Top 5 Android smartphonů pro 2Q2014

2

Úvod

Tři měsíce utečou jako voda, a přestože se to může zdát jako krátká doba, v oblasti mobilních telefonů je to natolik dlouhé období, že zaznamenáme mnoho změn. Po prvním díle seriálu Top 5 Android smartphonů přicházíme po čtvrtletí s dílem druhým. Opět chceme pomoci zorientovat se částečně v záplavě zařízení a ukázat vám, čtenářům, náš pohled na mobilní svět.

top5

Vězte, že často není jednoduché se rozhodnout, které telefony do výběru zařadit. U nás v redakci na to má každý trochu jiný názor a vytvořit společně seznam a určit pořadí, v jaké přístroje uvedeme, je poměrně obtížné. Telefony tedy bez číslování budou seřazeny abecedně podle výrobce a názvu. Je jasné, že se nemůžeme trefit do výběru všem, ale troufám si tvrdit, že tohle je nejlepší cesta, jak alespoň pořadí vyřešit.

Opět se nesnažíme srovnávat hardwarovou specifikaci. Je nám jasné, že do TOP zařízení se nedostane každé ořezávátko, ale pokud vám jde o setiny vteřin u načítání aplikací, zcela jistě si zjistíte výsledky benchmarků, podle kterých se následně rozhodnete.  My jsme si dali spíše za úkol poukázat na přístroje, které přinesly určitou inovaci a jsou něčím ojedinělé. Chceme ukázat telefony pro tohle čtvrtletí, které přinesly něco nového do mobilního odvětví.

Zavděčit se všem není v lidských silách a věřím, že v tomto případě tomu nebude jinak. Najdou se tací, kteří s naším výběrem souhlasit nebudou, ale mají názor se vyjádřit. Budeme rádi, když se dozvíme, s čím nesouhlasíte, co by mělo být do výběru zařazeno a případně proč. My se vám na druhou stranu budeme snažit odůvodnit, proč je náš výběr zrovna takový a co nás k zařazení konkrétního modelu vedlo.

Byť se jedná částečně subjektivní názor, museli jsme si i sami pro sebe stanovit pravidla, podle kterých výběr budeme provádět. Měnit posledně zavedená kritéria je nyní předčasné, protože jsme se posledně vyloženě s kritikou nesetkali a je příliš brzy na to hodnotit, co by bylo možno udělat lépe. Nastavená pravidla se prostě ještě nestačila ověřit v praxi. Proto opět pro nás TOP znamená „nejinovativnější“ – tedy že smartphone splňuje některou podmínku z níže uvedených. Není nutné splnění všech bodů, stačí excelování v jedné, a zároveň je výčet příkladný, může se tedy rozšiřovat:

  • hardwarově se jedná o vlajkovou loď (podmínka, která musí být do jisté míry splněna vždy)
  • přináší použití nekonvenčních materiálů
  • přichází s originální softwarovou funkcí
  • naprosto se vymyká obvyklému chápání pojmu smartphone
  • konstrukčně se odlišuje či jiným způsobem vyniká

Nyní ještě obecné vlastnosti, které jsou směrodatné pro zařazení do určitého období:

  • telefon se v dané době prodává, či pravděpodobně začne prodávat (čtvrtletí je přeci jen doba, za kterou se může hodně věcí změnit)
  • je v rozumné míře dostupný v ČR či Evropě (čínské smartphony tady příliš nečekejte)
  • pokud nebude nahrazen lepším, může ve výběru zůstat i pro další období

Důležité je také zmínit, proč jsme zvolili pro vydání článku tuto dobu. Předně jsou to přibližně 3 měsíce od vydání prvního dílu. Vedle toho byl až v dubnu představen například OnePlus One, o nějž bychom se připravili dřívějším vydáním. Zároveň čekat na konec období, aby některý telefon neunikl naší pozornosti by bylo nesmyslné. Případnému kupci bychom tak vůbec s výběrem nepomohli. K zahájení prodeje u doposud nepředstavených telefonů (k němuž by mohlo dojít v průběhu tohoto nebo příštího měsíce) pravděpodobně dojde až ve třetím čtvrtletí, čekat na ně tedy nebudeme. Nyní se však již konečně podíváme na náš výběr.

TOP 5 – náš výběr

HTC One M8

eba_htc-one-m8-press-pic

HTC One (M8) se hardwarově příliš neliší od svých přímých konkurentů – Galaxy S5 a Xperii Z2. Nabídne 5″ Full HD (1920*1080) displej, čtyřjádrový Snapdragon 801 o taktu 2,3 či 2,5 GHz, 2 GB RAM a 2600 mAh baterii. Hlavním rozdílem je použitá kamera. U M8 najdeme ultrapixelový fotoaparát, ke kterému přibyl hloubkový senzor. Jak tato duální kamera funguje si můžete přečíst zde.

V současné době telefon v redakci testujeme a první dojmy jsme nabídli zde. Jako výhodu shledáváme prozatím nejnižší cenu oproti S5 a Z2 a hliníkové tělo. Na druhou stranu fotografie z UltraPixelu nejsou úplně slavné, ale to bude více rozebráno v chystané recenzi.

OnePlus One

oneplusone

Malý podvodníček. Tak by se teoreticky mohlo přezdívat seskupení OnePlus, pokud se potvrdí zvěsti, že fakticky spadá pod výrobce Oppo. Pokud tomu tak skutečně je, nic to nemění na tom, že je to výborné zařízení, u které bych si troufl tvrdit, že má nejlepší poměr cena/výkon, s jakou se můžeme setkat. Za 299 Euro (v přepočtu přibližně 8.200,- Kč) dostaneme 64 GB verzi s 5.5″ Full HD (1920*1080) LTPS IPS displejem, 2,5 GHz procesorem Snapdragon 801 od Qualcommu, 3 GB RAM, 13 MP zadním fotoaparátem a 5MP přední kamerou. Konektivitu zajišťuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 a LTE. Rozměry jsou pak 152,9×75,9×8,9 mm při váze 162 gramů, které bylo dosaženo díky použití hořčíku při výrobě. Jednou z výhod je také to, že přístroj poběží na Cyanogenu.

Oppo Find 7

oppo-find-7

Oppo Find 7 je jediný přístroj (bereme-li v potaz ty více rozšířené), který nabízí 2K (2560*1440) displej s úhlopříčkou 5,5″. Hardwarově patří na opět k těm nejlepším – čtyřjádrový Snapdragon 801 MSM8974AC od Qualcommu s taktem 2,5 GHz, 3 GB RAM, grafický procesor Adreno 330 a vnitřní pamětí ROM 32 GB rozšiřitelná pomocí karet microSD z Find 7 dělají vážného konkurenta letošním vlajkovým lodím ostatních výrobců.

Absolutně největší výhodu však vidíme v technologii VOOC. Ta umožňuje nabíjení přístroje v mnohem kratší době, než u běžných nabíječek. Za třicet minut se dostanete na 75%, po pěti minutách nabíjení můžete telefonovat dvě a půl hodiny a celou kapacitu 3000 mAh budete mít dostupnou přibližně za hodinu nabíjení.

Samsung Galaxy S5

086_galaxys5

Vedle kvalitní hardwarové výbavy, přinesl Galaxy S5 funkce navíc. Čtečka otisků prstů, 16 MP fotoaparát s technologií ISOCELL, podpora ART nebo senzor pro měření srdečního tepu. To jsou některé výhody, které nový model přináší. Byť se setkal se značnou kritikou kvůli vysoké ceně a byl nařčen z kopírování ostatních výrobců (například certifikace IP 67, nebo lépe řečeno voděodolnosti, od SONY), nemůžeme mu upřít užití pokročilých technologií, proto podle nás mezi inovativní přístroje patří.

Na druhou stranu se objevily problémy spojené s výrobou (čočky jsou náchylnější k tvorbě defektů při výrobě, což by teoreticky mohlo mít negativní dopad na jejich životnost). Objevily se také problémy u samotného modelu. U některých přístrojů (zejména v USA) je problém spustit fotoaparát a co je nejhorší, zmíněná certifikace IP 67 také není úplně pravdivá. Do telefonu podle všeho zatéká. O tom se hovořilo i u předchozí verze S4 Active, což bylo způsobeno údajně špatným těsněním na zadním krytu.

Jaké zařízení skutečně je – alespoň podle našich dojmů – se dozvíte snad již brzy. V redakci jej již testujeme, nechceme však vydávat recenze po týdnu používání, neboť se podle nás nemohou projevit všechny jeho klady a zápory.

Xiaomi RedMi Note

640x360xredmi-note-1024x576.jpg.pagespeed.ic_.li-QZ4D32k

Po hardwarové stránce je RedMi Note slušný stroj, svou cenou však předčí všechny ostatní přístroje. Za 1199 čínských juanů (v přepočtu přibližně 3.800,- Kč) dostaneme 5,5 “ displej s rozlišením 1280*720, 2 GB RAM, osmijádrový procesor o taktu 1,7 GHz od MediaTeku (MT6592). K tomu připočítejme 13 MP fotoaparát, baterii o kapacitě 3200 mAh, 16 GB vnitřní paměti a oblíbenou nadstavbu MIUI a nemůžeme se divit, že se v první várce prodalo všech dostupných 100.000 kusů za půl hodiny. RedMi Note je přístroj, který je ukázkou toho, že se dá vyrobit dostupný a výkonný mobil.

Co se do výběru nevešlo?

Sony Xperia Z2

sony-xperia-z2

Xperia Z2 patří bezesporu na špičku díky své hardwarové výbavě, oproti loňské Z1 nepřinesla příliš změn. Displej se zvětšil, což je trend dnešní doby, hlavní změnou je však užití IPS technologie namísto TFT. Fotoaparát zůstal stejný jako verze o značení Z1, tedy 20,7 MP, přibylo ovšem nahrávání videa v rozlišení 4K. Největší výhodou přístroje je certifikace IP 58. Pokud doma nemáte model Z1 a uvažujete o koupi nového přístroje, stojí Z2 za zvážení, výkonem určitě může konkurovat ostatním výrobcům, jako inovativní ji však úplně shledat nemůžeme. Údajně se navíc u modelu můžete setkat s horším dílenským zpracování, kvůli kterému by zmíněná voděodolnost (IP 58) mohla být ohrožena (Phonearena) a zároveň u předprodejní verze došlo k zabarvení části přístroje zejména u bílé varianty do modra od kapsy kalhot (Youtube). Jestli se problém projevuje i u prodejní verze ověřeno nemáme.

ZTE Nubia X6

ZTE-Nubia-X6

Velikostí se jedná spíše o tablet, protože se svým 6,4″ Full HD displejem a 215 gramy rozhodně nepatří mezi drobečky a v kapse jej už znatelně pocítíte. Proč si podle nás zaslouží pozornost? Svou výbavou si hravě poradí s vlajkovými loděmi ostatních známých výrobců. O chod se stará 2,3 GHz čtyřjádrový procesor Snapdragon 801 od Qualcommu spolu s grafickým čipem Adreno 330. Vnitřní paměť zařízení u nejvybavenější verze dosahuje 128 GB a paměť RAM je 3 GB. K tomu připočtěme 13 MP kameru s optickou stabilizací obrazu (OIS), baterii o kapacitě 4250 mAh a cenu 3999 čínských juanů (v přepočtu přibližně 12.600,- Kč) a máte o čem uvažovat, pokud chce mít zařízení s velkým displejem.

Doplnit druhou pětku novými přístroji už je poněkud obtížnější. Samozřejmě se čeká na představení dalších modelů, které by náš výběr do jisté míry mohly ovlivnit – Sony Xperia Z2 Compact, Samsung Galaxy S5 Prime, LG G3 – na druhou stranu jejich dostupnost v obchodech můžeme očekávat až ve třetím čtvrtletí, proto na jejich představení čekat nebude.

Zvolit ještě další tři zařízení podle míry inovativnosti asi nepůjde z nových přístrojů. Pro výběr bychom sáhli mezi přístroje, které jsme vybrali při první volbě – Samsung Galaxy Note 3, LG G Flex a Sony Xperia Z1 Compact. Proč jsem vybrali napoprvé právě tyto modely? To si můžete přečíst v prvním díle našeho seriálu.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here