Srovnání: HTC One Mini vs. Samsung Galaxy S4 Mini

0

HTC One a Samsung Galaxy S4 jsou asi největší rivalové mobilního světa. Boj mezi oběma výrobci se však brzy rozpoutá také ve vyšší střední třídě, kde mají HTC i Samsung zástupce v podobě zmenšených verzí svých vlajkových lodí s přídomkem Mini. Pokud se mezi oběma smartphony rozhodujete, možná vám pomůže naše krátké srovnání zaměřující se především na parametry.

Smasung Galaxy S4 Mini vs HTC One Mini

Displej

HTC One Mini a Samsung Galaxy S4 mají displeje o shodné úhlopříčce 4,3″, kterou mnoho uživatelů považuje za ideál kompaktnosti. Oba modely se však přesto výrazně liší v použité technologii i rozlišení displejů. Obrazovky smartphonů jsou chráněny sklem Corning Gorilla Glass 3, které se vyznačuje zvýšenou odolností proti poškrábání.

Prcek od HTC má rozlišení 1280 x 720 pixelů, což znamená excelentní jemnost 342 ppi. Samsung však překvapivě zvolil nižší rozlišení 960 x 540 pixelů a displej má proto horší jemnost 256 ppi, která je sice pro běžné používání dostačují, ale při přímém porovnání obou displejů by byl rozdíl jistě poznat.

Samsung podle očekávání vsadil na svou technologii Super AMOLED, která nabízí věrnější podání černé, ale některým uživatelům mohou vadit vadit nepřirozené podání ostatních barev. Zároveň mají Super AMOLED displeje nižší životnost než displeje technologie Super LCD 2 (SLCD2), která je použita u HTC One Mini.

Výkon a paměť

Oba smartphony jsou vybaveny dvoujádrovým procesorem Snapdragon 400, který je však v Galaxy S4 Mini taktován na 1,7 GHz, zatímco v One Mini jen na 1,4 GHz. Ve prospěch korejského modelu hovoří také 1,5GB RAM, zatímco HTC zvolilo jen 1GB RAM. Papírový výkon může ještě ovlivnit odladěnost softwaru, ale i přesto nejspíš trochu vyšší výkon nabídne prcek od Samsungu. Pro hraní her je v obou telefonech dostupný grafický čip Adreno 305.

V otázce paměti na první pohled vítězí HTC One Mini, které nabízí 16GB vnitřní paměť. Situace se však mění, pokud přihlédneme k podpoře paměťových karet. Samsung Galaxy S4 Mini totiž sice nabízí jen 8GB interní paměť, ale tu je možné rozšířit pomocí slotu na micro SD karty, který u smartphonu od HTC zcela chybí. One Mini tedy trpí stejným neduhem jako jeho větší bratříček.

Fotoaparát

Těžko rozhodnutelný je souboj v oblasti fotoaparátu, kde zatím nemáme k dispozici k porovnání fotografie pořízené oběma smartphony. HTC One Mini je vybaveno UltraPixel fotoaparátem, který dokáže pořizovat snímky o rozlišení 4 megapixely. Jeho konkurent nabízí klasický fotoaparát s rozlišením až 8 megapixelů.

Ultrapixelový fotoaparát by měl mít výhodu zejména při špatném osvětlení, naopak ověřená klasika použitá u Samsungu nejspíš nabídne kvalitnější fotky za světla. Oba fotoaparáty se mohou pochlubit přisvětlovací diodou, automatickým ostřením, HDR a natáčením 1080p videí při 30 snímcích za sekundu.

Další výbava

V oblasti konektivity nabízí Samsung Galaxy S4 Mini hned dvě funkce navíc, které sice nejsou bezpodmínečně potřebné, ale v budoucnu uživatel možná pozná jejich výhody. Řeč je o technologii NFC, která slouží například k bezkontaktním platbám v obchodech nebo rychlému spárování zařízení, a infraportu dnes sloužícímu k dálkovému ovládání kompatibilních televizí.

Velké HTC One disponuje NFC i infraportem, u zmenšené verze však taiwanský výrobce na obě technologie zapomněl. Naopak neopomenul dvojici stereo reproduktorů na přední straně přístroje s technologií BoomSound. Další zárukou kvalitního zvuku by měla být značka Beats Audio, která se však nachází na všech smartphonech od HTC.

Souboj ve výdrži baterie bude s největší pravděpodobností velmi vyrovnaný, neboť oba smartphony mají akumulátory s velmi podobnou kapacitou: 1800 mAh u HTC One a 1900 mAh u Samsungu Galaxy S4 Mini. Operačním systémem je Android 4.2.2 Jelly Bean, který je u každého smartphonu doplněn jinou uživatelskou nadstavbu. Obě mají své klady i zápory a záleží tak na každém uživateli, zda se rozhodne pro HTC Sense nebo Samsung TouchWiz.

Design a zpracování

HTC One Mini vs Samsung Galaxy S4 Mini

Oba smartphony jsou designově povedené a záleží na rozhodnutí každého, jaký z nich se mu líbí více. Jednu věc si však při srovnání odpustit nemůžeme: unifikovaný design, který Samsung u svých modelů používá s menšími úpravami více než rok, asi nikoho příliš nenadchne.

HTC One má navíc v rukávu ještě jeden trumf. Řeč je o hliníkovém krytu, který sice nemůžeme považovat za jednoznačnou výhodu, ale jistě jde pocitově o mnohem prémiovější materiál než plast. Pro polykarbonát použitý u Galaxy S4 Mini naopak hovoří vyšší odolnost proti poškození.

I přes shodné úhlopříčky displeje (viz výše) má ve všech ohledech menší rozměry smartphone od Samsungu. A platí to i o hmotnosti, kde navíc Galaxy S4 Mini těží z už zmiňovaného plastového těla:

  • HTC One Mini: 132 x 63,2 x 9,3 mm; 122 gramů
  • Samsung Galaxy S4 Mini: 124,6 x 61,3 x 8,9 mm; 107 gramů

Cena a dostupnost

Samsung Galaxy S4 Mini se na českém trhu prodává za cenu od 11 do 12 tisíc korun. Obdobná cena je očekávána u HTC One Mini, které se na pultech obchodů objeví v průběhu srpna nebo září.

foto: Android Central

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here