Levný procesor využívající big.LITTLE architektury od MediaTeku do konce roku

0

mediatek

Technologie bit.LITTLE, která umožňuje kombinovat a následně za běhu dynamicky střídat výkonnější Cortex A15 a úsprnější Cortex A7 jádra v rámci jednoho čipu tu s námi už nějaký ten pátek je. I přesto se ale zatím objevila pouze u jediného procesoru – Exynos Octa, kterého jsme se navíc dočkali pouze v jednom telefonu – Samsungu Galaxy S 4.

Do konce roku by se to ovšem mohlo změnit. Do konce roku by se totiž měl objevit nový procesor od MediaTeku – MT8135, který by měl využít právě této zajímavé technologie. Na rozdíl od Exynosu by ovšem neměl být osmijádrový, tedy se čtveřicí jader každé architektury, ale pouze čtyřjádrový, tedy vybavený dvěma Cortex A7 a dvěma Cortex A15 jádry.

Taktéž bychom se u něho měli výrazně dočkat nižších taktů. Konkrétně se spekuluje o 1 GHz, není ovšem jasné, zda u Cortex A7 nebo A15 jader. Tak či tak je ale jasné, že půjde o procesor na jednu stranu méně výkonný, a to poměrně znatelně, ale také výrazně levnější a hlavně energeticky úspornější. Navíc je možné, nicméně to je opravdu čirá spekulace, že bude schopný najednou využít všechna čtyři jádra, čímž by teoreticky smazal hendikep pramenící z pouhých dvou jader.

Suma sumárum, vedle Qualcommu nám tady pomalu vyrůstá další výrobce procesorů, o kterém bude v budoucnu rozhodně slyšet. Už nyní hlavně v Číně obsazuje nižší a střední kategorii telefonů, přičemž pomalu se dostává i do vyšší ligy.

Zdroj: gsminsider

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here