Jak zakázat předinstalované aplikace

14

Každý má ve své „originální“ ROM od výrobce telefonu určité aplikace aplikace, které se i přesto, že on sám je nevyužije, sami spouštějí a zbytečně užírají baterii. Kvůli prostému faktu, že jsou předinstalované od výrobce bohužel nejdou jednoduše, tedy bez oplétaček s rootem, odinstalovat.

Nicméně naštěstí existuje východisko, s Androidem 4.0 Ice Cream Sandiwch totiž přišla funkce, sloužící právě k deaktivaci předinstalovaných aplikací. Nejde sice o úplně ideální řešení, aplikace i po deaktivaci v telefonu zůstanou nadále nainstalované a budou tedy zabírat místo v paměti, nebudou se již ale samovolně zapínat a tím krást drahocenný výkon a baterii.

 

warningPředem chci upozornit, že deaktivace nevhodných aplikací může způsobit nestabilitu systému anebo případně i například smazání kontaktů. Pokud si tedy nejste na 100 % jistí tím, co co deaktivujete, tak to raději nedělejte.

Konkrétně se důrazně nedoporučuje deaktivovat aplikace, které využívá operační systém, například „systém Android“, „služby Google“ a aplikace, ve kterých máte uložené nějaké důležité údaje jako „SMS zprávy“ a tak podobně.

 

 


Teď už návod:

(obrázky a postup se mohou na jednotlivých zařízení lišit)

1) Jděte do nastavení

01 - Setting

2) Zvolte položku „Aplikace“

02-APP

3) Dále vyberete možnost „Všechny aplikace“

03-ALL

Může se stát, že se Vám hned nabídka nenačte. Chvíli počkejte, pokud se stále nebude nic dít, překlikněte na jinou kartu (třeba na „Stažené“) a pak zase zpět.

4) Vyberte aplikaci, kterou chcete deaktivovat a klikněte na ní

Můžete také při stisknutí vyhledávat zadávat text, který bude sloužit jako filtr.

5) Vyberte vypnout.

04-OFF

Ještě se může stát, že aplikace bude chtít odinstalovat aktualizace, jinak tlačítko na deaktivaci neuvidíte (jako například u mě Gmail klient).

 

Pokud budete chtít aplikace v budoucnu zapnout, najdete jí na konci seznamu. Místo „Vypnout“ bude tlačítko „Povolit“.

05-DEACTIVE 06-ON


Omlouvám se těm pro které to není novinka, ale mě to dost překvapilo, protože jsem před několika týdny hledal jak to udělat a nic jsem, vyjma ROOTu, nenašel.

14 KOMENTÁŘE

 1. Super návod. Čekám na tuhle funkci tak dlouho, ze jsem za zapomněl že ji potrebuji. Google+ už je na indexu 🙂

  • Ano, jde odinstalovat, ale tak trochu „alternativních“ a ne úplně košer způsobem.
   //Tím, neříkám, že by mnou představený postup „horší“, jen tento je přístupnější pro nezkušené uživatele.

 2. „Omlouvám se těm pro které to není novinka, ale mě to dost překvapilo, protože jsem před několika týdny hledal jak to udělat a nic jsem, vyjma ROOTu, nenašel.“

  Pobavilo 🙂 Jak už psal jyryk možná nebude od věci zkouknout občas i články kolegů na tomto serveru.

 3. „Omlouvám se těm pro které to není novinka, ale mě to dost překvapilo, protože jsem před několika týdny hledal jak to udělat a nic jsem, vyjma ROOTu, nenašel.“

  Pobavilo 🙂 Jak už psal jyryk možná nebude od věci zkouknout občas i články kolegů na tomto serveru.

 4. Tato funkce je v androidu už od verze 4.0+ (opravte mě jestli byla i v honeycombu), čili minimálně více než 1 rok.
  Nicméně někteří výrobci mají své balastí aplikace ošetřené tak, že se majitelům těchto zařízení vyplatí root (nebo custom ROM). Jmenuji oblíbené Glaxy S3 i9300 např..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here