Jízdní řády – IDOS v kapse

9

Aplikace, které slouží jako jízdní řády je mnoho. O některých z nich jsme již psali. Ať už se jedná o velmi užitečnou aplikaci NaVlak, nebo offline jízdní řády CG Transit.

Dnes se podíváme na aplikaci, která je nejblíže samotnému IDOSu, jak ho známe z PC verze. V mém telefonu patří k nejpoužívanějším aplikacím a to především díky své přehlednosti, aktuálnosti a také proto, že je zdarma. ,,Jízdní řády“, jak zní oficiální název aplikace vyšla z dílny českého vývojáře Františka Hejla, tedy od tvůrce aplikace Pubtran, která byla dostupná ještě před Jízdními řády.

Jedná se prakticky o stejnou aplikace, které změnil uživatelské prostředí a přidal pár nových funkcí navíc, aby odpovídala klasickému webovému prohlížeči.

Uveďme si nejdůležitější funkce s popisem:

  • Inteligentní našeptávač: pokud často jezdíte ,,z místa na místo“, není nic jednoduššího, než si taková města označit pomocí zlaté hvězdičky – nadále nebudete muset zadávat počáteční/koncové město, kterých je v seznamu obrovské množství. Každá ušetřená vteřina má pak za následek zpříjemnění používání samotné aplikace.
  • Využívá oficiální data od IDOS, která jsou vždy aktuální – některé aplikace se jen ,,živí“ jinými zdroji, které nemusí být vždy aktuální. Čerpají data odjinud, což nevzbuzuje příliš důvěry. V případě Jizdních řádů nemusíte mít strach. Informace jsou vždy aktuální (vše probíhá pomocí mobilních dat, popřípadě Wifi). Vše co naleznete na webu, naleznete i v aplikaci.
  • Autobusy, vlaky, MHD: vyhledávat lze nejenom vlaky (takových požadavků bude zřejmě většina) ale i autobusy a prostředky městské hromadné dopravy. Kloubí tedy dohromady veškeré hromadné prostředky dopravy.
  • Svou jízdu si můžete uložit do kalendáře – příjemná a užitečná vlastnost aplikace je ta, že svoji nadcházející jízdu můžete snadno uložit jako událost. Pro zapomnětlivé jedince skvělá přidaná hodnota. K tomu patří i možnost nastavit si upomínku.
  • Sdílení spojů pomocí SMS a emailu – pokud si nechcete uložit jízdu jako událost, můžete si spoj nechat zaslat pomocí SMS zprávy případně přímo do své emailové pošty, ze které si spoj již snadno vytisknete.
  • Historie vyhledávání – příjemné, pokud často jezdíte stejným směrem do stejných měst. V podmenu: ,,více“ tak naleznete nabídky – uloženo: uložené spoje, historie: nedávno hledané spoje
  • GPS lokalizace – a následné zobrazení na mapě – hodí se v cizích městech
          

V nastavení aplikace, do kterého se dostanete z úvodní obrazovky kliknutím na ikonku ozubeného kolečka si dále můžete nastavit možnost ,,přes“, v tomto případě se mezi počátečním a cílovým městem vytvoří město, přes které požadujte, aby vlak jel. Pokud tedy víte, že vlak často jezdí přes Brno, ale tentokrát potřebujete jet přes Olomouc, stačí do aplikace svůj požadavek zadat.

Dále máte na výběr možnosti jako: vhodné pro cyklisty, volba: přímý spoj, v případě že nepotřebujete přímý spoj, můžete si nastavit maximální počet přestupů. V tomto případě se také hodí možnost: minimální čas na přestup, kde aplikaci přesně nadiktujete, kolik minut potřebujete na přestup.

Další možností je vybrat si, jakými vlaky chcete do cílové destinace přijet. Máte na výběr mezi: vlaky nejvyšší kvality (SC), vyšší kvality (EC, IC), meziregionální vlaky (R) a nakonec regionální (Os, Sp). Ve výčtu také nechybí možnost jako autobusy, lodě a ostatní.

Aplikace by dle mého názoru neměla chybět v telefonech těch, kteří jsou prostě zvyklí na pdoobu internetového vyhledávače jízdních řádů IDOS. Apliakce je přehledná, plná funkcí což cestování hromadnými dopravními prostředky zpříjemní. Aplikace je dostupná zdarma přímo na Google Play.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

9 KOMENTÁŘE

  1. Pubtran tu byl jako prvni a ze jej konecne dohnaly jizdni rady je sice strasne fajn, jenze kdyby se tenkrat s autorem Pubtranu dohodli, misto aby mu hazely klacky pod nohy, mohli na tehle urovni byt davno. Dal je to jen kopirovani nad kopirovani a jedna funkce navic me presvedceni o bezkonkurencnosti, dale nez

  2. Jizdni rady dela ten samej clovek co pubtran, stacilo by si precist popis aplikace jizdni rady https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mafra.jizdnirady&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImN6Lm1hZnJhLmppemRuaXJhZHkiXQ.. az toho co jsem zkousel pred pul rokem meli jizdni rady vic featur nez pubtran tak sem na ne presel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here