SP Touch TO1 Mobile a Mobile X10 za méně než 200 kaček s OTG [SROVNÁVACÍ TEST]

3

SP Touch TO1 Mobile

Dnes se podíváme trochu nezvykle na srovnávací test USB Flash pamětí. Většina uživatelů při nákupu zvažuje tři důležité aspekty – výši kapacity, rychlost čtení a zapisování dat ale také rozměry. Do naší redakce AndroidMarket dorazily dva zástupci od společnosti Silicon Power. Jedná se o Tchajwanskou společnost, která byla založená již v roce 2003. Vyrábí kromě USB Flash pamětí i přenosné pevné disky, čtečky karet, moderní pevné disky označované jako SSD, USB 3.0 adaptéry apod.

SP Touch TO1 Mobile_05

My jsme obdrželi konkrétně USB Flash paměti označované jako Mobile X10 a Touch TO1 Mobile. A v čem tkví hlavní výhoda těchto dvou zástupců? Disponují konektorem OTG (On the Go), takže je snadno připojíte k vlastnímu mobilnímu telefonu nebo tabletu. Jedná se o konektor, který je využíván pro napájení. Díky opravdu kompaktním rozměrům si snadno přetáhnete požadovaná data do vaše chytrého telefonu a přitom se vám USB flash paměti nebudou nikterak plést.

V našem srovnávacím testu jsme se samozřejmě zaměřili na rychlost čtení a zápisu dat u jednotlivých flash pamětí. Vybrali jsme pro tento test hned několik benchmarků, které nám poskytnou tyto důležité hodnoty. Nyní si pojďme flash paměti trochu představit.

SP Touch TO1 Mobile_02

Silicon Power Touch TO1 Mobile

 • Rozměry: 24,7 x 13,8 x 4,6
 • Hmotnost: 2,6 g
 • Kapacita: 2/4/8/16/32/64 GB (zapůjčeno 8 GB)
 • Barva: černá
 • Rozhraní: USB 2.0 a kompatibilní s 1.1
 • Materiál: kov
 • Podporovaný OS: PC – Windows 8/7/Vista/XP/2000, Mac OS 10.3.x, Linux 2.6.x, Mobile – Android 4.1+podpora funkce OTG
 • Trvanlivost: minimálně 10 000 vložení/připojení
 • Doživotní záruka
 • Ke stažení: SP Widget, Norton Internet Security (60 denní verze), USB Flash Drive Recovery USB 2.0 a USB 3.0, ovladače, balíček produktu
 • Cena v době testu: od 157 Kč (Comprint)

Za zapůjčení USB Flash paměti Silicon Power Touch TO1 Mobile děkujeme velkododavateli příslušenství Recall. Flash paměť si můžete zakoupit v jednom z obchodů. K dispozici je i ve vyšších kapacitách

Výrobce Silicon Power láká na svých stránkách zejména na velice kompaktní rozměry, jelikož velikost USB flash paměti Touch TO1 Mobile dosahuje pouze 1,3 cm. Můžete ji tak mít připojenou k notebooku či tabletu i při cestování, protože nezabírá příliš moc prostoru v přenosné tašce, batohu apod. To mohu jedině potvrdit.

Jako další výhodu vidí výrobce v kovovém těle. Dodává to paměti velice působivý design, který zaujme hned na první pohled. Nejedná se totiž o žádný plast, který by i při takových malých rozměrech mohl prasknout. U Touch TO1 Mobile se nemusíte bát, že vám tato malá mrška vyklouzne z ruky a spadne na tvrdý beton. Její tělo by případný pád mělo vydržet. Celkovou odolnost pak potvrzuje použití technologie COB (Chip on Board). Díky ní je USB flash paměť Touch TO1 Mobile odolná vůči vodě, prachu i vibracím. Vaše data jsou tak chráněna za každých okolností.

Pokud si budete chtít na oficiálních stránkách výrobce stáhnout SP Widget, budete vyžádáni o vložení emailové adresy. Díky tomu se přihlásíte k newsletterům od této společnosti. Následně se vám stáhne daný program, který nabízí synchronizaci a zálohu dat, včetně emailů z Outlooku, šifrování dat, ochranu dat pomocí možného stáhnutí antivirového programu Norton Internet Security ve zkušební verzi na 60 dnů, šifrování počítače a další užitečné věci. Tento prográmek je zajímavým zpestřením, a pokud si USB flash paměť zakoupíte a budete ji pravidelně používat, pak SP Widget dozajista oceníte. Lze jej ale instalovat pouze na operačním systému Windows.

SP Mobile X10

Silicon Power Mobile X10

 • Rozměry: 30,7 x 12,05 x 4,55 mm
 • Hmotnost: 3,5 g
 • Kapacita: 8/16/32 GB (zapůjčeno 8 GB)
 • Barva: šampaňská zlatá
 • Rozhraní: USB 2.0 high-speed
 • Materiál: kov
 • Podporovaný OS: PC – Windows 8/7/Vista/XP/2000, Mac OS 10.3.x, Linux 2.6.x, Mobile – Android 4.1+podpora funkce OTG
 • Doživotní záruka
 • Ke stažení: SP Widget, Norton Internet Security (60 denní verze), USB Flash Drive Recovery USB 2.0 a USB 3.0, balíček produktu
 • Cena v době testu: od 183 Kč (CZC)

Za zapůjčení USB Flash paměti Silicon Power Mobile X10 děkujeme velkododavateli příslušenství Recall. Flash paměť si můžete zakoupit v jednom z obchodů. K dispozici je i ve vyšších kapacitách

USB Flash paměť Mobile X10 má výhodu v tom, že obsahuje oba konektory. Můžete ji tak připojit k počítači pomocí USB, nebo také k mobilu pomocí OTG. U druhé paměti je třeba použít přídavný konektor, který tak musíte mít neustále sebou na bezpečném místě, abyste ho neztratili. Kompatibilita s chytrými telefony a tablety je opravdu široká a můžete si ji prohlédnout zde na oficiálních stránkách výrobce.

Právě konektor OTG lze chránit pomocí pouzdra. Ten však má ještě jednu úlohu, protože nabízí malý otvor pro upevnění k řemínku kabely, pásku apod. Otvor je opravdu maličký, nicméně je povzbudivé, že i na tuto možnost výrobce myslel.

Stejně jako Touch TO1 Mobile je i Mobile X10 vybavena technologií COB, takže je také odolná vůči prachu, vibracím, vodě a nárazům. Dále je vyrobena ze zinkové slitiny a pomocí jemného lesklého kovu nabízí skutečně elegantní design v šampaňské zlaté barvě. Nyní se ale již pojďme podívat na srovnávací test benchmarků.

Srovnávací test benchmarků

ATTO Disk Benchmark

Jedním z těch zajímavějších benchmarků je bezpochyby ATTO Disk Benchmark, který nabízí přehled rychlosti pro různé velikosti souborů. Pro náš test jsem využil postupného zvyšování velikosti souboru pro čtení i zapisování, takže obě paměti byly testovány od 0,5MB až do 8GB souboru.

Jak můžete vidět na screenech, Mobile X10 dosáhlo při zapisování o něco více než 5 MB, u čtení to pak bylo výrazně lepší, tam se hodnota zastavila na 22,5 MB. Touch TO1 Mobile je pro zápis přeci jen zajímavější koupí, u 8 GB souboru se dosáhlo zapisovací rychlosti 10,5 MB, ale horší je to u čtení, tam nabízí pouze 16MB rychlost.

HD Speed

Jako druhý benchmark jsem vybral HD Speed. Zde jsem využil možnost testu podle času, tudíž obě paměti byly po dobu 5 minut zatěžovány. Hodnoceny byly dle rychlosti zapisování, čtení i ověřování dat. Průměrná rychlost u Touch TO1 Mobile byla 4,1 MB, u Mobile X10 pak 6,4 MB. Důležité je říci, že veškeré procesy probíhaly najednou.

HD Tune Pro

Benchmark HD Tune Pro je přeci jen komplexnějším nástrojem pro získání potřebného hodnocení obou USB Flash pamětí. Ty byly testovány ve zkušební verzi, tudíž máme přehled testu pouze při rychlosti čtení. Mobile X10 se dostala při čtení na maximální rychlost 29,3 MB/s, přičemž průměrná hodnota činila 26,7 MB. Jak je vidět, tak všechny benchmarky naměřily rozdílné hodnoty. Doba odezvy činila 0,8ms a procesor byl zatížen na 2,6 %.

Již z předešlého měření víme, že Touch TO1 Mobile je rychlostně pomalejší, což potvrdil i tento test. Doba odezvy činila 1ms, průměrná hodnota čtení 15,1 MB/s, přičemž nejvyšší dosáhla na 17,2 MB/s. Procesor pak byl zatížen o celé 1 % více.

Roadkit´s Disk Speed

Posledním benchmarkem se stal Roadkit´s Disk Speed. V něm se objevuje i skóre, které při porovnání obou USB Flash pamětí nabízí velký rozdíl. Touch TO1 Mobile dosáhla při čtení maximální rychlosti 15,79 MB/s, přičemž doba odezvy byla 0,9ms. Celkově si vysloužila ohodnocení 2 936,3 bodů. Mnohem lépe na tom je Mobile X10, která dosáhla rychlosti 28,58 MB/s s odezvou 0,79ms a hodnocením 5 315,5 bodů.

Závěrečné hodnocení

Obě USB Flash paměti mohu všem vřele doporučit. Díky technologii COB nabízejí odolnost vůči prachu, vodě, otřesům i nárazům. Dále jsou vybaveny konektorem OTG pro připojení k mobilním zařízení. Navíc jsou téměř na stejné cenové hladině, takže se liší pouze v rozměrech, trochu konstrukcí a hlavně rychlostí. V rychlosti vyhrála Mobile X10, takže tu doporučuji více. Na druhou stranu Touch TO1 Mobile (v obchodech označovaná též jako TM1) je v rychlosti zápisu a čtení vyrovnanější. Z toho pramení, že při nákupu ani jedné z nich neprohloupíte.

Za zapůjčení USB Flash paměti Silicon Power Touch TO1 Mobile děkujeme velkododavateli příslušenství Recall. Flash paměť si můžete zakoupit v jednom z obchodů. K dispozici je i ve vyšších kapacitách.

3 KOMENTÁŘE

 1. Konektor OTG, koho to zase napadlo? OTG je funkce systemu (ovladani usb, cteni, zapis z/na flashku, pripojeni mysi atd). Prosim opravte si to.

   • Ke psani hacku a carek (diakritika) mam svoje duvody, protoze to na ruznych systemech delalo bordel s diakritikou, ale interpunkce mam v poradku. Nejdriv si zjistete rozdil mezi interpunkci a diakritikou, nez se rozhodnete poucovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here