Zařízení s procesory postavenými na ARM Cortex A15 koncem roku 2012

0

Když se podíváme do téměř jakékoliv mobilního zařízení dneška uvidíme v něm procesor vyráběný buďto NVidií (Tegra 2), Qualcommem nebo Samsungem (Exynos, Hummingbird). A všechny tyto firmy používají stejný návrh procesoru, v této době nejčastěji s označením ARM Cortex A9. A právě nástupce návrhu A9 s označením Cortex A15 se již chystá. Prvních zařízení s tímto návrhem bychom se poté mohly dočkat již koncem roku 2012, což se sice může zdát poměrně dlouho, ale na druhou stranu je na co se těšit.

Návrh teoreticky počítá s až 16 jádry, přičemž každé by mělo být schopné pracovat až na frekvenci 2,5GHz. Nejlepší je však fakt, že  i při stejné frekvenci by měl být nový návrh efektivnější až o 40%. Zkombinováním těchto vlastností se můžeme teoreticky dostat až na pětinásobek nynějšího výkonu, což je poměrně působivé.

Je samozřejmě jisté, že první procesory rozhodně nebudou obsahovat plných 16 jader s frekvencí 2,5 GHz, ale i tak se rozhodně dočkáme příjemného nárůstu výkonu. Jedinou věcí, které se bojím, je dopad na výdrž baterií. Přeci jen jeden den výdrže je taková hranice snesitelnosti a tu mají mnohdy problém překonat i dnešní zařízení s jedno jádrovým procesorem na 1GHz.

Zdroj: PCWorld

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here