76 % mobilního malwaru směřovalo v roce 2012 na Android

0

malware_1

Současně s tím jak roste podíl Androidu na trhu mobilních operačních systémů, tak se zvyšuje také jeho zajímavost, coby terče výrobců malwaru. Není tak žádným překvapením, že za loňský rok byla většina mobilního škodlivého kódu určena právě pro Android.

Již překvapivý však může být přímo v procentech vyjádřený podíl. Podle výrobce antivirových řešení F-Secure totiž Android v minulém roce obsáhl celých 79 % veškerých světových mobilních virů, malwaru a dalšího škodlivého kódu. Jen o pouhý rok předtím to bylo 66.7 % a o dva roky zpátky pak dokonce jen 11.25 %.

Neméně překvapivé pak je, že druhým nejoblíbenějším cílem nebyl iOS, nýbrž upadající Symbian s 19 %. Zmíněný jablečný mobilní systém se umístil až na místě třetím s 0.7 % škodlivého kódu.

Podle všeho to navíc vypadá, že trend zvyšování podílu androidího malwaru bude nadále pokračovat. Pokud se totiž podíváme na jednotlivé útoky po čtvrtletích roku 2012, tak uvidíme jasný vývoj směrem k dominanci Androidu. Zatímco v prvním čtvrtletí na Android směřovalo jen 47 % všech útoků, tak ve čtvrtletí posledním to podle firmy F-Secure bylo již celých 96 %.

Z hlediska typů škodlivého kódu kralovaly s 66 % trojské koně neboli zlé aplikace vydávající se za něco jiného. Dále byl relativně rozšířený i Spyware snažící se ukrást data – 3.7 %, monitorovací aplikace – 7.0 % a Adware – 2.7 %.  Okolo 20 % malwaru využívalo k okrádání uživatele tajné odesílání premium SMS.

I přesto všechno si je ale třeba uvědomit dvě věci. Předně, malware se v naprosté většina případů týká hlavně aplikací stažených z pochybných zdrojů, hlavně warezu, a lze se mu tak s trochou přemýšlení vyhnout. Vcelku stačí získávat aplikace pouze z prověřených zdrojů, jako třeba Google Play, a pečlivě u nich číst požadovaná oprávnění.

Navíc jde o zprávu, kterou vydala společnost živící se prodejem antivirových řešení. Dá se tak předpokládat, že bude mít tendence jejich hrozbu zveličovat a motivovat své potenciální zákazníky ke koupi ochrany.

malware_2

malware_3

Zdroj: F-Secure via TechCrunch

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here