Sony Xperia Z vs ZL – o co jsme přišli?

12

Je tomu pár dní, co se Sony na CESu 2013 opět vyšvihlo na vrchol. Sony (potažmo ještě dříve Sony Ericsson) nabízel vždy kvalitní (drahé telefony), nikdy však nekonkurovali, spíše konkurenci dotahovali (ať už máme na mysli počty jader nebo odladěnost telefonu samotného.) To se však změnilo příchodem Xperie Z a ZL, které všem vyrazili dech.

Jak Xperia Z, tak Xperia ZL totiž nabízí v mobilních telefonech doposud nevídaný Full HD (1080p) displej (shodně ve velikosti 5 palců). I na ostatních věcech Sony nešetřilo. Shodně se u těchto modelů shledáme s 13 Mpx fotoaparátem s možností nahrávat Full HD video, čtyřjádrovým 1,5 Ghz procesorem a 2 GB pmatětí RAM. Vypadá to, že jsou si telefony naprosto podobné, proč se tedy Sony vytasilo s dvěma modely?

V tomto krátkém porovnání si ukážeme, jaké jsou hlavní rozdíly mezi Xperiemi Z a ZL. Smutná zpráva hned na úvod je, že v našich končinách se s Xperií ZL /alespoň oficiální formou/ nedočkáme. Jestli je to škoda nebo ne necháme na Vás, každopádně všichni by jsme měli mít možnost výběru a Česká republika je dostatečně rozmanitý trh, aby si každý zvolil ,,tu svoji“ variantu.

Rozdílů je nakonec více, než by se na první pohled mohlo zdát. Xperia ZL působí podle obrázků znatelně menším dojmem, i když si zachovává obrovskou úhlopříčku displeje. Pro někoho pozitivum, pro někoho naopak (displej v případě Xperie ZL opravdu zabírá téměř celou přední část, uchopení, a následné nechtěné dotyky v případě nových Xperií doprovází fakt, že rámeček displeje na bokách je opravdu miniaturní.)

Xperia ZL je sice menší, o to více ale narostla do tloušťky. Nejedná se o žádné závratné číslo, i v případě Xperie ZL se bavíme o tloušťce pod ,,magický“ 1 cm (konkrétně 0,98 cm). Opět můžeme spekulovat, jestli není v tomto případě lepší větší tloušťka, telefon pak lépe padne do ruky a nepůsobí tolik dojmem, že ho každou chvílí rozlomíte (což samozřejmě nehrozí, jde jen o pocit.)

Co však sporné není jsou materiály, kterými jsou telefony pokryty. Zatímco u Xperie Z se setkáme s velice kvalitní konstrukcí pokrytou odolným sklem, což vyvolává pocit luxusu. ZL je pokryta pouze plastem, což by mohlo být hlavní nevýhodou. Držet v ruce plastový telefon za cenu vysoce převyšující 10 tisíc korun s dosud nevídaným Full HD displejem – to je trochu moc protikladů najednou.

Další aspekt, ve kterém je Xperie Z lepší je odolnost. Telefon je díky odolnému sklu méně náchylný na rozbití, případně jiné mechanické poškození. Zajímavě vypadají i propagační materiály, na kterých je Xperie Z polívána sklenicí vody a nevypadá to, že by s tím měla nějaký problém. Xperia ZL bude mít zakřivená záda tak, jak to známe například z Xperie T nebo Arc – pro lepší držení telefonu. Xperia Z bude mít rovná záda.

Dalším poznávacím znakem je kamera pro video hovory. Zatímco u Xperie Z je kamera klasicky nad displejem, tedy tak jako je tomu u téměř všech ostatních telefonů, u Xperie ZL je kamera na pravém místě pod displejem. Kamera se zde zřejmě musela usídlit poté, co vývojáři zjistili, že se na horní část už prostě nevejde. Kdo už někdy držel v ruce Nokii N9, která má kameru ze stejných důvodů na stejném místě může potvrdit, že její umístění není zrovna nejšťastnější.

Rozdílné budou i barevné varianty. Zatímco Xperie Z se bude nabízet ve 3 barevných provedeních, Xperia ZL pouze ve dvou klasických.

Posledním aspektem, který by telefony odlišoval je samozřejmě také cena. V případě Xperie Z se bude jednat o cenu 16 900 Kč, v případě Xperie ZL by se jednalo o cenu o pár stokorun méně a to především kvůli použitým materiálům a tím pádem také chybějící odolnosti celého zařízení.

Specifikace Xperia Z Xperia ZL
rozměry 139 × 71 × 7,9 mm 131,6 × 69,3 × 9,8 mm
hmotnost (g) 146 151
displej 5“ Full HD (1920 x 1080) 5“ Full HD (1920 x 1080)
procesor Qualcomm S4 Pro APQ8064 Qualcomm S4 Pro APQ8064
RAM 2 GB 2 GB
interní paměť 16 GB 16 GB
rozšíření MicroSD (až 64 GB) MicroSD (až 64 GB)
baterie Li-Ion 2 330 mAh Li-Ion 2370
HDMI ano (micro HDMI) ano (micro HDMI)
materiál tvrzené sklo plast
odolnost ANO NE
cena 16 990 Kč – březen ???? – V ČR se prodávat nebude

12 KOMENTÁŘE

    • Ta cena je již potvrzena od Sony i březnové datum uvedení na trh. Během prázdnin bude cena jistě úplně jinde.

    • apple? proč by si to mohl dovolit zrovna apple? v čr si to dovoluje jen apple distribuce, v usa je např. iPhone tak dotovaný, že vyjde o procenta až desítky procent levněji než výkonější stroj konkurence… a počínaje iP5 už tam není ani ta „exklusivita“…zrovna sony je pro mne ohledně kvality výrobků velice nadprůměrná značka

  1. ZL beru, dneska jsou informace na xperiablog.net, že ZL začíná a bude Tchajwan-HongKong-Indonésie-Filipíny-Čína-Vietnam a bude pokračovat dále…….takže nebude určitě problém ZL zakoupit jako šedivku.

  2. a co se týká navigace nikde mě po evropě nezklamala měl jsem navigaci mio a ta mě pořád vedla tudy kudy jsem nechtěl

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here