Blog: Tři týdny s HTC One

1

HTC One kolaz

Být recenzentem nových smartphonů se na první pohled může jevit jako práce snů. Mít každou chvíli zapůjčené nové zařízení, a to často dříve, než se začne prodávat na našem trhu, má i své stinné stránky. Teď nemám na mysli psaní recenzí až do pozdních nočních hodin nebo nutnost pečovat o zapůjčené zařízení, jako kdyby bylo z porcelánu. Každý, kdo dostal možnost si takovou práci vyzkoušet, vám jistě řekne, že většina testovaných zařízení vám během těch pár týdnů více či méně přiroste k srdci a následné loučení není zrovna jednoduché.

Dnešní recenze je tedy pojatá trochu jinak. Testované HTC One bylo sice v době psaní stále vlajkovou lodí taiwanského výrobce, ale v mnoha ohledech výbavy překonanou modely konkurence. Mnoho svých kvalit si však smartphone zachovává. Rozhodl jsme se zejména vyzdvihnout vlastnosti, kterými si mě One získal, ale podívám se také na největší neduhy tohoto smartphonu.

Za zapůjčení HTC One děkujeme společnosti Alza.cz, u které si smartphone můžete zakoupit.

alza logo

Část první: Čím si mě HTC One získalo?

Hliník a kvalita zpracování

Slovo hliník nesmí chybět snad v žádném článku, který se zabývá HTC One. Použití kovu namísto plastu je totiž ve světě smartphonů poměrně vzácným jevem. A i přesto, že s sebou kov přináší pár negativ, stále jde o materiál, do kterého se většina uživatelů u svého telefonu rychle zamiluje.

Pocit, když v ruce držíte hliníkový a plastový smartphone, je totiž nesrovnatelný. Ano, jde hlavně o pocit prémiovosti, který nezažijete ani u nejkvalitněji zpracovaného plastového telefonu. Navíc, celé šasi HTC One je příkladně zpracováno, nikde se tedy nic neprohýbá ani nevrže, což je u smartphonu skoro vzácnost. Podíl na tom samozřejmě má také využití unibody konstrukce, ale o té až později. U mnou testovaného kousku, který pocházel z první výrobní série, se objevil pouze problém s postupným odlupováním loga Beats Audio na zádech. U pozdějších sérií by měl být tento drobný nedostatek v jinak perfektním zpracování už vyřešen.

HTC One Mini silver

Při používání hliníkového HTC One si navíc budete muset zvykat na trochu jiné schopnosti vedení tepla. Občas se vám možná stane, že i při tropických vedrech vytáhnete z kapsy úplně studený telefon. Naopak při intenzivním používání se tělo smartphonu zahřeje rovnoměrně, nikoli jen v jednom bodě, jako tomu bývá u plastových přístrojů.

Za jedno z hlavních negativ hliníku považuji nižší odolnost proti poškození. Ať už se jedná o drobné škrábance od klíčů v kapse nebo pád telefonu na zem, polykarbonát toho zkrátka vydrží více. A obléci elegantní HTC One do plastového ochranného krytu může mnoho uživatelů považovat za hřích.

Úplně ideální není ani držení telefonu v ruce. Zakulacená záda jsou sice velmi příjemná, ale dojem kazí ostré přední hrany, které se nepříjemně zařezávají do dlaně a prstů. Navíc povrch smartphonu velmi docela klouže, což zvyšuje riziko jeho nechtěného upuštění na zem.

Boomsound

V případě zvuku dodrželo HTC všechny své sliby. Dvojice předních stereo reproduktorů spolu s výkonnými zesilovači zvládají svou práci na jedničku s hvězdičkou. Boomsound tedy není jen prázdnou značkou, HTC One totiž kvalitou zvuku překonává nejen veškerou konkurenci mezi smartphony a tablety, ale taktéž velkou část notebooků. Vůbec poprvé v životě jsem tedy zažil pocit, že hudba puštěná nahlas z reproduktoru smartphonu je poslouchatelná. A kvalitní reproduktory na přední straně využijete i při sledování videí nebo hraní her.

A potěšení budete i v případě, že hudbu posloucháte ze sluchátek. Už špuntová sluchátka v základním balení jsou velmi příjemným překvapením. A k tomu všemu přidal taiwanský výrobce, stejně jako u všech svých ostatních modelů, technologii Beats Audio, která zahrnuje především softwarové vylepšení zvuku. V kombinaci s ekvalizérem v hudebním přehrávači dokáže One doslova zázraky. Pro hudební fanoušky by tedy měla být vlajková loď HTC jasnou volbou.

Dálkové ovládání televize

Infračervený port zažil v letošním roce velký comeback do mobilních telefonů. Tentokrát však neslouží k přenosu souborů, jako tomu bylo v minulosti, ale k dálkovému ovládání televizí a jiných zařízení.

Pokud máte to štěstí, je nastavení smartphonu extrémně jednoduché. Stačí z obsáhlého seznamu vybrat výrobce vaší televize a následně vyzkoušet, zda přístroj reaguje na automaticky vybraný signál. Pokud nikoliv, nabídne vám smartphone další typ signálu nebo možnost manuálního nastavení, které probíhá za pomoci dálkového ovladače.

HTC One jsem vyzkoušel jako dálkový ovladač mnoha televizí a ne vždy se jej povedlo úspěšně nastavit napoprvé. V jednom případě se dokonce nepovedlo ovladač úspěšně nastavit ani manuálně. Naopak příjemným překvapením bylo, že si HTC One bez problému rozumělo i s dvacet let starým televizorem od JVC.

V České republice i na Slovensku má ale bohužel aplikace Televize jen omezené možnosti použití. Kromě klasického dálkového ovládání, které u nás samozřejmě funguje jako kdekoli jinde na světě, totiž aplikace nabízí televizní program (tzv. EPG) s možností plánování pořadů. Tato funkce zatím bohužel neobsahuje žádné české kanály, takže není využitelná  pro české ani slovenské uživatele. Při nastavování je proto nutné vybrat libovolnou jinou zemi, například Německo. Doufejme, že si HTC s lokalizací aplikace Televize pospíší, protože bez televizního programu ztrácí dálkové ovládání jednu ze svých hlavních výhod.

Displej

HTC One sice nemá Super AMOLED jako konkurenční Samsung Galaxy S4, ale to rozhodně nelze považovat za nevýhodu. Naopak, použitá technologie Super LCD 3 (SLCD3) nabízí výrazně přirozenější podání barev. A displej vyniká také svým jasem, čitelností na slunci a samozřejmě jemností. Díky použití Full HD rozlišení na 4,7″ patří displej HTC One k nejjemnějším ve světě smartphonů.

HTC Sense 5

HTC Sense 5 (3) HTC Sense 5 (2) HTC Sense 5 (1)

Sense 5 je po MIUI teprve druhou uživatelskou nadstavbou, kterou mohu dobře ohodnotit po stránce grafické i funkční. Navíc se výrobci povedlo vše dokonale odladit, takže nedochází k situaci, že je smartphone i přes výkonný hardware pomalý.

Pokud jste v minulosti měli některý z telefonů od HTC a vadila vám právě uživatelská nadstavba Sense, dejte alespoň šanci některému z novějších modelů, který je vybaven Sense 5. Jde totiž o obrovský krok kupředu.

Jedním z poznávacích znaků a zároveň trnem v oku mnoha uživatelů nejnovější verze HTC Sense je funkce s názvem Blinkfeed. Jedná se o jednu z domovských obrazovek, na které je zobrazován obsah ze zpravodajských webů, sociálních sítí nebo třeba události z kalendáře.

HTC Blinkfeed 1 HTC Blinkfeed 2

Hlavní problém spočívá v tom, že Blinkfeed není možné vypnout. Jedinou možností, jak se této obrazovky úplně zbavit, je instalace alternativního launcheru, jakým je například Apex, Nova nebo Go Launcher Ex. Pokud chcete používat původní launcher ze Sense, můžete si jako výchozí nastavit libovolnou jinou obrazovku. Blinkfeed sice v launcheru zůstane, ale nebude se zobrazovat vždy, když stisknete tlačítko „Domů“.

Dodatek: V těchto dnech by měla vyjít aktualizace na Android 4.3 Jelly Bean a Sense 5, která mimo jiné přináší možnost vypnout Blinkfeed.

Část druhá: Čím mě HTC One naštvalo?

Ultrapixel

HTC One foto1 HTC One foto4

HTC One foto3 HTC One foto2

HTC One přišlo s údajně revolučním ultrapixelovým fotoaparátem, který byl výrobcem vychvalován do nebes. Jakmile se začal smartphone dostávat k prvním uživatelům, nadšení výrazně opadlo. Pokud nefotíte ve tmě, je fotoaparát HTC One jen průměrný a v třídě nejdražších smartphonů možná dokonce mírně podprůměrný. A rozlišení pořízených fotografií jen 4 megapixely je tou nejmenší vadou na kráse. I v ideálních podmínkách, ve kterých dokážou jiné smartphony pořizovat doslova bechderoucí fotografie, zachycuje HTC One nevýrazné snímky. Pokud jste navíc propadli kouzlu HDR fotografií, budete v případě tohoto telefonu mírně zklamaní, protože výsledný efekt rozhodně nenadchne.

HTC One foto-panorama

Situace se však obrací po setmění. Teprve v noci se totiž naplno projeví výhody fotoaparátu v HTC One. Větší pixely dokážou zachytit více světla, takže pořízené fotografie nejsou tak tmavé jako u jiných smartphonů. One si však vede dobře také při natáčení videa. Především zvuková složka videa patří k nadprůměru, a to i v případě, že natáčíte ve velmi hlučném prostředí.

Micro SD slot

I u svého dalšího vlajkového modelu se výrobce rozhodl zanevřít na micro SD slot. Základní 32GB paměť, nebo přesněji 28 GB, které zbudou po té, co si svůj nutný podíl ukousnou systémové soubory, tedy není možné žádným rozumným způsobem rozšířit. Na druhou stranu tentokrát dobře funguje výmluva na snahu o zachování kompaktnosti a tloušťky. Huawei Ascend P6 je však živoucím důkazem, že i do mnohem tenčího hliníkového telefonu není problém umístit slot na paměťovou kartu.

HTC například mohlo problém vyřešit podobně jako u slotu na micro SIM kartu, který je umístěn na boku zařízení a jeho otevření je možné pouze pomocí přiloženého hliníkového klíče nebo jiného tenkého předmětu.

Dvojice tlačítek

HTC One detail buttons

HTC si nejspíš myslí, že dvojice tlačítek pod displejem bohatě stačí. Já jsem však jiného názoru. Ani po několika týdnech jsem si na toto neobvyklé řešení nezvykl. Těžko říct, zda taiwanského výrobce k tomuto kroku donutilo také něco jiného než design a snaha odlišit se od konkurence.

HTC One má pouze tlačítka „Domů“ a „Zpět“, mezi kterými se nachází logo výrobce, které však není možné použít jako běžné tlačítko. Tlačítko „Domů“ neslouží jen k přesunu na hlavní obrazovku, ale jeho dlouhým kliknutím zobrazíte naposledy spuštěné aplikace a přejetím prstu směrem nahoru otevřete vyhledávač Google Now.

Závěr

HTC One už sice není žhavou novinkou a na trhu v současné době najdeme mnohem vybavenější smartphony. Vlajková loď taiwanského výrobce ale stále konkurenci poráží svým designem a zpracováním. Nadšeni budou také milovníci hudby, pro které jsou určeny přední reproduktory s velmi kvalitním zvukem. HTC One je na pultech našich obchodů k dostání za cenu kolem 15 000 Kč a kromě námi testované stříbrné si zájemci mohou vybírat z černé a červené.

Výbava

 • Testovaná verze: HTC One (801n/M7) Silver
 • Displej: 4,7” Super LCD3 displej
 • Rozlišení a jemnost: Full HD (1920 x 1080 pixelů), 469 ppi
 • Ochrana displeje: Corning Gorilla Glass 2
 • Procesor: čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 600 (8064T) s taktem 1,7 GHz
  • grafický čip: Adreno 320
 • RAM: 2 GB
 • Interní paměť: 32 GB, bez možnosti rozšíření
 • Zadní fotoaparát: UltraPixel (4 mpx)
 • autofokus, LED blesk, optická stabilizace obrazu
  • panoramatické snímky, HDR, Zoe
  • natáčení Full HD videí při 30 fps a HD videí při 60 fps
 • Přední fotoaparát: 2,1 mpx, natáčení Full HD videí
 • 3G/4G: HSPA+, LTE
 • Wi-Fi: 802.11 a/ac/b/g/n, podpora WiFi Direct a tetheringu
 • Další konektivita: aGPS, Glonass, Bluetooth 4.0, FM rádio s RDS, NFC, infraport
 • Konektory: micro USB 2.0 s podporou MHL, 3,5mm jack pro připojení sluchátek
 • Senzory: okolního osvětlení, akcelermetr, g-senzor, digitální kompas, proximity
 • Baterie: nevyjímatelná Li-Pol s kapacitou 2 300 mAh
  • Výdrž: 500 hodin v pohotovostním režimu nebo 27 hodin hovoru
 • Operační systém: Android 4.2.2 Jelly Bean s grafickou nadstavbou HTC Sense 5
 • Rozměry: 137,4 x 68,2 x 9,3 mm
 • Hmotnost: 143 gramů
 • Cena v době psaní recenze: 15 999 Kč (Alza.cz)

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here