Androiďák na Windows Phone – aneb jak chutná jiná platforma? [Osobní zkušenosti]

8

windows-phone-smartphoneUž nyní se se Vám musím k něčemu přiznat. Už zde, na začátku článku, mi došla inspirace. Jednoduše řečeno, nevím, jak tento článek správně začít, neboť vše, co napíši, mi přijde jako „totálně mimo mísu“.

Zkusme to tedy trochu univerzálně. Jmenuji se Martin Kadlček, můj věk se pohybuje těsně pod hranicí plnoletosti a studuji Informační technologie v Brně, na jedné, blíže nespecifikované, střední škole. Ve svém volném času píši pro web AndroidMarket.cz, na kterém (s vysokou pravděpodobností) právě v těchto chvílích čtete tento článek. A jak již název webu napovídá, jsem zaměřen převážně na Android.

Zatím to zní jako pohádka a nikomu nepřijde nic divného. Jenomže jednoho krásného dne přišel zlom, a já, ze zcela osobních důvodů, jsem musel přejít na platformu Windows Phone. Momentálně zde nebudeme řešit, proč jsem přešel, neboť samotné důvody by si nejspíše zasloužily samostatný článek. Jediné, co můžu předem říci, je to, že přechod mi ukázal opravdu spousty zajímavých věcí.

Jelikož jsem student, musel jsem si vybrat telefon, který bude cenově na velice nízké úrovni a přitom bude disponovat chtěným systémem. Volba padla na Nokii Lumii 520, která se cenově pohybovala v té době těsně pod hranicí 3 tisíc korun. Jedná se tedy o naprostý (alepsoň cenový) základ toho, co můžete s platformou Windows Phone dostat.

První nádech v novém systému

Můj „vysněný“ telefon konečně dorazil ve své krabičce a já se pustil do prozkoumávání krabičky a zprovozňování telefonu. Balení bylo velice strohé, díky čemuž netrvalo dlouho, abych se dostal k prvnímu spuštění telefonu.

Telefon zapnutý, vítá mě logo Windows Phone. Ihned po startu mě vítá průvodce nastavením, díky kterému se mi povede alespoň základně nakonfigurovat telefon.

Po poměrně dlouhém nastavování, přihlašování do všech možných i nemožných služeb, jsem se konečně dostal na hlavní stránku, která je celá stylizována do čtverečků. Strašně mi to připomnělo rozhraní Metro, které znám ze svých Windows 8 a začal jsem prozkoumávat telefon.

Velice mě překvapila rychlost daného telefonu, ačkoli vím, že se jedná o naprostý základ této platformy (přeci jen, dvou-jádrový procesor a 512MB operační paměti není v dnešní době žádný zázrak). Za tuto svižnost můžu poděkovat především Microsoftu, který stanovil minimální požadavky pro platformu Windows Phone, a tak se platforma chová na všech strojích poměrně „svižně“.

Když bych měl srovnat svižnost se svižností telefonů se systémem Android v této cenové relaci, musel bych použít jen samou chválu. V cenové relaci do tří tisíc korun totiž v ČR neseženete s Androidem nic, co by se chovalo podobně, jako právě Windows Phone.

Přechod není hladký, jak se zdá!

Ačkoli se začínám se systémem pomalu sžívat, a začínám si myslet, že všechno bude naprosto v pohodě, a přemýšlím o Windows Phone jako o primární platformě, to největší peklo mě teprve bude čekat. Pod tím peklem se skrývá samotná synchronizace dat s Androidem.

Ačkoli se v menu skrývá položka „Přenos mých dat“, jedná se o program, který Vám bude naprosto k ničemu. Tato aplikace totiž dokáže přenášet data pouze mezi telefony s platformou Windows Phone. Naneštěstí, všechna má data vlastní servery Google, ze kterých data nelze získat jednoduše zpět. Tento krok jsem udělal kdysi z důvodu synchronizace mezi více telefony s Androidem, a musím uznat, že jsem s tímto krokem byl až do této doby spokojen.

Nicméně, nejspíše mi nic jiného nezbývá a začínám procházet fóra, kde hledám odpověď na to, jak se ke svým kontaktům dostat. Nakonec se mi to po několika pokusech povede a já se konečně dostanu ke svým kontaktům.

S kontakty se mi synchronizoval i kalendář Google, který ovšem již neumí zpětnou synchronizaci se servery Google. Kalendář díky tomu budete muset hledat ve Vašem Microsoft účtu, který si můžete kdykoli synchronizovat opět nazpět do Google.

Slovo „Aplikace“ je skoro nadávka

Dalším problémem, který jsem chtěl akutně řešit, jsou aplikace. I zde jsem poměrně tvrdě narazil, a to hodně rychle.

Ve svém telefonu jsem byl totiž zvyklý používat například Hangouts, pomocí které komunikuji se svými přáteli a to jak pomocí textu, tak hlasu. Na Windows Store jsem sice nalezl nějakou aplikaci, která sice umožňovala textové odesílání zpráv, ale aplikace byla tak nespolehlivá, že jsem se ji pro jistotu zbavil. S výčtem aplikací od Google, které jsem nenalezl ve Windows Store (obchod s aplikacemi), bych mohl pokračovat. Vlastně, mohl bych vyjmenovat vše, až na jednu aplikaci – vyhledávač. Právě ten tam totiž společnost Google má.

Dále jsem byl zvyklý používat Bakaláře (školní systém se známkami a rozvrhy) a systém Strava, který slouží k objednávce Vaší stravy ve školní jídelně. U obou aplikací jsem opět narazil, neboť k ani jedné jsem nenalezl žádnou alternativu, která by dokázala dané aplikace nahradit, či aplikaci přímo od vývojářů, kteří mají „na krku“ i aplikace pro Android a většinou i pro iOS.

Vlastní styl je mimo hru

Uplynulo několik prvních dnů a mě se postupně přestala líbit hlavní obrazovka systému. Ačkoli jsem ihned po příchodu telefonu aktualizoval ze systému Windows Phone 8.0 na vývojářskou verzi systému 8.1 (která umožňuje širší možnosti úprav), stále jsem nebyl spokojen. Přeci jen, pořád to jsou „dlaždice“, a ten styl je pořád stejně nudný.

Jediné, co si můžete upravit, je tak pozadí za dlaždicemi (pokud dlaždice nedisponuje vlastním barevným pozadím), velikost dlaždic a případně si je přeskládat. Tím veškerá odlišnost končí, a abych pravdu řekl, připadal jsem si tak trochu jako „ovečka“ velkého stáda.

Časem si každý zvykne

Jak čas plynul, začal jsem si na samotnou platformu zvykat a Android mi přestával chybět čím dál více. S tím, že si plochu nepřeskládám, jsem se prostě smířil a odůvodnil jsem si to tím, že je to daň za skvělou optimalizaci systému, která je provedena opravdu skvěle.

S odstupem času si také zvyknete na chybějící aplikace a dříve, či později, se Vám za ně podaří najít adekvátní náhradu. Ačkoli jsem já sám přišel o aplikace, jako jsou například Bakaláři, zvykl jsem si na tento neduh a naučil se jej řešit jiným způsobem (tedy přístupem přes webové rozhraní). Každý problém má tedy své řešení.

Je to špatná platforma?

Ačkoli jsem na začátku mých zkušeností na Windows Phone opravdu prskal a řval, s odstupem času musím uznat, že se jedná o velice povedenou platformu, která bohužel není rozšířená tak, jak by si zasloužila. Velkým plusem vidím právě onu optimalizaci i pro slabší telefony, na kterých běží Windows Phone opravdu skvěle.

Windows Phone bych doporučil například lidem, kteří potřebují telefon, který bude opravdu fungovat, bude jednoduchý a nemají čas se s ním pořád hrát.

A co se týče mě samotného, musím uznat, že Windows Phone byl pro mě velice zajímavou zkušeností. Po pár měsících je ale čas jej na chvíli opět schovat do krabičky, a do kapsy přemístit Android, který je pro mě zcela ideální – převážně díky možnostem vlastních úprav systému.

Osobně si ale myslím, že kdybych na Windows Phone začínal, nejspíše bych v dnešní době nevyužíval Android, ale právě Windows Phone. Vše je jen o osobním zvyku na daný systém.

8 KOMENTÁŘE

 1. Každý, ale naprosto každý telefon je po vybalení z krabice svižný, pokud nejde o nějaký no-name. Svižný byl HTC Desire HD i Sensation. Nedávno jsem to zkusil opět nastartovat (už přes rok používám Nokii 6310i) a Sensation se trhal i po úvodním nastavení.

  Jinak ovšem taky uvažuju o WP telefonu. Přeci jenom limit kontaktů, nutnost odmazávat SMSky apod. trochu kazí výhodu nabíjení 1x za týden. Asi bych spíše pošilhával po nějaké vyšší třídě, ale absenci Hangouts by byla pro mě stejně palčivá…

  • Pardon, limit SMS a kontaktů?
   Při úpravě a synchronizaci kontaktů se nám je povedlo u kamaráda z trojit. Bylo jich přes tisíc.
   O limitu na SMS jsem naposledy slyšel na hloupých telefonech, kdy se ukládali na simku.

   Dejte ten starý telefon do výchozího stavu a bude ok.

   Jinak je vidět, že se MS nezměnil a drží si své ovečky hezky pod křídlem. Hlavně, aby nemohli použít něco od někoho jiného. :-/

   • Ano, Nokia 6310i má omezenou paměť. Tuším kolem 170 KB, takže se tam nevejde nekonečné množství SMS a kontaktů. Obnovení továrního nastavení mu v tom nepomůže 😉

   • Já mám kolem 1000 kontaktů v telefonu standardně.
    BTW co mě neskutečně štve, že Google omezuje velikost obrázku u kontaktu na tuším 96×96 pixelů, což je v době FullHD (a větších) displejů fakt paráda. Takže jsem v schizofrenní situaci, kdy mám dva účty, jeden na Google, kde mám mail a kalendář a druhý na Exchange a tam mám kontakty s velkými fotkami. :-
    Ohledně aplikací má chlapec pravdu, WP je podle mě fakt spíš pro „běžné“ lidi, kteří jdou na Facebook a nepoužívají moc Google. Za co bych zabíjel, je tlačítko lupy nastavené natvrdo na Bing…
    Že tam není nic jako třeba Tasker, to je prostě vlastnost. Ten telefon ale zase snad ani nejde rozdrbat…
    BTW dost mě pobavilo to okecávání kolem střední školy (nejmenovaná) – trvalo mně asi 20 sekund to najít…

 2. Pane Kadlečku, tohle je fakt slabota. Čekal jsem od článku konkrétní praktické informace, ale místo toho jsou to jen nic neříkající subjektivní pocity. Co jsme se dověděli? 1. Že je potřeba telefon po prvním zapnutí nakofigurovat. A který telefon to nepotřebuje? 2. Že je systém skvěle odladěný. Hurá! 3. Že vázne synchronizace s Google. To je „překvapení“! 4. Že na WP chybí některé aplikace. To snad čtenář tohoto serveru ví stejně dobře, jako že ve dne bývá světlo a v noci tma. 5. Že je rozhraní podobné Windows 8. A není to náhodou obráceně?! A dál? Samé subjektivní plky. Škoda, že jsem Vám ten první odstavec nevěřil. Je naprosto pravdivý.

 3. No já nevím co na tom androidu je ale já po roce a pul přešel na NL625 s WP8.1 a prostě bych už neměnil. Android je systém který je jak už se asi opakuju: Jak pejsek a kočička pekli dort. Prostě velký chaos v obrazovkách,atd.Dlaždice jsou návykové.

 4. dobry den jak si muzu na messengeru na Windows phonu zpetne prohlidnout poslane fotky v konverzaci? Nejak to tam nemuzu najit diky moc za odpoved.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here