CyanogenMod dosáhl 5 milionů stažení

4

CyanogenMod

CyanogenMod, který je bezpochyby nejoblíbenější komunitní ROM založenou na Androidu, dosáhl tento týden jednoho významného milníku. Vývojáři CyanogenModu zaznamenali více než pět milionů stažení, a to oficiálních i neoficiálních sestavení

Nejoblíbenější verzí je CyanogenMod 10 postavený na Androidu 4.1 Jelly Bean. Za ním následuje dnes už archaický CyanogenMod 7, jehož základem je Android 2.3 Gingerbread. Na vzestupu je podle očekávání CyanogenMod 10.1 (Android 4.2 Jelly Bean), k čemuž jistě přispělo nedávné vydání prvních poměrně stabilních release candidate verzí pro více než čtyřicet zařízení.

Jen 1,9 milionu instalací je tzv. oficiálních, jinak řečeno se jedná o sestavení, která byla vytvořena přímo vývojářem ze CM týmu. Ve většině případech se tedy jedná o neoficiální sestavení upravená někým, kdo není členem CM týmu. Nejčastěji jde o porty pro další zařízení, která nejsou oficiálně podporována tvůrci CyanogenModu.

Je tedy celkem logické, že neoficiálních instalací je výrazně více než oficiálních. Ačkoliv je totiž seznam zařízení, pro které je k dispozici CyanogenMod přímo od CM týmu, poměrně rozsáhlý, nepodporovaných zařízení je mnohem více.

CyanogenMod je známý zejména pro svou čistotu, která umožňuje uživatelům vyzkoušet možnosti neupraveného Androidu. V poslední době je však čím dál tím patrnější trend, že vývojáři do CyanogenModu přidávají více vlastních aplikací či úprav, kterými se snaží zlepšit jeho funkčnost a odlišit jej od jiných androidích ROM.

Ještě úspěšnější než CyanogenMod je MIUI ROM, která na začátku letošního roku zaznamenala dokonce deset milionů stažení. MIUI je velmi odlišné, protože se dočkalo velmi razantních úprav, zejména v uživatelském rozhraní, které se spíše než Androidu podobá konkurenčnímu iOS od Applu. Nutno však dodat, že za úspěchem MIUI ROM stojí také v Číně nesmírně populární smartphony značky Xiaomi, ve kterých je MIUI předinstalována.

zdroj: Android Authority, CyanogenMod stats

4 KOMENTÁŘE

  1. týý jooo – 900 milionů aktivovaných androidích zařízení a 5 milionů stažení CM. To je něco přes 5%! Pokud ale počítají každé stažení, tak já jenom na SGS3 jsem stahoval updaty, tzn. nějakých 20-30 stažení, než mi to chcíplo, tak jsme spíš na 1% optimisticky – část lidí stahuje opakovaně, část naopak stáhne a nepoužívá.
    Mám obavu, že to rootování silně přeceňujeme…

    • Podľa iných článkov je to 5 mega užívateľov a nie 5 mega stiahnutí (stats.cyanogenmod.com je down, tak to nemôžem overiť). Merajú to podľa nástroja v cyanogenmode. Keďže ho plno ľudí vypína, tak v skutočnosti je inštalácií pravdepodobne oveľa viac než tých 5 miliónov. U mňa doma je CM10.1 na 3 telefónoch ale CM-Stats je na všetkých vypnutý už od inštalácie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here