Aukce o uvolněné frekvence se blíží – bude čtvrtým operátorem Kellnerova PPF?

4

O panu Kellneru slyšel už asi každý. I když o něm samotném se toho dočteme jen málo, jak vypadá víme jen díky pár fotografiím na internetu, přesto když vyjmenuji společnosti které Kellner vlastní, tedy: Sazka, Home Credit, AirBank a Česká pojišťovna, každý asi ví, o co jde.

Novinkou pro veřejnost je však fakt, že se se jeho finanční a investiční skupina PPF snaží prorazit i v těžkém boji mobilních operátorů. Prozradila, že má zájem účastnit se aukce kmitočtů, kterou vypsal Český telekomunikační úřad.

„Skupina PPF podala přihlášku do aukce a myslí svou účast vážně,“ potvrzuje Vladimír Mlynář, který se v PPF stará o spolupráci s veřejným sektorem. „Ale neznamená to, že bychom se zavazovali k vybudování čtvrtého operátora. Naše finální rozhodnutí je závislé na dalších regulacích a podmínkách aukce.“

O jeho zájmu se mluvilo již dříve, až teď se vše změnilo ve skutečné oznámení veřejnosti. Již dříve se však PPF snažila o vstup mezi tzv. virtuální operátory.

„Trh v současné době čteme tak, že se jedná o oligopol a operátoři se dostali do situace, kdy nejsou nucení snižovat ceny a vylepšovat služby,“ tvrdí ředitel pro projekt čtvrtého operátora v PPF Robert Ševela. „Je to možná poslední příležitost pro vstup nového operátora na tento trh.“

Abychom však byly kompletní, do aukce se připojili i další 3 konkurenční operátoři. Kellnerova PPF má konkrétní zájem o zakoupení frekvencí 800 a 1600 MHz. Nejvíce diskutované je právě pásmo 800 Mhz, o které mají zájem i konkurenční 3 operátoři účastnící se aukce, cena by se tedy mohla vyšplhat velice vysoko.

O jaké době ale vlastně mluvíme? Kdy se na Českém trhu setkáme s dalším (snad možná lepším) operátorem? V případě, že by PPF uspěla, má smělé plány a to spustit první mobilní síť do 1 roku. Důležitým faktorem pro spuštění pak bude bude špičková základna kvalifikovaných lidí a samozřejmě i velké investice společnosti (řádově stamiliony eur).

Provoz sítě by měl zajišťovat čínský gigant Huawei, na podobné spekulace je ale ješě příliš brzy, vše se rozhodne až po vypsání tendru společností PPF.

Pro nás nejdůležitější informací je však fakt, že se nás PPF bude snažit zaujmout především nižšími cenami oproti konkurenci, což by mohlo mít za následek konkurenční boje i mezi dosavadními poskytovateli mobilních služeb.

„Pokud do tohoto projektu chceme jít, musíme hned za začátku poskytnout lepší služby, než současní operátoři, musí být spolehlivá hned od začátku, dostupná pro všechna zařízení a musíme být maximálně transparentní.“

Nám nezbývá než doufat, že se slibů v případě výhry Kellnerovi PFF dočkáme. Bude zajímavé nadále sledovat konkurenční boje mezi operátory (ať už současnými, tak i mezi zájemci o odkup kmitočtů).

4 KOMENTÁŘE

  1. Snad se to někomu podaří, pokud bude nabídka jen trochu férová, okamžitě míním od současných vydřiduchů a proradných bastardů přejít. Dnes jsem se musel zasmát, když jsem mámě s O2 vybíral odměnu za dobití, takové nevyužitelné kreténoviny, tak jsem vybral 20 SMS zdarma, až po potvrzení se člověk dozví, že to je jen po dobu 24 hodin. No nas*at na tyto praktiky, které ČTÚ ani nevyšetřuje. Když jsem se před týdnem probíral nabídkami operátorů, tak jsem se mohl zbláznit, jak mají všechno schované a zamotané tak, aby člověka co nejvíce obrali s výmluvami na poskytnuté služby…které ovšem 95% lidí ani nevyužije. Hovada to jsou!

  2. tak Kellner pravděpodobně nebude férovej. podle mě dokonce ten tendr na dražbu kmitočku napsali přímo pro něj….
    nicméně je třeba zahraničním společnostem ukázat, že tady jsou v CZ a že musí pustit k lizu i někoho z CZ… rozhodně to nebude dobročinná akce nebo něco ve stylu StudentAgency, která konečně tlačí CD ke zlevnování a zlepšování služeb.

  3. Potvrzuji, O2 je na tohle expert. Nicméně s VF jsme velice spokojeny. Ted dokonce ty jejich nové tarify, to snad nemá konkurenci. A možná jsem snílek, ale nemyslím si, že to bude přišité na míru PPF. V tomhle mezinárodním formátu to snad ani nejde. Kor když je to aukce. Asi největší zálusk má ale Orange. A prý když se mu to nevyvede, tak koupí české zastoupení VF 🙂 

  4. Investice do výstavby sítě bude řádově ve stamilonech eur, k tomu náklady na provoz atd. A nízký ceny? To se mu to po stokoruně od každýho volajícího bude vracet stejný stamiliony, ale let. Kellner není Ježíšek naivkové.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here