8 potenciálně zavádějících smartphone funkcí

2

Pokud jste developerem chytrých zařízení (a vlastně jakýchkoliv jiných produktů), je třeba si uvědomit, že konkurence je nemilosrdná. Početné výrobny chytrých telefonů se kolikrát chytají stébla, aby neubývaly na významu, přičemž mezi nimi najdeme i ty známější, které se snaží překročit pomyslnou linii a nalákat zákazníky na ,,speciální“ funkce svých zařízení. Jak jinak kromě slev taky zaujmout spotřebitele, když je trh aktuálně přesycen telefony, jejichž rozdíly kolikrát nebývají ani tak velké?

Pak nastává situace, při které varujeme svou rodinu a přátele, aby nevěřili úplně všemu, co jim výrobci odprezentují ve svých promo videích. Samozřejmě, s čistou lží v reklamě se setkáte málokdy. Přesto jsou na pořadu dne polopravdy, na jejichž rozporuplnost Vás prodejce neupozorní, pokud se sami  jako nadšenci do techniky neozvete. Dnes máme tedy pro Vás seznam prvků a funkcí chytrých telefonů, které mohou být zavádějící v tom, že jakkoli cool a zajímavě vypadají, pořád nemusí nutně splňovat to, co od nich očekáváte.

1) Duální ,,stereo“ reproduktory

Občas se stane, že výrobce vybaví produkt dvěma oddělenými reproduktury.Pokud zvažujete jeho koupi, je dobré si uvědomit pár věcí. Duální reproduktory samotné nemusí automaticky znamenat dvě samostatné zvukové cesty. A i kdyby byly skutečně směřovány samostatně, myslete na to, že umístění reproduktorů je pro správný stereo efekt klíčové. Jinak řečeno, pokud jsou oba reproduktory umístěny na spodní straně telefonu, žádný zážitek ze stereofonního zvuku nečekejte.

1

 

2) Fotoaparát a megapixely

Většina z vás to nejspíš ví, přesto pro neznalé by bylo fajn znovu zopakovat, že mexapixely nejsou přímo úměrné kvalitě fotografií, v některých případech dokonce ani nezaručují důraz na detail. Daleko větší vliv na kvalitu snímku mají snímače, o kterých se můžete dočíst v tomto článku.  Pamatujte si, že větší snímač fotoaparátu znamená lepší kvalitu obrazu. Prakticky řečeno, nemyslete si, že s Xperií Z3 a jejími 20.7 megapixely pořídíte lepší fotku než s Samsung Galaxy Note 4, který je vybaven ,,pouhými“ šestnácti. Po pravdě, Note 4 je pro pořizování fotek celkově lepší.

2

3) 256-jádrový procesor!

Technik ,jak má být, ví, že počty jáder procesoru jsou hlavně záležitostí pohádek při představování. I pouhé dvoujádrové čipy jako A8 v iPhonu 6 a iPhonu Plus 6 jsou velmi přesvědčivé. Takže až příště uvidíte osmijádrový procesor, nerozplývejte se nad tím, že 8 je lepší než 4 a 4 zase lepší jako 2. Výkon je ovlivňován zcela jinými měřítky.

3

4) Duální SIM

Většina chytrých telefonů na západě je vybaveno pouze jedním SIM slotem, přesto najdeme i takové zařízení, která se pyšní hned dvěma. Druhá varianta je lákavá v tom, že umožňuje uživateli velkou flexibilitu, což může šetřit peníze. Někteří uživatelé však neví o technologii standby, kterou takováto zařízení využívají. Ve zkratce funguje tak, že když probíhá tok dat přes jednu kartu, druhá pohotovostní je v režimu standby.(Když např. vyřizujete hovor přes jednu SIM,  na druhé číslo se Vám nikdo nedovolá.) .Navíc druhý SIM slot může prcovat pouze s 2G GSM sítí, takže se nedají čekat žádné velké rychlosti internetu. Přímo se nabízí zmínit i větší spotřebu energie. Je jen na Vás, zda je pro Vás výhodnější mít jeden telefon s dvěma SIM sloty nebo při sobě nosit přímo dvě zařízení.

4

5) Velmi malý úložný prostor s SD slotem

Občas jsou výrobci nuceni kvůli výsledné nižším nákladům i dovolitné ceně telefonu vybavit produkt menším úložným prostorem. Tento nedostatek je pak vyřešen SD slotem pobírající karty s nejméně 32GB úložného prostoru, což se zdá jako slibné řešení. Musíme však počítat s jistými nevýhodami. Například ve spojitosti s Androidem 4.4 Kitkat a vyšším Google odstranil možnost uložení aplikací na externí prostor kvůli bezpečnosti. Takže pokud není ve Vašem telefonu možnost obejití přímo od výrobce nebo Vám nevadí si produkt ,,rootnout“, nic jiného než média (obrázky, videa, …) na prostornou SD kartu nedostanete. Tohle může být s tendencí narůstání velikosti aplikací celkem problém, takže je třeba na to myslet.

5

6) Šílené úrovně jasu

Když přišel Samsung s Galaxy S5, nezapomněl se pochlubit Super AMOLED displejem, který vykouzlí jas až o 700 nitech. To je celkem fajn mimo jiné také v případě, když chcete koukat do displeje se sluncem v zádech. Takový jas, který zmiňuje Samsung však nikdy nedostanete, pokud se tedy nenacházíte v laboratoři. Abyste dosáhli takovýchto čísel, museli byste vypnout 99.99% pixelů a takto ušetřenou energii dodat tomu miniaturnímu  zbytku. Takže pokud sledujete svůj Facebook, koukáte na video, fotíte, prostě děláte cokoliv normálního, Váš displej oproti šíleným zavádějícím číslům, která fungují hlavně při prodeji, funguje značně utlumeně.

6

7) Duální LED blesk

Noční fotografování je bolavým místem chytrých telefonů kvůli malým snímačům, které prostě nepoberou dostatek světla. Kvůli tomu je několik z nás nadšeno vybaveností jistých smartphonů duálním LED bleskem, který by měl zajistit při focení ve tmě dostatečnou iluminaci. Je nadšení na místě? Vlastně ani ne, protože dva blesky na jednom zařízení mohou vykazovat dokonce menší osvětlení než jeden samotný. Takže doporučujeme ostražitost při vybírání.

7

8) Za štíhlost se vždy platí!

Pro některé z nás znamená tenký telefon něco více stylovějšího, lépe vypadajícího. Výrobci také tíhnou k odstraňování nadbytečných rozměrů, co nejrychleji to jde. Díky tomu máme také k dispozici zařízení o tloušťce menší než 5 mm. Takovéto modely však vždy jdou ruku v ruce s nějakou nevýhodou, kterou jim ,,zeštíhlení“ přineslo. Čím je telefon tenčí, tím se zvětšuje problém s umístěním baterie, fotoaparátu atd. Dále je ztenčování přímo úměrné větší efektivní ztrátě tepla, což může pěkně přiškrcovat procesor při dlouhotrvajícím užívání.

8

Je tedy důležité se při koupi nového telefonu poradit nejen se samotnými prodejci, ale také i s lidmi, kteří se vyznají ve skutečných výhodách a nevýhodách různých funkcí chytrých telefonů a zároveň nejsou zainteresovaní v prodeji. Bez toho totiž můžete koupit zajíce v pytli.

zdroj: http://www.phonearena.com

2 KOMENTÁŘE

  1. to zestihlovani je fakt kravina.

    mnohem lepsi je zmensit ramecky nad a pod displejem na stejnou velikost jako jsou okolo displeje a klidne telefony nechat okolö 8 mm

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here