Spekulace: Galaxy S5 – bez 2K displeje a s očním skenerem

0

S každou vlajkovou lodí významných výrobců mobilních telefonů přichází spekulace o tom, jaký bude mít zařízení design, hardware a softwarová vylepšení. Zvěsti kolem nového Samsungu se však zdají být až neuvěřitelné.

1

Téměř na všech webech o mobilních telefonech a obecně technologiích napsali nějaké zvěsti ze „zaručených“ zdrojů o novém modelu Samsung Galaxy S5. S každým dalším zařízením se očekává více a i výrobci se více snaží, aby uspokojili požadavky spotřebitelů. Bohužel představy a očekávání se často dost odlišují od reality, neboť jsou obvykle velmi přehnané a výrobci jich nemohou tak snadno dosáhnout. Přesto je zajímavé srovnávat zvěsti a následně realitu. Pojďme se tedy podívat, o jakým vlastnostech a vybavení se v souvislosti s novým Samsungem hovoří.

Datum představení

Podíváme-li se na roky předcházející postupně od prvního modelu Galaxy S až po představení čtvrté generace a přidáme k tomu spekulace, přicházejí v potaz tři data představení. První generace byla představena v březnu roku 2010. Druhá generace byla představena blíže začátku  roku – 13. 2. 2011 v Barceloně v rámci Mobile World Congress. Generace třetí a čtvrtá byla představena na samostatných akcích Samsung Mobile Unpacked v měsíci březnu a dubnu. Vezmeme-li data od konce, přichází v potaz březen a samostatná akce v podobě Samsung Mobile Unpacked, konec února a veletrh MWC a v neposlední řadě veletrh CES na začátku ledna příštího roku.

O rychlejším nasazení nového modelu do prodeje včetně dřívějšího představení se hovořilo v souvislosti se slabšími prodeji Galaxy S4. Hovořit o slabších prodejích je poněkud nepřesné. Za půl roku se prodalo 40 milionů kusů tohoto zařízení, podle zákulisních informací však Samsung na začátku prodejů laškoval s myšlenkou 100 milionů prodaných telefonů za celou dobu prodeje, což se mu pravděpodobně nepovede. Následně byla spekulace o lednovém představení zavržena a většina zdrojů se přiklání k představení na MWC v Barceloně na konci února.

unpacked-2-galaxy-s5-release

Hardware

Nejnovější a nejvybavenější. Dvě vlastnosti, které jdou  u Samsung modelové řady Galaxy S vždy ruku v ruce. První spekulace se týká displeje. Rozlišení  mělo být 2K (2560*1440) s jemností displeje 560 PPI. Což by logicky dávalo úhlopříčku displeje 5.2 palce. Poslední informace pochází ze serveru Sammobile, kde podle benchmarku AnTuTu bylo zařízení s kódovým označením SM-G900F vybaveno displejem o rozlišení FullHD (1920*1080).  O mobilním telefonu s tímto označení se hovoří jako o možném Samsungu Galaxy S5. U zařízení by měl být použit Super AMOLED displej, s největší pravděpodobností tak zvěsti o užívání PLS LCD displejů nebudou, alespoň u tohoto modelu, pravdivé.

Procesor by mohla dodat sama společnost Samsung. Podle všeho by se mohlo jednat 64-bitový osmijádrový procesor Exynos s grafický čipem Adreno 330. Pravda je ovšem taková, že Adreno 330 se používá v kombinaci s čtyřjádrovým Snapdragonem 800 od společnosti Qualcomm. Informace, které vycházejí z benchmarků neznámého zařízení od Samsungu s výše zmíněným rozlišením displeje – což by mohla být námi rozebíraná Galaxy S5, hovoří o maximálním taktu 2457 MHz. V souvislosti s dalšími údaji tak nejspíš půjde o čtyřjádrový procesor, nikoliv osmijádrový. Chip by měl být přímo propojen s 3G a LTE modemem, čímž by mělo být docíleno nižší spotřeby zařízení.

sm-g900f-antutu

Velikost paměti RAM 3 GB – tedy stejná jako u modelu Samsung Galaxy Note 3 – už pravděpodobně nikoho nepřekvapí. Vnitřní paměť ROM bude mít kapacitu 32 GB. Co by mohlo být zajímavé je užití fotoaparátu o rozlišení 16 MP s optickou stabilizací obrazu OIS a autofocusem. Je důvodné očekávat i přisvětlovací diodu. Přední fotoaparát bude mít rozlišení 2 MP.

Asi nejzajímavější bude použití materiálu pro výrobu zařízení. Nově se objevila informace o tom, že by měl použit speciální potahovaný materiál na bázi uhlíku, který by pomocí tepelných a tlakových úprav dosáhl na povrchu kvalit diamantu (pozn.: nutno brát s rezervou). Na kovové tělo zařízení by měla být nanesena vrstva tohoto potahu v tekuté podobě, do které by bylo možné přimíchat barvy, a na zařízení by vytvořila konečnou celistvou vrstvu. Výhodou by údajně měla být vysoká odolnost, avšak také možnost telefon při případném vnějším poškození krytu snadno opravit.

Samsung Galaxy S5 Metal Frame

Software

Zařízení by mělo běžet na poslední představené verzi Androidu 4.4 KitKat s nadstavbou TouchWiz. Nadstavbové funkce z dříve představených verzí budou jistě přidány také a můžeme očekávat i jejich vylepšení. Vedle funkce rozpoznávání obličeje by mohla přibýt i hodně diskutovaná funkce skeneru oční zornice. Pokrok v zabezpečení v tomhle ohledu přinesl Apple se čtečkou otisku prstu v posledně představeném modelu, je tedy možné, že bude chtít Samsung udělat krok dopředu také, avšak poněkud odlišným směrem. O čtečce otisku prstu se hovořilo i u Galaxy S5, ovšem v souvislosti s plochou displeje. Více informací bohužel dostupných nebylo.

Jak nakonec zařízení Samsung Galaxy S5 bude vypadat, jakou bude mít výbavu a kdy bude představeno, je otázka, na kterou zatím neznáme odpověď. Osobně se domnívám, že mnohé spekulace se ukáží jako nepravdivé. Nyní však bohužel nezbývá než čekat na oficiální představení.

Zdroj: News.cnet, ZDnet, Techradar, Galaxysv, Sammobile

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here