Android oslavil čtyři roky od svého oficiálního oznámení

2

V sobotu slavil operační systém Android své výročí. Přesně před čtyřmi lety, 5. listopadu 2007, totiž Google a 33 dalších společností oznámili Open Handset Alliance. Už několik týdnů před tímto oficiálním oznámením kolovaly zvěsti, že Google představí svůj vlastní telefon (gPhone), se kterým se postaví tváří v tvář Applu. Google ale nakonec zašel mnohem dále a představil celou mobilní platformu s názvem Android. V den oznámení Androidu bylo také řečeno, že se první telefon s tímto operačním systémem (T-Mobile G1), začne prodávat v druhé polovině roku 2008.

„Toto partnerství umožní využít potenciál mobilních technologií pro miliardy uživatelů po celém světě. Neotřelý přístup k podpoře inovací v mobilních komunikacích pomůže při formování nového prostředí, které v budoucnu změní způsob, jakým lidé sdílejí a získávají přístup k informacím. Dnešní oznámení je mnohem ambicióznější než jen jeden „Google telefon“, o kterém se v posledních několika týdnech spekuluje v tisku. Naší vizí je, že tuto silnou platformu budou využívat tisíce různých modelů telefonů.“
Eric Schmidt, v té době předseda představenstva a generální ředitel společnosti Google

Přesně za týden po oznámení Androidu bylo vydáno první SDK, které obsahovalo mnoho nástrojů pro vývojářem, kteří se rozhodli vytvářet aplikace pro platformu Android. Součástí byly pokročilé nástroje pro vývoj a ladění, rozsáhlé sady knihoven, emulátor zařízení, podrobné dokumentace, ukázkové projekty, výukové programy, odpovědi na časté dotazy a další.

Open Handset Alliance se časem výrazně rozrostla. Místo původních 34 členů ji v tuto chvíli tvoří 84 společností, včetně různých výrobců mobilních telefonů, vývojářů aplikací, mobilních operátorů a výrobců čipů.

Přečtěte si také původní tiskové zprávy (v angličtině):

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here