ASUS Nexus 7 (2013) – Pracovník s velkým srdcem [Recenze]

1

Do redakce na recenzi se nám dostal nový tablet od společnosti ASUS, který se pyšní tím, že je zástupcem rodiny Nexus od společnosti Google. Konkrétně zde mluvíme o druhé generaci tabletu Nexus 7, která se v září tohoto roku dostala k nám, na český trh. Jaký tablet je a co dokáže nabídnout, se Vám pokusíme přiblížit v následující recenzi.

Stručný přehled technických parametrů

 • CPU: Qualcomm Snapdragon S4Pro, čtyř-jádrový, @1,5GHz
 • GPU: Adreno 320
 • RAM: 2GB
 • ROM: 16/32 GB, bez možnosti rozšíření
 • Display: 7″ IPS LCD (tvrzené sklo DragonTrail), 1200×1920 (323 ppi)
 • OS: Android 4.3. Jelly Bean
 • Fotoaparát: 5 MP zadní; 1,2 MP přední
 • Baterie: 3950 mAh
 • Konektivita: NFC, WiFi, Bluetooth, microUSB (2.0), 3,5mm jack pro sluchátka
 • Rozměry: 200 x 114 x 8.7 mm (hmotnost 290 g)
 • Cena v době recenze: 6 490,- Kč (Alza.cz)

 

Děkujeme společnosti Alza.cz za zapůjčení tabletu ASUS Nexus 7 (2013) 16GB, kde si můžete tento tablet i zakoupit.

alza logo

Balení tabletu

Tablet Vám domů dorazí v modrém přebalu, na kterém je zobrazena část tabletu Nexus. Celý přebal je čistý, až na zadní stranu – tam totiž nalezneme technické specifikace tabletu. Po vytáhnutí krabičky z přebalu na Vás dýchne typický minimalismus, který u společnosti Google můžeme znát již z používání jeho služeb – všechno zcela jednoduché. Toto se týká i krabičky a tak celá krabička je v bílé barvě, přičemž v pravém dolním rohu ji zdobí šedé logo Google. Dostat se k Nexusu druhé generace již není tak velký a složitý oříšek, jako tomu bylo u jeho předchůdce. Zde totiž měla spousta lidí problém se vůbec k tabletu dostat a vznikla tak řada kompilací, ve kterých je spousta neúspěšných pokusů otevření tohoto tabletu.

Musím uznat, že druhá generace již nemá takovou krabičku, na krajích dokonce byly vykrojeny kousky kartonu, abyste spodní část s tabletem lépe uchopili a tím i jednodušeji otevřeli. Tím pádem tablet nyní dokáže bez problémů otevřít opravdu každý. Po otevření vrchního víka krabičky na Vás dýchne samotný Nexus, zabalený ve folii, na které je vyobrazeno, jaké tlačítko máte kde hledat. Pod tabletem se již ukrývají pouze nějaké slevové kupony, manuály, nabíjecí adaptér do zásuvky a USB kabel.  Více toho v balení opravdu nečekejte.

_DSC6489 _DSC6487 _DSC6485 _DSC6482 _DSC6509 _DSC6492

První pohled a první dojmy

Když jsem tablet poprvé uchopil do svých rukou, byl jsem nadšen. Jelikož jsem měl možnost mít v rukách i Nexus 7 první generace, ihned jsem pochopil, kde jsou rozdíly. Tablet je výrazně tenčí a lehčí, přičemž na mně působil mnohem pevněji, než první generace. Celý tablet je nádherně zaoblený a vypadá opravdu stylově. Největším tahákem této generace byl ovšem displej, který se dočkal opravdu výrazného zlepšení. Musím uznat, že tento krok tabletu opravdu napomohl a Vy si tak můžete užít opravdu kvalitní a jemnou podívanou. Co se týče tlačítek a konektorů, těch na tabletu moc nenalezneme. Na pravé hraně nalezneme tlačítka pro zapnutí/vypnutí tabletu, přičemž pod ním nalezneme tlačítka pro ovládání hlasitosti. Více jich opravdu hledat nemusíte, neboť tam nejsou.

Co se týče konektorů, ty zde nalezneme taky pouze dva – microUSB na napájení a propojení s PC na spodní hraně tabletu a 3,5mm jack pro sluchátka na horní straně tabletu. První zapnutí tabletu netrvá dlouho, řádově do minuty se Vám zobrazí požadavek o konfiguraci celého systému (přidání Gmail účtu, výběr jazyka atd.). Jakmile tohoto průvodce dokončíte, objevíte se na ploše systému Android. Moc ale nejásejte, protože pokud jste tablet připojili k síti WiFi, automaticky Vám začal hledat aktualizace a tablet budete muset restartovat kvůli aktualizaci na Android 4.3 Jelly Bean. Nexus 7 druhé generace se totiž dodává v základu se systémem Android 4.2.. Po nainstalování nové aktualizace Vám následně mohou v následujících minutách/hodinách přijít i další aktualizace, které Vám odstraní softwarové problémy z tabletu. Celý systém je velmi plynulý a myslím si, že mohu tvrdit, že se jedná o nejplynulejší systém, který se mi dostal do ruk. Výkon procesoru, RAM pamětí a následná optimalizace tohoto systému je totiž něco, co dělá Nexus Nexusem.

První pohled a první dojmy z tohoto tabletu vyšly na našem serveru již jako článek, který si můžete přečíst ZDE. Jedná se o dojmy, které byly sepsány po pár hodinách používání tohoto tabletu.

_DSC6493 _DSC6495 _DSC6497 _DSC6499 _DSC6502 _DSC6503 _DSC6504

Displej

Největším tahounem tohoto nového Nexusu měl být samotný displej. Ten se totiž dočkal (doslova) brutálního zlepšení. FullHD rozlišení na 7“ je opravdu skvělý zážitek a ačkoli můžeme nalézt toto rozlišení i u smartphonů, nikde se mi nelíbilo více, než u tohoto tabletu. Použitý IPS panel má velice kvalitní barvy i pozorovací úhly, což posouvá displej zase o třídu výše. Co se týče barev, jako je černá a bílá, zde nejsou žádné problémy a IPS černou bych si dokonce troufl přirovnat k té, kterou můžeme najít u AMOLED displejů, která je údajně nejvěrnější a nejlepší.

_DSC6597 _DSC6598 _DSC6599

Výkon

Velkým tahounem je i vylepšená výkonnost celého tabletu. Zde se tablet rozloučil s procesorem Tegra, který jsme mohli nalézt u první generace a přešel na velice výkonný a poslední dobou i populární Qualcomm Snapdragon, konkrétně na model S4 Pro, který poskytne zařízení potřebný výkon. Procesoru napomáhají 2GB operační paměti, čímž se nemůže stát, že by nějaká aplikace na tabletu neběžela naprosto hladce. Až na benchmarky, ale o těch až později.

Výdrž baterie

Výdrž baterie u tohoto tabletu je mírně nadprůměrná, s tabletem jsem při celodenním používání na WiFi, se zapnutou synchronizací a s tím, že jsem tablet opravdu nedal z ruky, vydržel celý pracovní den (přibližně 16 hodin). Pokud ovšem začnete hrát nějakou hru, musíte počítat s tím, že baterii v tabletu vybijete mnohem rychleji, přibližně za 6 hodin, což je taky přijatelná hranice. Záleží na aplikaci, jak vytěžuje jak výpočetní procesor, tak grafický.

Výkon ve hrách a aplikacích

Jednoduše řečeno – nový Nexus 7 je „dělo“. Jeho výkon dostačuje na jakoukoli práci, kterou tabletu zadáte – od prohlížení fotek, přes hraní náročných 3D her, až po vypočítávání nejrůznějších 3D efektů a renderování HD videa. Přesně toto jsme totiž na novém Nexusu otestovali a vše běželo naprosto svižně. Pojďme se společně podívat na to, ve kterých aplikacích jak Nexus 7 běžel

Hry

Angry Birds

Jednoduchá 2D hra, se kterou nemá tablet nejmenší problémy. Hra běží plynule, herní dojem je skvělý.

Cut The Rope

Hra je graficky založena na stejném systému, jako Angry Birds. Opět žádný problém s plynulostí hry.

Real Racing 3

Jedna z nejnáročnějších her současnosti. Na tabletu běžela plynule, žádné nechtěné škubnutí jsem nezpozoroval. Opět tedy Nexus u této hry chválím

GTA Vice City

Ani tato hra nebyla pro Nexus nijak náročná, vše běželo, jak mělo. V průběhu hraní jsem nezpozoroval žádné škubnutí ani nepřesné ovládání, ba naopak – bylo občas až moc citlivé.   Jedním z ukazatelů, jak je tablet výkonný, jsou i výkonnostní testy (tzv. Benchmarky), kterým jsme tablet také podrobili. A jak že dopadly?

Benchmarky

AnTuTu Benchmark

V tomto testu jsme získali 20934 bodů, čímž jsme se zařadili nad model Samsung Galaxy Note 2. Platí, čím více bodů, tím lépe. bench

Quadrant Standard

Ačkoliv se jedná o zastaralý benchmark (díky jeho databázi), stále je hojně využívaný. V tomto testu jsme získali s testovacím modelem 5616 bodů, přičemž opět platí, čím více, tím lépe.

3DMark

Nyní se zaměříme převážně na grafiku. V tomto náročném 3D testu, konkrétně při testu Ice Storm, jsme získali 11385 bodů. Opět platí, čím více bodů, tím lépe.

GPS

Velká většina uživatelů, kteří si zakoupili nový Nexus, si stěžovali na jeden velký a podstatný problém a to konkrétně na GPS. Zde totiž zařízení ztratilo „fixované“ družice a následně nemohlo další družice již nalézt. Vždy pomohl až restart samotného zařízení. Tento problém se projevoval po přibližně půl hodině využívání tohoto systému navigace. U našeho testovacího vzorku, po nainstalování všech aktualizací, které byly v tu dobu dostupné, jsme tento problém nezaznamenali. Navigace byla velmi přesná a citlivá a s žádnými nechtěnými výpadky jsme se při testování nesetkali. Systém GPS jsme testovali v několika různých aplikacích. Jednalo se o aplikace Sygic, Mapy.cz a RunKeeper.

Fotoaparát

První generace, ačkoli byla v době uvedení špičková, měla několik vad na kráse. Některým uživatelům totiž chyběl na tabletu fotoaparát, který většina uživatelů na takových zařízeních odsuzuje. Společnost ASUS ovšem do druhé generace fotoaparát již přidala, konkrétně se snímačem, který disponuje rozlišením 5MP. Jak fotoaparát fotí, se můžete podívat v následujících ukázkách. IMG_20130907_154337 IMG_20130908_184126 IMG_20130910_153435 IMG_20130912_085715

Čistý systém

Velikou výhodou celého tabletu je jeho samostatný systém. Jak je již známo, v rodině Nexus můžeme nalézt operační systém Android, u kterého se o aktualizace stará přímo společnost Google. Tím se stává tablet nejlépe podporovaným zařízením, které si můžeme u Androidu dopřát. Jak jsem již uvedl, tablet je dodáván se systémem 4.2 Jelly Bean v základu, přičemž po prvním spuštění tabletu se dočkáme automatické aktualizace na Android 4.3 – opět Jelly Bean. Po této aktualizaci následně přichází řada dalších, menších, které upravují již jednotlivé chyby systému. Nyní tablet čeká na Android 4.4. Kit Kat, který v těchto chvílích společnost Google dokončuje, aby uživatelé získali „skvělý uživatelský zážitek“.

Závěr

Nexus 7 (2013) jsem měl na recenzi celé 3 týdny a musím uznat, že je to jedno z mála zařízení, které se mi opravdu vracet nechtělo a vážně jsem přemýšlel nad jeho koupí, místo navrácení. Tablet je vhodný i pro lidi, kteří při jeho koupi nevědí, jaké využití pro něj najdou. Odpověď je ta, že využití pro tento tablet se vždy nějaké nalezne – především díky jeho výkonnému procesoru, který z tabletu dělá opravdu jiný stroj. Jednoduše shrnuto – jedná se o tablet, který se ponaučil z chyb minulých a který se snaží ukázat, že i za nízkou cenu lze vyrobit tablet, který je výkonný a přitom velice kvalitní. Pokud se dočkáme třetí generace tohoto tabletu, již nyní si troufám tvrdit, že opět se budeme mít na co těšit.

+ Čistý systém, optimalizace

+ Cena

+ Displej

– Občasné zahřívání tabletu

– Průměrná výdrž baterie

1 komentář

 1. nechci byt rejpal ale videl uz autor nekdy oled display?protoze srovnavat cernou u IPS a amoledu mi prijde scestne..IPS mam rad ale nikdy ty displaye nemaji dobrou cernou..a uz vubec ne jako oled.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here