Xiaomi připravuje vlastní modulární telefon – Magic Cube

0

Čínská společnost Xiaomi možná připravuje svůj vlastní modulární telefon. Jeden podobný projekt je již ve vývoji, pokud se tedy tyto informace potvrdí, je dost dobře možné, že jsme svědky vzniku nového segmentu v oblasti mobilních telefonů.

xiaomi-logo

O projektu Ara fungujícím na stejném principu, na kterém společně pracují Phoneblocks a Motorola, jsme vás informovali již dříve zde. Phoneblocks spolu s později se přidanou Motorolou začali pracovat na projektu modulárního telefonu. Smysl a krása modulárního telefonu spočívá v tom, že existuje základní deska, na kterou se připojí hardware pomocí malých bloků. Můžeme si to celé představit jako Lego. Displej, baterie, fotoaparát, avšak i senzory, to všechno můžete vyměnit, pokud se vám pokazí, nebo pokud prostě budete chtít výkonnější kousek.

První informace o projektu se objevily na Weibo profilu zakladatele společnosti Xiaomi, Leie Juna. Tam se následně objevila i níže uvedená fotografie. Na rozdíl od projektu Ara má Magic Cube barevně různorodé součástky. Ty by pravděpodobně mohly být k dostání podle požadavků kupujícího.

Pokud se na obrázky podíváte pozorněji, můžete si všimnout některých dalších rozdílů mezi projekty. V případě Ara jsme hovořili o výměně dílů libovolně ve všech oblastech, včetně displeje. Magic Cube má podle všeho také vyměnitelný displej, avšak ten je připevněn na základní desku spolu s vstupem 3,5 mm jack, tlačítky pro regulaci hlasitosti a funkčním tlačítkem pro vyvolání interakce s telefonem a zdířkou microUSB, čímž tvoří jeden celek. V těle, nazveme-li tak výše popsanou část zařízení, je také přisvětlovací dioda. Můžeme předpokládat, že zde budou soustředěny veškeré další součástky, až na dvě výjimky. První je fotoaparát a tou druhou je baterie.

magic-cube

Na obrázcích, které nejsou v příliš velkém rozlišení, jsou matně vidět popisky. U fotoaparátu jsou dvě čísla – pravděpodobně 13 MP a 16 MP, u baterie je to pravděpodobně 2200mAh a 3100mAh. Minimálně ze začátku tedy budou dostupné dvě varianty u každého z vyměnitelných dílů. V tomto ohledu je Magic Cube odlišný a dle mého názoru lépe proveditelný, než je tomu u Ara. Pokud se budou měnit jenom baterie a fotoaparát, bude technicky snazší přimět spolu součástky pracovat. Napájení zařízení nebude nijak komplikované a přidat fotoaparát již snad nebude tak těžké.

Oproti tomu Ara počítá s možnou výměnou všech dílů. Mám-li hovořit za sebe, myšlenka Magic Cube se mi líbí více. Pokud některé části rychle zastarávají, nebo potřebují častější výměnu, tak jsou to právě fotoaparát a baterie. Ostatní díly, pokud budou nastaveny rozumně jejich parametry, mohou běžnému uživateli nabídnout zařízení fungující několik let se stálou možností nových softwarových aktualizací. Baterii s nízkou kapacitou a fotoaparát s nízkým rozlišením si prostě a jednoduše majitel sám vymění.

Zdroj: AndroidCommunity, Weibo

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here