nexus S. Tento telefon je vyráběn společností Samsung, díky čemuž je skoro identický Samsungu Galaxy S. Jeho představení provázelo lehké zklamání. Hardwarově sice jde skoro o špičku, ale není zde skoro žádný posun oproti Nesux One. Další nevýhodou jsou malé, leč pro někoho důležité detaily. Zmiňme například absenci SD karty, celoplastový kryt, či možnost komunikovat pomocí NFC pouze jedním směrem. Díky tomuto omezení, není možné NFC využít například jako peněženku, jelokož telefon nemá možnost vysílat informace. Jediné využití NFC je poté pasivní čtečka. Očekáván byl také dvoujádrový-procesor.

Na druhou stranu jde o telefon vybavený kvalitním fotoaparátem s LED diodou, gyroskopem, 4′ SAMOLED displejem, aktualizacemi od Google a 16GB velkou pamětí pro data a nejméně 1GB pamětí pro aplikace (nestane se vám jako na HTC telefonech že se budete muset rozmýšlet nainstalovat/nenainstalovat). Na rozdíl od N1 není prodáván přes Google e-shop ale je k dostaní v řetězci Best-Buy, očekává se že bude Samsungem officielně distribuován i v České Republice.

Druhý Google Phone, s ještě větší dávkou úžasnosti
Druhý Google Phone, s ještě větší dávkou úžasnosti

1 komentář

  1. no ja jsem z Google Android nadsenej, system se uchytil, programu je mraky a mobily jsou taky slusny, tak uz snad jen aby vyrobci delaly updaty na novy verze

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here