Komentář: Co týden 14. – 20.5.2012 dal

0

Vítejte v nové pravidelné rubrice našeho serveru, která je rubrikou čistě publicistickou. Článek ze série bude vycházet každé pondělí a bude komentovaným přehledem pěti subjektivně nejzajímavějších novinek ze světa Androidu.

Komentovat novinky pro vás bude Ondřej Trhoň.

15.5. – Zdravotnický průvodce pro Android
Proč si lidé pořizují smartphone? Mimo jiné i proto, že je užitečný. A tato aplikace od Zlatých stránek posouvá užitečnost našich androidích miláčků zase o kus dál. Když jdou bankomaty, restaurace a kina, tak proč by nešla zdravotnická zařízení?

Aplikace má pěkný a přehledný design, je bez reklam a obsahuje prakticky všechny potřebné informace. Jediné, co by uživatel pravděpodobně velmi ocenil by bylo zobrazení otevírací doby vyhledávaných zdravotnických pracovišť, ovšem chápu, že taková data shromáždit, by dalo poměrně práci. Zdravotnický průvodce je jednoduše aplikace, která mě potěšila.

15.5. – Který smartphone nejlépe hospodaří s baterií?
Na serveru GSMArena vyšel obsáhlý průzkum zkoumající výdrž telefonů na baterii. Což o to, čísla jsou to pěkná, ale přece jen bych očekával trošku více dat k telefonům. Jakou verzi androidu mají? Jaký přehrávač přehrává ona videa? Přehrává je v softwarovém nebo v hardwarovém módu (poměrně důležité)? Co znamená standardní rozlišení videa?

Test také ukazuje i druhou stranu mince AMOLED displejů, které při zobrazování bílé barvy prostě berou elektřiny více, než S-LCD. Každá technologie má své pro a proti a rozhodně neplatí, že AMOLED je automaticky naprosto nejlepší displej.

S novým modelem 4S už je pryč doba, kdy byl iPhone nejlepší volbou, pokud jste chtěli co nejlepší výdrž na baterie. Ve zkoumaných testech si sice nevedl nejlépe, ale nejvyšší příčka, na kterou dosáhl byla třetí u prohlížení webu – například u výdrže při normálním hovoru se oproti telefonům s Androidem docela propadl.

Bylo by zajímavé test rozšířit, co třeba výdrž při zapnutém 3G a aktivní synchronizaci u všech telefonů nastavené na stejnou hodnotu? To by nám také ukázalo hodně. Ale i tak jde o pěkný test, díky kterému se asi budete orientovat lépe, než ze zkreslených údajů výrobců, které jsou většinou velmi vzdáleny realitě.

15.5. – HTC Desire C
HTC měl do příchodu Xperií silnou pozici jako prodejce mobilních telefonů v nižší střední třídě, model Wildfire se prodával celkem dobře. Na jeho úspěch se snaží navázat sympatickým HTC Desire C. Žádná revoluce se sice nekoná, ale v těle poměrně levného telefonu (zdroje udávají cenu kolem čtyř a půl tisíc) najdeme jak Ice Cream Sandwich, tak nadstavbu Sense 4.0, která je dle mého velmi povedená a může být pro mnohé zákazníky lákadlem, proč zrovna Desire C koupit. Ostatními parametry telefon z pochopitelných důvodů příliš neoslní a opět půjde o přístroj pro méně náročné zákazníky.

Design, který krásně zapadá no nové rodiny One se mi velmi líbí, designéři HTC si vzali kritiku k srdci a konečně začínají produkovat trochu zajímavé telefony.
Z pohledu budoucích technologií se jeví jako zajímavější podzimní verze s NFC, Desire C by se tak mohl stát pro zájemce o bezkontaktní platby jedním z nejdostupnějších telefonů.

 

16.5. – Facebook koupil tým Lightboxu
Zuckerbergův gigant se snažil svoji pozici u investorů před začátkem obchodování svých akcií na burze zlepšit. Dlouhodobě mu byl vytýkán nedostatek v mobilních aplikacích (mimo jiné i to, že v aplikaci Facebook for Android je minimum reklamy) a tak se rozhodl konat. Nejdříve to byl Instagram, jehož koupí Facebook naštval velkou řádku uživatelů a teď je to Lightbox, v podstatě okopírovaný Instagram pocházející z dob, kdy jsme si o Instagramu pro Android mohli nechat jen zdát.

Zatímco mánie retro fotek pod hlavičkou Facebooku jede vesele dál, autoři Lightboxu zlomili nad svou aplikací hůl a odešli pracovat do továrny ,,velkého propojovatele“.
Nutno dodat, že tyto kroky Facebooku, alespoň v první den obchodování, nepomohly. V jednu chvíli cena jeho akcií klesla dokonce i pod hranici nuly, odkud ji museli kupující zvedat. V současné době má akcie Facebooku cenu okolo třiceti osmi dolarů.

19.5. – Root Galaxy S III
Android už od počátku byl systém, se kterým si někteří hračičkové užili hodně zábavy. V průběhu let se rootování (v podstatě odemčení telefonu tak, že s ním jdou provádět i dříve zakázané operace) posunulo až do bodu, kdy vývojáři prolamují ochranu telefonů i přesto, že dané modely nevlastní. To přesně totiž udělal Chainfire.

Zatím se samozřejmě k normálním uživatelům S trojka nedostala a právě z ní bude potřeba získat jádro systému, bez něhož bude root k ničemu, nicméně pro případné kutily a nadšence už je podhoubí připraveno.

Proces rootování se čím dál víc zrychluje a čím dál víc lidí ho také využívá – nejčastěji k odstranění výrobcem nahraných zbytečných programů a podobně.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here