Top 5 Android smartphonů pro 1Q2014

5

Úvod

Vývoj se nezastaví a u mobilních telefonů k němu dochází téměř skokově. Orientovat se v záplavě nových zařízení, mít neustále přehled o tom, které smartphony patří k těm nejlepším, které jsou výborné a kterým se raději vyhnout, může být obtížné i pro znalého fanouška a může se leckdy ztrácet. My jsme se rozhodli, že vám s tím trochu pomůžeme, i když na to půjdeme malinko jinak. Přivítejte nový čtvrtletník Top 5 Android smartphonů.

top5

Pro ty, kteří čekají řazení podle hardwarové specifikace mám špatnou zprávu. Sice je jedním z kritérií výběru i výkon zařízení, ale pokud jde někomu skutečně o výkon, projde si výsledky benchmarků a telefon vybere podle nich. My chceme spíše poukázat na přístroje, které přinesly určitou inovaci a jsou něčím ojedinělé. Chceme vám ukázat telefony, se kterými budete vyčnívat z davu a téměř nikdo je znát nebude, avšak i telefony, které pozná každý.

Osobně věřím, že se najde nemálo čtenářů, kterým náš výběr bude připadat jako špatný a zvolili by přístroje jiné. Máte pravdu! V tomhle ohledu rozhoduje subjektivní názor více, než je tomu u zmíněných benchmarků (i když i u nich se ukázalo, že je to poněkud diskutabilní). Na druhou stranu máte možnost se vyjádřit. Rádi si vyslechneme vaše názory, pobavíme se s vámi, proč jsme vybrali ten který telefon, nebo proč jsme právě váš oblíbený nevybrali.

Byť se jedná do značné míry o osobní pohled na věc, pro výběr našeho TOP jsme zvolili určitou metodu výběru, aby byla zachována jistá transparentnost volby. Zde jsou základní body, které podle nás TOP – rozumějte „nejinovativnější“ – smartphone musí splňovat, přičemž podmínkou není splnění všech bodů, stačí excelování v jedné, a zároveň je výčet příkladný, může se tedy rozšiřovat:

 • hardwarově se jedná o vlajkovou loď (podmínka, která musí být do jisté míry splněna vždy)
 • přináší použití nekonvenčních materiálů
 • přichází s originální softwarovou funkcí
 • naprosto se vymyká obvyklému chápání pojmu smartphone
 • konstrukčně se odlišuje či jiným způsobem vyniká

Nyní ještě obecné vlastnosti, které jsou směrodatné pro zařazení do určitého období:

 • telefon se v dané době prodává, či pravděpodobně začne prodávat (čtvrtletí je přeci jen doba, za kterou se může hodně věcí změnit)
 • je v rozumné míře dostupný v ČR či Evropě (čínské smartphony tady příliš nečekejte)
 • pokud nebude nahrazen lepším, může ve výběru zůstat i pro další období

Poslední vysvětlení si zaslouží doba vydání článku. Pro první čtvrtletí je potřeba počítat i se zařízeními z veletrhu CES, vydání na začátku ledna by nás tedy o smartphony zde představené připravilo. Kousky představené v Barceloně se pravděpodobně prodávat v prvním čtvrtletí nebudou, zahrnovat je do seznamu by tedy bylo zbytečné. Vydání našeho TOP jsme chtěli zároveň stihnout tak, aby si případný kupec smartphonu udělal pro dané období přehled v jeho průběhu, ne až po něm. Pojďme tedy na náš výběr.

TOP 5 – náš výběr

1. Samsung Galaxy Note 3

spot_galaxy_note_3

Od hardwarové specifikace, přes speciální měkčený plast zad telefonu imitující kůži až po S Pen. To všechno dostává Note 3 na špici našeho výběru. Vedle toho nesmíme zapomenou na Snapdragon 800, 3GB RAM, 13 MP fotoaparát s možností nahrávání videa v rozlišení 4K, úžasný 5,7″ displej s rozlišením 1080p, ale také baterie o kapacitě 3200mAh. Cena sice poněkud klesla, přesto si připravte připravte přibližně 17.000,- Kč, pokud sis jej budete chtít koupit. Za tuto částku však podle mne dostane to nejlepší, co dnešní trh nabízí.

2. LG G Flex

LG-G-Flex-Group

Jeden z prvních mobilních telefonů se zahnutým displejem. P-OLED displej bohužel doplatil na svoje zahnutí a možností prohnutí svým rozlišením. To dosahuje hodnoty 1280*720 pixelů, což je u 6″ displeje zoufale málo. Přesto se právě díky zahnutému displeji, Snapdragonu 800, 13 MP fotoaparátu a baterii o kapacitě 3500mAh dostal do našeho užšího výběru. Za exkluzivitu a originalitu se platí, proto si připravte 20.000,- Kč v případě zájmu o koupi, protože právě to je předprodejní cena modelu.

3. Samsung Galaxy S4 LTE-A

Samsung-Galaxy-S4-36318_2630Speciální verze S4 s podporou sítí LTE až do rychlosti 150 Mbps, která je u nás k dostání pouze u Vodafonu jsme zařadili na třetí místo. Stejný procesor jako má Note 3, 2 GB RAM, 5″ Super AMOLED, baterie o kapacitě 2600 mAh, 13 MP fotoaparát a to vše ve 130 gramech váhy. Rychlejší data a procesor jsou výhodou oproti klasické S4. Je otázka, jestli jsou pro vás tyto parametry důležité. U nás zatím jediný prodejní kanál – tedy Vodafone – jej nabízí za 15.577,- Kč, což je o dva tisíce více, než si prověřené obchody účtují za klasickou S4, navíc jako nevýhodu musíte brát v potaz pozdější aktualizace na novější verzi Androidu. Osobně se domnívám, že klasická S4 s podporou dat do 100 Mbps je dostačující a prim hraje rychlejší aktualizace.

4. Oppo N1

oppo-N1_2

Hardwarově možná mírně zaostává za svými kolegy, díky otočnému fotoaparátu a dotykové plošce na zadní straně telefonu umožňující pohodlné ovládání jednou rukou si však zařazení do našeho výběru zaslouží. Výhodou je 5,9″ IPS LCD displej s rozlišením 1920*1080, 2 GB RAM, 13 MP fotoaparát a baterie o kapacitě 3610 mAh. Nevýhodou je váha, která dosahuje hodnoty 213 gramů. Může se však také chlubit speciální CyanogenMod edicí. Bohužel zůstává nejistá dostupnost, podle některých zdrojů bychom se však mohli dočkat v tomto čtvrtletí prodejů i v Evropě.

5. Sony Xperia Z1 Compact

xperia-z1-compact

Z1 Compact nás zaujala svou voděodolností, 20.7 MP fotoaparátem s Exmor RS a hlavně 4,3″ HD TRILUMINOS. Velikostí displeje totiž patří k menším zařízením, hardwarově však strčí do kapsy kdejaký smartphone s 5″ a větším displejem. Vestavěná baterie o kapacitě 2300mAh, vlastnosti větší sestřičky (klasické Z1) a užití prémiových materiálů nás přesvědčily o tom, že i tenhle přístroj do našeho výběru patří. Velký výkon v malém těle jistě ocení ti, kteří mají menší ruce. Avšak i ti nesmí mít hluboko do kapsy. Současná prodejní cena je okolo 14.990,- Kč.

Vybrali jsme dobře? Pokud ne, nenajdete vašeho oblíbence mezi těmi přístroji, které jsme zvažovali?

Co se do výběru nevešlo?

Xiaomi Mi3

Mi31

Čtyřjádrovým procesor Snapdragon taktovaný na frekvenci 2,3 GHz, grafika Ardeno 330, displej IPS Full HD s úhlopříčkou 5″ a rozlišením 1920*1080 jistě zaujmou. Fotoaparát má rozlišení 13 MPx a baterie kapacitu 3050mAh. To všechno mělo přijít s úžasnou cenovkou. Zatím jsem se oficiálního dovozu nedočkali, pokud jej někdo nabízel, tak to většinou byl šedý dovoz a cenově by se mezi známějšími značkami nechytil. Xiaomi však chystá LTE verzi s názvem Mi3S, která by měla být dostupná na více trzích oficiálně a mohla by pro svou cenou dostat a výbavu dostat do našeho výběru příště.

LG G2

lg-g2

Unikátní design, tlačítko ovládání na zadní straně telefonu, bezokrajový displej, Snapdragon 800, 13 MP fotoaparát s OIS, funkce KnockOn. Do výběru se nedostal jen kvůli malé vnitřní paměti – 16 GB – ze které si Android vezme téměř polovinu, jinak horký kandidát na TOP 5.

HTC One

silver

Rychlá aktualizace na 4.4 KitKat, hliníkové tělo, úžasný nadčasový design a kvalitní hardware nás nutí přemýšlet, jestli by neměl v našem výběru nahradit jiný smartphone.

Nexus 5

wpid-Nexus-5-840x420.png

Cenově dostupný telefon s aktualizací, která přichází téměř bez prodlevy, dobrá hardwarová výbava a čistý Android. Kdyby měl větší vnitřní paměť v základu, svou cenou strčí do kapsy ostatní hravě.

Sony Xperia Z1

xperia_z1

Stejná specifikace jako Z1 Compact, vyjma 5″ Full HD displeje. Z1 Compact u nás však vyhrála díky své velikosti.

Těžko se posuzuje, zda byl náš výběr dobrý, protože jak již bylo řečeno, je to do jisté míry subjektivní. Přesto věřím, že jsme někomu mohli částečně pomoci s výběrem příštího přístroje, pokud si bude chtít koupit některou z vlajkových lodí.

5 KOMENTÁŘE

 1. Myslím, že i mezi čínskými stroji by se našly zajímavé kousky, Škoda. :-(( Takhle se to zvrhne v přehlídku posledních novinek a cenově vysoko položených jako, že značkových telefonů, které si stejně koupí horních pět procent aby se ukázali, že na to mají :-(( První výběr nepřekvapil ani nepotěšil. Škoda. Po nějaké době to mohla být rubrika, na kterou se mohl člověk těšit. Škoda :-(( Myslímsi, že trh telefonů už není, pro nás, evropský. Ten se už přehoupl za hranice všedních dnů a dovoz telefonů z celého světa, a to hlavně z východu dnes bují o 106. Smrsknout výběr jen na něco, je přezírání reality.
  Možná by neškodila nová rubrika pro ty co chtějí za rozumné peníze maximum a o něco nižší frekvence procesoru, či poloviční počet jader je vyvážen rozumnou cenou bez přirážky za známé logo na zadní straně telefonu – tak aby bylo vidět při telefonování.
  Nějak jsem se do toho opřel :-)) Tak držím pěsti. Ať počet čtenářů stoupá díky zajímavým článkům :-))

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here