Lee Omar – Česko je takový divoký východ (rozhovor)

0

Lee Omar je jedním z evropských specialistů na big data a Smart Cities. Jeho společnost Red Ninja však pracuje i na projektech ve spolupráci  s ARMem a také britskou vládou. Právě ve spojení s ní pomáhá tvořit z Liverpoolu Smart City a celý projekt nese název Connected Liverpool.

Lee Omar-10

Kompletní idea tohoto projektu je vcelku velmi jednoduchá. Za pomocí analýzy dat v reálném čase se budou programátoři a datoví specialisti snažit optimalizovat městské zdroje a také například dopravu. Právě na tu se se společnost Red Ninja specializuje a na podobných projektech už nyní pracuje v arabském Abu Dhabi.

Lee Omar-6

Red Ninja však není jen o sbírání a analýze dat. Studio také tvoří hardware a základní řádky kódu, které pomáhají co možná nejefektivněji spolupracovat s hardwarem. Už na začátku jsem naznačil partnerství s ARMem a návrh procesorů pro prakticky všechna mobilní zařízení.

Lee Omar-3

Mnohem zajímavěji ale zní senzor určený do domácností lidem, jež by se neobešli bez každodenní asistence a kontroly. Tento senzor za pomocí infraportu dokáže detekovat, zda někdo v domě upadne a případně se dotyčnému postarat o pomoc. Lee dodává, že je to skvělá možnost, jak ve svých domech udržet stále stárnoucí populaci.

Lee Omar-8

Pro stejnou cílovou skupinu je určen také další chystaný projekt. Jeho cílem je vytvoření tabletu, který by byl levný a především tak jednoduchý, aby jej mohli používat i lidé v 90 letech. Jedná se prý o skutečný oříšek a neobejdou se bez “testerů”, jejichž zpětná vazba je doslova směrodatná.

Lee Omar-15

Se spoluprací s cílovou skupinou však mají vývojáři Red Ninja bohaté zkušenosti a neobešli se bez ní ani u nedávno vydané aplikace. Jejím cílem byla pomoc lidem s duševními problémy a chorobami. Aplikace jim může pomoci přečkat těžké životní chvíle a deprese a dokonce ji svým pacientům doporučují i praktičtí lékaři. Antidepresiva totiž nejsou vůči lidskému organismu a psychice příliš ohleduplná a každá alternativní cesta je vítaná.

SAMSUNG CSC

Lee ale přiznává, že největší budoucností jsou bezesporu big data. Jejich největší výhodu vidí především v jejich neustálém dostatku a jak sám podotýká, není žádným tajemství, že za poslední dva roky se vyprodukovalo více dat, než od počátku věků do roku 2003.

Lee Omar-12

Za pomocí rychlé a efektivní analýzy nasbíraných dat můžeme v budoucnu vyřešit celou řadu problémů, se kterými se dnes potýkáme a největší využití vidí Lee právě ve zdravotnictví. Jeho idea kompletního monitoringu vašeho zdraví za pomocí senzorů na vašem těle mi však přijde stále jako hudba vzdálené budoucnosti. Nemůžu s ním ale nesouhlasit v názoru, že díky big data budeme moci žít mnohem kvalitnější a zdravější život. O to by se měly starat především neustále aktualizované databáze všech možných chorob a příznaků.

Lee Omar-16

Na jedné takové plánují v Red Ninja pracovat v budoucnu a na konci projektu má být zcela kompletní a přehledná databáze Liverpoolu. Ta má být zcela otevřená veřejnosti a především vývojářů, od nichž se očekává tvorba aplikací na míru turistům a v prvé řadě místním obyvatelům, kteří s celým nápadem, z něhož vznikl projekt Connected Liverpool, přišli.

Lee Omar-13

Ruku k dílu dala také tamější univerzita Johna Moorese, která je na data a IT z velké části specializovaná. S univerzitami se však spolupracuje i na ostatních projektech a nejednou vývojáři z Red Ninja využili služeb předních amerických i evropských univerzit, mezi kterými snad brzy nebude chybět ani naše brněnské Vysoké učení technické.

Lee Omar-2

Právě tu v minulém měsíci Lee Omar navštívil a měl zde přednášku na téma Smart Cities. Z Česka je prý unešen a doufá, že bude mít možnost na nějakém českém projektu v budoucnu pracovat. Už nyní se prý přemýšlí nad chytrém parkování, na kterém se v Brně již chvíli pracuje. Na závěr Lee dodává, že v Česku jsme až překvapivě otevřeni novým technologiím a přičítá to na vrub i naší novodobé historii, která je diametrálně odlišná od dějin jiných západoevropských států. S úsměvem dodává, že jeden jeho český kolega tuzemsko nazývá “Divokým východem” a přijde mu to jako velmi přesné pojmenování.

Ve videu nechybí ani české titulky

http://youtu.be/r1bQ96GZNE4

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here