Samsung Galaxy Note 3 – Stvořen pro umělce [Recenze]

3

note3

Řadu Galaxy Note od společnosti Samsung nejspíše nemusím nikomu představovat. Jedná se o řadu telefonů / tabletů, které lze ovládat pomocí speciálního stylusu (S-Pen), který se dodává se samotným zařízením.

Nám se v redakci na recenzi usídlil Samsung Galaxy Note 3, který právě do této rodiny spadá. Je zaměřen jak pro běžné uživatele mobilních telefonů, tak i pro uživatele, kterým ovládání prsty nestačí a již potřebují stylus – například grafici apod. Právě díky stylusu si získává Galaxy Note 3 širší škálu zákazníků, než kterou by získalo bez něj.

Jaký tento telefon je, k čemu je dobrý a co vše dokáže, se Vám pokusíme přiblížit v této recenzi.

Stručný přehled specifikací

 • CPU: čtyřjádrový Snapdragon 800 @2,3GHz
 • GPU: Adreno 330
 • RAM: 3GB
 • ROM: 16/32/64GB, možno rozšířit pomocí microSD karet (max. 64GB)
 • Display: 5,7″ SuperAMOLED, 1080×1920
 • OS: Android 4.3 Jelly Bean
 • Fotoaparát: 13 MP zadní, 2 MP přední
 • Baterie: 3200 mAh
 • Konektivita: 3G, LTE, Jack (3,5mm), USB micro, Bluetooth, WiFi, GPS, USB OTG
 • Rozměry: 151.2 x 79.2 x 8.3 mm, hmotnost: 168 gramů
 • Cena v době recenze: 18 998,- Kč (Alza.cz)

 

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy Note III děkujeme společnosti Alza.cz, u které si můžete tento model také zakoupit.

alza logo

Obsah balení

Samsung Galaxy Note III Vám domů dorazí v balení, které se až nápadně podobá balení modelů Galaxy z tohoto roku. Samsung zde zavedl jednotvárnost, která je zde stylizována do kartonové krabičky, která svým potiskem věrně napodobuje krabičku dřevěnou.

Celé balení se shoduje s ostatními telefony z rodiny Galaxy, které vyšly tento rok. Na zadní straně nalezneme specifikace telefonu a po stranách pár bezpečnostních nálepek.

Po odkrytí víka krabičky na Vás vykoukne samotný Galaxy Note, který v krabičce sedí naprosto přesně – velikost na výšku a na šíři krabičky se tedy shoduje s velikostí telefonu – právě zde máte poprvé šanci poznat, jak velký telefon si vlastně kupujete.

Pod telefonem nalezneme již standardní výbavu – adaptér do zásuvky, microUSB kabel, který je zde pro USB 3.0, sluchátka s výměnnými špunty (součást balení), sada náhradních hrotů a samozřejmě baterii, která je u tohoto modelu dodávána mimo telefon.

_DSC6711 _DSC6715 _DSC6714 _DSC6712 _DSC6717 _DSC6721

První pohled a první dojmy

Ačkoli jsem věděl, do jak velkého telefonu na testování jdu, byl jsem nakonec sám překvapen, že velikost se mi nezdála tak „přehnaná“, jak jsem očekával. Telefon se drží velice pohodlně, jediné, co můj dojem kazilo, byl měkký plast na zádech telefonu, který lze v jedné ruce zcela bez problémů ohnout. Tímto problémem ovšem trpí téměř všechny modely Galaxy, neboť právě zde Samsung šetří na pevných materiálech.

Velice překvapivá byla i váha samotného zařízení – ačkoli telefon vypadá opravdu robustně a čekáte, že takové zařízení bude i velice těžké, opak je pravdou. Společnost Samsung se totiž snaží své telefony co nejvíce odlehčit a tyto kroky můžeme poznat i u tohoto modelu – telefon je příjemně lehký a troufám si i tvrdit, že pocitově je můj 4“ Huawei Ascend G300 těžší, než Galaxy Note III.

Pojďme se ale nyní podívat společně na celý telefon. Na vrchní části telefonu nalezneme infračervený port pro ovládání televizí, rádií a podobných zařízení. Vedle něj se umístil i 3,5mm jack na sluchátka. Na pravé straně nalezneme jedno tlačítko, které slouží k vypínání a zapínání telefonu. Na spodní části nalezneme tužku S-Pen (o ní se více pobavíme až dále v recenzi) a MicroUSB 3.0 konektor, který díky svému rozhraní dodá telefonu potřebnou energii. Na levé straně tedy nemůžeme nalézt již nic jiného, než ovládání hlasitosti celého zařízení.

V přední části následně nalezneme indikační LED diodu a reproduktor, v zadní části nalezneme pouze fotoaparát.

_DSC6734 _DSC6727 _DSC6730 _DSC6729

Displej

Velice zajímavým prvkem na tomto mobilním zařízení je samotný displej. Ten totiž při 5,7“ nabídne rozlišení FullHD (1920×1080), což Vám nabídne velice jemný obraz, čímž nebudete při prohlížení fotek či sledování filmu rušeni „rastrem“ (viditelné pixely na displeji).

Displej je typu SuperAMOLED, díky čemu Vám nabídne velice syté barvy. Tento displej se navíc těší z toho, že dokáže uživatelům nabídnout velice sytou černou barvu, ale také i nadprůměrně zobrazí bílou barvu. Výtkou může být jen to, že displej umí občas zobrazit až „kýčovité“ barvy, které jsou zcela nepřirozené a také musíme vzít za fakt to, že se displej pomalu vypaluje, čímž barvy postupně blednou.

Co se týče pozorovacích úhlů displeje, ty jsou na velmi dobré úrovni – osobně jsem neměl s nimi žádný problém a na telefon se můžete dívat z jakéhokoli úhlu. Čitelnost na slunci je výborná, displej dokáže nabídnout potřebný jas, abyste všechny potřebné úkony mohli provést naprosto kdekoli. Výrazně nedoporučuji používat plný jas displeje u tohoto modelu v noci, neboť je záře tak vysoká, že dokáže rozbolet vaše oči.

_DSC6735 _DSC6736 _DSC6742

Výkon

Jak jsem již uvedl ve specifikacích, telefon disponuje čtyř-jádrovým procesorem, který dodá telefonu potřebný výpočetní výkon. Osobně jsem se s výkonnostními problémy nesetkal. Načítání webů v prohlížeči bylo téměř okamžité, v systému jsem nepociťoval žádné nechtěné záškuby, ani při otevřených 40 záložkách – zkrátka vše běželo tak, jak má.

Velkou výhodou tohoto telefonu je operační paměť o velikosti 3GB, do které můžete minimalizovat spousty aplikací, a ty Vás neustále nebudou omezovat na výkonu Vašeho zařízení. V době jednoho zátěžového testu jsem měl na telefonu minimalizovaných přes 15 aplikací a telefon stále nedával na sobě znát, že by měl nedostatek výkonu.

Výdrž baterie

Velkou neznámou je výdrž baterie. Fakt, kterým se u nás v redakci netajíme, je ten, že telefony u nás zažijí asi jeden z největších průvanů na baterii a tedy naše výdrž lze označit za „aktivní den“, neboť všichni máme telefony neustále v rukách a používáme je.

Osobně mohu potvrdit, že s modelem Samsung Galaxy Note III jsem neměl problém vydržet jeden běžný pracovní den, přičemž jsem byl neustále připojen k síti WiFi, která měla povolenou synchronizaci všech dat.

Nejvíce si ukousne ze spotřeby displej, který díky své velikosti a rozlišení se nebojí říci o vcelku velké množství energie. Pravdou ale je, že displej Vám na oplátku nabídne kvalitní podívanou, jak jsem již popsal v jedné z částí této recenze.

Hráče, kteří se chystají na tomto telefonu hrát, ovšem nepotěším – telefon lze vybít stejně rychle, jako ostatní modely a reálně je možné se s ním dostat na rozmezí 4-6 hodin hraní náročných 3D her, které potřebují ten největší výkon.

Výkon ve hrách a aplikacích

Jednou, z částí recenze, je vždy měření výkonu v určitých hrách a aplikacích, které Vám dokáží vytvořit přehled toho, jak telefon výkonnostně funguje i při náročných procesech. Testem prochází jak hry, tak aplikace, které jsou určeny na měření výkonu (tzv. benchmarky), díky kterým lze jednotlivá zařízení mezi sebou porovnat.

 

Hry

Real Racing 3

Hra běžela naprosto plynule, při hraní nebyl zpozorován žádný zásek, který by narušoval herní dojem.

GTA 3

Výsledek stejný, jako u Real Racingu – s hratelností nebyl žádný problém.

Battlepillars

2D hra byla pro telefon něco, co vypadalo jako každodenní aktivita. Ani zde jsme nespatřili žádné problémy.

Angry Birds

Angry Birds – populární hra na mobilních zařízeních. Galaxy Note III Vám Angry Birds spustí také bez problémů. Velice zajímavým ovládacím prvkem je v tomto případě S-Pen, pomocí kterého můžete hru hrát.

Dead Trigger

Ani s hrou od českých vývojářů neměl telefon žádný problém. Vše běželo plynule.

 

Benchmarky

Antutu Benchmark

Začneme jedním z nejrozšířenějších benchmarků současnosti – konkrétně Antutu Benchmarkem, který je velice aktualizovaný (co se týče databáze zařízení apod). Zde jsme s modelem Samsung Galaxy Note III dosáhli skóre 34857 bodů, přičemž se jednalo o verzi, která zabránila telefonu upravovat výsledky. V tomto měření platí, čím více, tím lépe.

Screenshot_2013-10-31-13-09-03 Screenshot_2013-10-31-13-09-18 Screenshot_2013-10-31-13-09-28

3DMark

Telefon jsme podrobili i nejnáročnějšímu 3D testu, co momentálně pro mobilní telefony existuje – konkrétně se jedná o 3DMark, který můžete znát z Vašich počítačů. Zde jsme telefon změřili až na nejnáročnější test (Ice Storm Unlimited), ve kterém jsme získali 17257 bodů. Opět platí, čím více, tím lépe.

Screenshot_2013-10-31-13-24-39 Screenshot_2013-10-31-13-24-48 Screenshot_2013-10-31-13-24-53

Basemark X

Další z testů, který je zaměřen převážně na měření grafické jednotky. Zde jsme dosáhli výsledků 17,774 FPS při On-Screen a 15,883 FPS při Off-Screen. Platí, čím více FPS, tím lépe.

Screenshot_2013-10-31-13-12-58

Quadrant Benchmark Standard

Telefon jsme otestovali i v jednom ze starších benchmarků, který se již v dnešní době (bohužel) neudržuje. Zde jsme dosáhli skóre 21286 bodů, přičemž se jedná o nejvýkonnější zařízení v tabulce. Pravdou je ale to, že téměř každé dnešní zařízení se dostane se svým výkonem na špici tohoto měřícího systému. Opět platí, čím více, tím lépe.

Screenshot_2013-10-31-13-10-26

GPS

Součástí každého dnešního telefonu je modul GPS, pomocí kterého můžeme využívat navigaci či další jiné, zajímavé programy (například aplikaci Moves, která Vám měří kroky).

U tohoto modelu jsem se s žádnými problémy nesetkal, GPS běžela přesně tak, jak jsem požadoval a nějaká nečekaná výchylka či problém s funkčností jsem po dobu testování nenalezl.

Vyhledávání jednotných družic probíhalo bez stažených A-GPS dat v řádu desítek sekund, se staženými daty (například pomocí WiFi) nebyl problém najít družice během několika vteřin.

Telefon jsme testovali na aplikacích RunKeeper a Sygic.

Fotoaparát

Jako téměř každý současný telefon, i tento disponuje předním i zadním fotoaparátem. Ačkoliv přední fotoaparát je vhodný spíše k zaznamenání portrétu obličeje, se zadním fotoaparátem, který disponuje rozlišením 13MPx již žádný problém nemám.

Snímky z telefonu jsou velice detailní a barevně velice dobře zachyceny. Problém není ani se světelností – telefon si obstojně poradí i s nočními fotkami.

Jediný problém, který bych tomuto telefonu vytknul, je šum, který se snaží telefon digitálně potlačit, čímž se vytváří na fotografiích menší rozostření, které je patrné až při větším přiblížení – především na detailních fotografiích.

Pro představu, jak telefon Samsung Galaxy Note III fotí, se můžete podívat na ukázkové obrázky pořízené tímto fotoaparátem.

20131018_135852_Richtone(HDR) 20131022_182650 20131028_140152_Richtone(HDR) 20131028_143956_Richtone(HDR) 20131029_164000_Richtone(HDR) IMG_20131007_175915

S-Pen

Tím hlavním, s čím rodina Note přichází na trh a čím se výrazně odlišuje od ostatních modelů, je tužka S-Pen, která komunikuje výhradně jen s těmito zařízeními. I u tohoto telefonu nalezneme tuto tužku a její využití je docela široké.

S tužkou můžete v systému psát poznámky, můžete pomocí ní psát text (místo klávesnice, napíšete text a telefon jej sám rozezná), vytvářet výstřižky,… Kreativitě se meze nekladou.

Ačkoli nejsem nějaký umělec, musím uznat, že tužka je velice skvělá i na pouhé ovládání samotného telefonu – sám jsem ji tak v drtivé většině času používal a na žádné problémy jsem nenarazil.

Jako velké plus beru to, že společnost Samsung se stále snaží pro tužku nalézt další využití, které se snaží postupně přidávat v aktualizacích.

Screenshot_2013-10-28-12-38-01 _DSC6744 _DSC6746 _DSC6747

Závěr

Telefon Samsung Galaxy Note třetí generace je rozhodně zajímavé zařízení u kterého jsem rád, že jsem si jej mohl vyzkoušet. Ačkoli se telefon na první pohled zdá velký, po pár dnech si na něj zvyknete a pochopíte, že tato velikost je pro různé úkony naprosto ideální. Jeho výkon je nadčasový a troufám si tvrdit, že svým výkonem bude naprosto dostačovat i za 2 roky.

Jedinou velkou překážkou tedy může být jeho cena, která se pohybuje na cenovce téměř 20 tisíc korun.

+ Výkon

+ Displej

+ Fotoaparát

– Cena

– Průměrná výdrž baterie

– Měkký zadní plast

3 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den Martine.
  Fajn recenze jen s Vámi nesouhlasím se snad nejdiskutovanější otázkou kolem telefonů Samsung. Napsal jste: „…co můj dojem kazilo, byl měkký plast na zádech telefonu, který lze v jedné ruce zcela bez problémů ohnout. Tímto problémem ovšem trpí téměř všechny modely Galaxy, neboť právě zde Samsung šetří na pevných materiálech“. Nebudeme se bavit o takzavaných premiových mat. , ale o plastu. Jaký by měl být? Pevný a tvrdý který by při prvním ohnutí či pádu na zem prasknul nebo se zlomil? Zrovna tyto použité plasty u řady Galaxy jsou dle mé zkušenosti hodně odolné (SGS II, NOTE II). Jinka NOTE 3 jsem nedavno zkoušel a byl jsem mile překvapen jak je ten zadní kryt příjemný na dotyk a že opravdu pocitově připomíná kůži (černá varianta).

 2. NOTE 3 mám a plast je na dotyk příjemný, lépe se drží, neklouže.
  Pro mě je lepší mít na telefonu „měkký plast“ než nějaké sklo nebo tvrdý
  plast, který při pádu praskne.

 3. Ako je na tom display so zobrazovaním tmavých farieb (tesne nad úplne čiernou?) Mám Note1 a pri tmavých gradientoch (povedzme čierna-biela / 0-255) prechod začína až niekde pri 8 – dovtedy čistá čierna. Môže sa to zdať zanedbateľné ale pri napr. tmavých scénach vo filme je to nepozeratelné…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here