Android 4.3 by mohl vyřešit postupné zpomalování zařízení, přináší totiž TRIM aneb co to vlastně je?

4

Android 4.3 Jelly bean

Každý to známe, krátce po koupi je chytré zařízení s Androidem krásně rychlé a jakékoliv záseky jsou výjimkou. Situace se ale postupně zhoršuje a už po nějakém tom půlroce až roce používání se začínají objevovat náhodné záseky a třeba i obyčejné probuzení ze spánku trvá několik málo sekund.

Pozvolné zpomalování systému má samozřejmě celou řadu příčin, od těch, které může uživatel ovlivnit, jako například obvyklého růstu počtu nainstalovaných a leckdy i na pozadí spuštěných aplikací, po ty, s kterými se toho moc dělat nedá, třeba stále větší velikost různých cache pamětí a indexů všeho možného.

Svojí nezanedbatelnou mírou k tomu ale přispívá i architektura NAND pamětí, které většina chytrých zařízení s Androidem používá. Na rozdíl od klasických pevných disků, u kterých při smazání souboru dojde k odstranění ukazatelů na místa, kde byl uložen, jsou u NAND pamětí segmenty s odstraněným souborem pouze označené jako nepoužívané. Tím se snaží vyhnout přepisování, které je z určitých důvodů u některých flash pamětí výrazně pomalejší než psaní do prázdných sektorů (více anglicky zde). Bohužel to ale současně znamená, že se mapa paměti postupně čím dál tím více komplikuje, což vzhledem k možnosti mazat úseky paměti pouze po poměrně velkých blocích a současné nutnosti buňku paměti před přepisem vymazat logicky zpomaluje jakékoliv diskové operace. Před přepisem je totiž nutné zbývající data z bloku přečíst, celý blok smazat a následně zapsat nejen data nová, ale i ta původní, aktuálně dočasně uložená v nějaké mezi paměti.

trim

A právě kvůli tomu došlo k zavedení příkazu TRIM, v příhodném čase, tedy když zařízení nic nedělá, projede paměť a v podstatě udělá to, co by se jinak dělo při zápisu nových dat. Přečte tedy blok s nepoužívanými daty, uloží vše do mezi paměti, smaže celý blok a navrátí tu část dat z bloku, která nebyla označená jako nepoužívaná. Díky tomu pak při dalším zápisu není potřeba provádět celé kolečko, ale stačí data prostě zapsat do volných míst. Disk se tak teoreticky nezpomaluje a je pořád stejně rychlý, jako byl na začátku, kdy byl celý prázdný.

Čímž se pomalu dostáváme k tomu důležitému, Android 4.3 Jelly Bean přinesl právě podporu příkazu TRIM. Spouštět se bude konkrétně vždy, když je baterie nabita alespoň z 80 % nebo alespoň 30 % ale současně je zařízení připojeno k nabíječce.

Samozřejmě se nedá počítat s tím, že by tím úplně odzvonilo postupnému zpomalování androidích zařízení, rozhodně by to ale mohlo poměrně výrazně pomoci. Bohužel je otázkou, zda všem telefonům a tabletům pomůže pouhá aktualizace na Android 4.3 Jelly Bean. Podpora TRIMU totiž musí být i ze strany ovladačů NAND paměti a ta by mohla nejméně u starších zařízení chybět.

Zdroj: windowspro, pocketnow

4 KOMENTÁŘE

  1. Pokiaľ máte ROOTnutý telefón, môžete si Trim vykonať aj na staršom Androide aplikáciou LagFix (fstrim) Premium.

  2. Naštěstí mi telefon jede bez jakýchkoliv větších lagů. Sice Samsung nepatří mezi ty, kteří by odladili systém tak jako jiní výrobci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here