Video: Sailfish OS portován na Nexus 4

0

Už v prosinci loňského roku jsme vás informovali o tom, že se mladý operační systém Sailfish nejspíš dostane i na smartphony původně vybavené Androidem. Plán oznámil sám Tomi Pienimaki, který je výkonným ředitelem společnosti Jolla stojící za touto platformou.

O několik týdnů později se na internetu objevilo video, které ukazuje instalaci Sailfish OS na Nexus 4. Jak můžete sami vidět, instalace probíhá přes ROM Manager jako v případě běžné androidí ROMky a celý proces zabere jen několik minut. Bohužel zatím nebyl zveřejněn ZIP soubor, který je k instalaci nezbytný.

http://www.youtube.com/watch?v=MaVAMGv3tI4

Vývojáři z Jolla slibují, že se portu Sailfish OS v budoucnu dočkají i další zařízení, jmenovitě Nexus 5 a Nexus 7.  Otevřené dveře má pochopitelně komunita nezávislých vývojářů, která by mohla značně přispět v rozšíření tohoto operačního systému. Přechod z Androidu na Sailfish OS by přitom měl být poměrně jednoduchý, neboť na nové platformě je možné spustit i aplikace pro Android.

Další výhodou systému je po designové stránce povedené uživatelské rozhraní a propracované ovládání pomocí gest. Dosud jediný smartphone prodávaný s předinstalovaným Sailfish OS má název Jolla. V Evropě je k dostání za 399 eur, v přepočtu bezmála 11 000 Kč. Zejména ve Finsku jde i přes vyšší cenu novinka poměrně na odbyt, u jednoho z tamních mobilních operátorů dokonce počtem prodaných kusů překonala iPhony i Samsung Galaxy S4.

via GSM Arena

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here