Sony Xperia Z – skleněný milovník vody [Recenze]

5

xperia Z

V bitevním poli mezi nejvýkonnějšími telefony se nedávno objevil nový hráč. Mluvíme tu konkrétně o společnosti Sony, která v lednu na veletrhu CES 2013 v Las Vegas představila vlajkovou loď nesoucí označení Xperia Z.

Již v té době bylo zřejmé, že se Sony tímto modelem pokusí dostat mezi HTC One a Samsung Galaxy S4. Díky stanovení si tak vysokého cíle se společnost rozhodla pro výrobu telefonu použít sklo – což se také odrazilo v ceně, která se k dnešnímu dni pohybuje mírně nad 16 tisíc korun. Konec povídání, pojďme se na telefon podívat.

Stručný přehled výbavy

  • CPU: Qualcomm Snapdragon S4 Pro @1,5GHz
  • GPU: Adreno 320
  • RAM: 2GB
  • ROM: 16GB, možno rozšířit pomocí microSD karet
  • Display: 5″ TFT, 1920×1080 (Full HD)
  • OS: Android 4.1 (Jelly Bean)
  • Fotoaparát: 13.1 MP zadní, 2.2 MP přední
  • Baterie: 2330 mAh
  • Konektivita: NFC, BlueTooth 4.0, WiFi a/b/g/n, USB
  • Rozměry: 187 x 126 x 11 mm, hmotnost: 146 gramů
  • Cena v době recenze: 16 290 Kč (CZC.cz)

 

Obsah balení

Sony Xperii Z dostanete ve velice pěkně provedené krabičce, která má půdorys čtverce. Musím uznat, že krabice je opravdu tenká, až člověk skoro dostane strach, je-li v ní je vůbec nějaké příslušenství. Po otevření horního víka krabičky uvidíme samostatný telefon a vedle něj, v nevyužitém prostoru, vytlačené logo „Xperia“.

Jde vidět, že výrobce chtěl opravdu krabičkou zapůsobit, což se mu celkem povedlo. Vraťme se ale zpět k rozbalování – po odebrání horního patra na nás vykoukne příslušenství. U námi testovaného telefonu jsme v příslušenství našli sluchátka, výměnné nástavce sluchátek, náhradní ochranné folie (jedna sada je již na telefonu nalepena) a manuál v několika jazycích. V originálním balení samozřejmě naleznete také adaptér a MicroUSB kabel.   xperia_z_1  xperia_z_10 xperia_z_8 xperia_z_14

První pohled a kvalita zpracování

Po vybalení z krabičky a potěžkání telefonu mne přepadl divný pocit z toho, jak je ve skutečnosti lehký. Když totiž člověk vidí 5″ telefon, myslí si, že nebude zrovna patřit mezi drobečky. Opak je ovšem pravdou. Telefon je překvapivě lehký a tenký. Na spojení nízké hmotnosti a tloušťky pouhých 7.1 mm, si určitě rychle zvyknete. Naopak zprvu zneklidňující bude možná fakt, že celý telefon je ze skla, což se může nepříjemně vymstít v případě pádu. Sony naštěstí dodává v balení zpevňující fólie, které by měli učinit skleněné části telefonu odolnějšími – konkrétně display a zadní část.

Na levé straně telefonu pod krytkami nalezneme konektor pro MicroUSB kabel a také slot na MicroSD kartu, která může mít velikost až 64GB. Pod  slotem na MicroSD kartu je dvojici pinů určená pro dokovací stanice. Na horní straně telefonu nalezneme u pravého okraje vstup na 3,5mm jack pro sluchátka. Na pravé straně telefonu se ještě nachází slot na SIM kartu (karta musí být ve velikosti MicroSIM), ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapínání/vypínání telefonu.   xperia_z_25 xperia_z_30 xperia_z_23 xperia_z_19 xperia_z_32

První spuštění

Zapínání telefonů je opravdu rychlé, většinou proběhne do 30 vteřin, což je v rámci konkurence skvělý čas. Navíc jde o zapnutí z opravdu vypnutého stavu, nejedná se tedy o FastBoot neboli hibernaci pro mobily.

Po prvním nastartování nás přivítá jednoduše zpracovaná nabídka, která pomůže nakonfigurovat telefon, připojit jej k Google účtu, WiFi sítím apod. Celý proces má 5 kroků včetně uvítání a poděkování. Ani zdaleka se tak nemusíte bát zdlouhavého nastavování, jako třeba v případě konkurenta Galaxy S 4. Po zapnutí se telefon nastartujete do plochy systému, ve které si už můžete dělat to, co se Vám právě zlíbí.

Displej

Jedním z prvních příjemných překvapení telefonu je jemnost displeje, který na svých 5″ nabízí rozlišení 1920×1080 pixelů, což je odpovídá dnešním osobním počítačům, lepším notebookům a tabletům. S telefonem tedy dostaneme 441 pixelů na palec, tedy záruku tak jemného displeje, že jednotlivé pixely prostě není možné vnímat (lidské oko na běžnou vzdálenost dokáže rozpoznat přibližně 300 bodů na palec).

Naopak drobným zklamáním je použitá technologie. Na rozdíl od konkurence nabízí Xperia Z  klasický TFT panel, který bohužel trpí jak slabším podání barev, hlavně pak černé, tak i ne úplně dokonalými pozorovacími úhly. Mezi další neduhy patří i lehce prosvítající digitizér. Rozhodně ale nejde o tak závažný problém, jako u některých levných čínských telefonů,. Postupem času si na to zvyknete a pokud Vás na něj někdo neupozorní, tak si toho ani nevšimnete. Co se týče dotekové vrstvy, tak zde si nemusíte dělat vůbec žádné obavy. Telefon totiž reaguje rychle a nabízí podporu až 10 prstů současně, což stejně nikdy reálně v praxi nevyužijete. xperia_z_43 xperia_z_42 xperia_z_41

Výkon

Jak bylo uvedeno už v úvodu recenze, tak má telefon výkonu na rozdávání. Čtyř-jádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro s taktem 1,5GHz doplněný o 2GB operační paměti odvádí svoji práci lépe než dobře a s rezervou zabezpečuje plynulý běh systému i náročnějších aplikací.

Velký výkon bohužel znamená také hodně tepla, s kterým si bohužel Sony úplně ideálně neporadilo. Kdykoliv trochu víc zatížíte procesor (benchmark, hra, navigace, brouzdání po internetu), začne celý telefon nepříjemně topit. Po delším hraní se dokonce může stát i to, že se telefon rozpálí tak, že se nebude dát ani pořádně udržet v rukou. Kvůli tloušťce telefonu (7.1mm) pálí totiž jak záda telefonu, tak i display.

Odolnost vůči vodě a prachu

Velkou výhodou tohoto telefonu před stávajícími vlajkovými telefony ovšem není jen výkon, ale hlavně vodě- a částečně i prachu-odolnost. Telefon totiž poskytuje ochranu podle normy IP 57, což zaručuje vodě-odolnost do hloubky 1 metru po dobu 30 minut a prachuvzdornost v běžném prostředí.

Vodě-odolnost jsme v redakci samozřejmě vyzkoušely. Konkrétně jsme telefon otestovali jak pod tekoucí vodou, tak při úplném ponoření. Bez problémů se to bohužel neobešlo – konkrétně reproduktor není na vodu zjevně moc dobře připraven. Při první delší koupeli telefonu ve vodě totiž reproduktor navlhl a téměř přestal hrát. Následně tedy stačilo jen přibližně dvě hodiny počkat, než vyschnul a začal znovu bez problémů fungovat. I tak šlo, ale o poměrně nepříjemnou zkušenost. xperia_z_39 xperia_z_35

Konektivita

Z hlediska konektivity je na tom telefon vcelku průměrně. Příjem WiFi signálu je sice stabilní, ale problémová je jeho síla. Například v porovnání s telefonem Huawei Ascend G300, který nepatří mezi špičku, tento telefon s příjmem signálu pokulhává. Tam, kde jsem měl na Ascendu nejslabší signál, Xperia Z vůbec WiFi router nenalezla. Tento problém naštěstí zařízení vyvažuje podporou standardů, poradí si totiž s WiFi b/g/n i a a dokonce zvládne i frekvenční pásmo 5GHz.

Co se týče Bluetoothu, tak s ním jsme nezaznamenali žádný problém. Vše fungovalo a žádný problém s nespárováním zařízení během recenzování telefonu nenastal.  Mimo výše zmíněného nabízí telefon také NFC, které nejlépe využijete mezi telefony z rodiny Xperia. Při přenášení větších souborů totiž telefony nevyžadují ruční párování přes BlueTooth, ale vše zvládnou právě přes NFC.

GPS

Mile překvapil také geolokační čip v zařízení. Díky kombinaci GPS a Glonass čipu totiž nabídl vysoký počet viděných satelitů, většinu času okolo 20, což znamenalo jak rychlou, tak i přesnou a stabilní geolokaci. Po nalezení polohy většinou zařízení udržovalo spojení s 8 satelity, tedy s více, než je běžné i u některých dedikovaných GPS zařízení.

GPS čip jsme testovali hlavně v aplikaci RunKeeper, ve které jsme nezaznamenali žádnou viditelnou odchylku zaznamenané trasy od té reálné.

Fotoaparát

Jedním z prvků, který má vyzdvihnout tento telefon nad své konkurenty, je fotoaparát. Musím uznat, že rozlišení 13 Mpx je na telefon už opravdu hodně. Na druhou stranu, místo čím dál většího počtu pixelů bych zde raději viděl větší snímač, který by určitě výsledné kvalitě pomohl více. Zajímavostí telefonu je schopnost natáčet HDR video, díky kterému můžete ve videu získat mnohem lepší barvy, než které byste byli schopni zachytit normální kamerou. Musím uznat, že v některých podmínkách je HDR opravdu skvělým pomocníkem a barvy opravdu více vyniknou, ovšem existují i scény, které zapnuté HDR dokážete zničit. Proto je vždy důležité se předem rozmyslet, zda má smysl tuto funkci vůbec využít. HDR jde vedle videa aplikovat také na fotografie. V případě focení proti světlu probíhá aktivování HDR módu dokonce automaticky. Na základě 3 pořízených snímků (podexponovaná, normální, přeexponovaná) následně telefon sám poskládá výslednou fotografii. Při používání fotoaparátu v recenzi jsme nenarazili na žádné problémy. Kvalita snímků byla na dobré úrovní, jak se ovšem můžete přesvědčit níže. Velkou chloubou tohoto telefonu je výborná schopnost fotografování v noci, kvůli čemuž překvapivě vycházeli některé noční fotografie lépe, než ty denní.   DSC_000002 DSC_0023 DSC_0037 DSC_0130 DSC_0246 DSC_0272

Systém a software

V telefonu je od výrobce předinstalovaný operační systém Android 4.1 Jelly Bean. Potvrzená byla už ale nejméně aktualizace na 4.2 a obecně se počítá i se zatím neoznámeným Androidem 4.3 / 5.0

Co se týče předinstalovaných programů, v telefonu jich nalezneme požehnaně. Nejvíce mě ale překvapila přítomnost antivirového programu od společnosti McAfee. Dále zde nalezneme například Sony Car, navigaci Wisepilot, office balíček OfficeSuite a nebo prohlížeč Chrome či Facebook. Na základní vyžití tedy aplikace bohatě postačují, případné další aplikace si můžete stáhnout z Google Play.

Hry a benchmarky

V průběhu testování telefonu jsme nemohli zapomenout telefon nějak výkonnostně zatížit. Proto vyzkoušeli pár benchmarků a her. Vzhledem k hardwaru můžeme ale dopředu říci že se Vám nejspíše nestane, aby nějaká hra neběžela plynule.

Hry

Real Racing 3

Graficky bezesporu povedená závodní hra od společnosti Electronic Arts. V dnešní době se jedná o opravdu náročnou hru, se kterou mají dokonce i některé špičkové telefony problém. Na telefonu Xperia Z běžela tato ovšem zcela plynule, bez jakýchkoliv záseků nebo jiných problémů.

GTA III

Ani tato hra nedělala Xperii Z žádné problémy, vytknout bychom mohli pouze ovládání, nicméně to je spíš problém samotné hry než telefonu. Po delším hraní bohužel začal telefon nepříjemně topit. Teplota baterie se dokáže dostat až k hranici 45 °C, což již je pro držení telefonu v rukách už poměrně nepříjemná teplota.

Dead Trigger

Graficky náročná hra od českého vývojářského studia Madfinger Games běžela na telefonu bez problémů. Záseky jsme nepozorovali ani v případě vyšších úrovní, ve kterých se vyskytovalo více nepřátel. I tato hra bohužel dokázala telefon pořádně roztopit. Nejednalo se ale až o tak velký problém, jaký jsme zaznamenali např. u GTA.

Benchmarky

AnTuTu

V jednom z nejznámějších benchmarkovacích nástrojů současnosti obsadila Xperia Z s 19197 body Nedosáhla tak sice na výkon Samsungu Galaxy S4, ale dostala se jak před HTC One tak i Nexus 4. Čím více bodů, tím lépe.

Screenshot_2013-04-29-20-48-00

3DMark

Test, který se momentálně řadí mezi nejnáročnější pro telefony s Androidem. S Xperií jsme dosáhli výsledku 10230 v testu Ice Storm a 5552 bodů v testu Ice Storm Extreme. Opět i zde platí, čím více bodů, tím lépe.

Screenshot_2013-04-29-19-38-39 Screenshot_2013-04-29-19-38-51

Quadrant Standard

I tento benchmark patří mezi jedny z hojně používaných, bohužel, v dnešní době již neobsahuje aktualizovanou databázi telefonů – chybí zde například HTC One X+ či Samsung Galaxy SIII. V tomto nástroji jsme dostali 8161 bodů a opět platí pravidlo, čím více bodů, tím lépe.

Screenshot_2013-04-29-20-47-38

Basemark X

Další z náročných benchmarků, který dokáže velice potrápit všechny současné telefony. V testu jsme dostali hodnoty 7,821 snímků za sekundu při celoobrazovkovém režimu (on-screen) a 6,272 snímků za sekundu při zmenšeném formátu (off-screen). V testu platí, čím více snímků za sekundu, tím lépe.

Screenshot_2013-04-29-18-28-58

Baterie

Jak jsem již naznačil ve hrách, velkým problémem telefonu je samostatná baterie. Ta totiž nejen zápasí s vysokými teplotami uvnitř telefonu, ale také i s velkou spotřebou samotného zařízení. Telefon si totiž v případě hraní her dokáže říci o pořádnou porci energie, což se určitě nikomu nebude líbit.

V praxi jsme při testování a neustálém hraní si s telefonem vydrželi přibližně 6-7 hodin, což je u takto výkonných telefonů při zátěži vcelku průměr. Telefon jsme tak museli při testování nabíjet dokonce 2x denně, což zajisté není úplně příjemné. Pokud se ale k zařízení budete chovat trochu šetrněji (nebudete neustále hrát hry a prohlížet internet), nedělá telefonu žádný problém vydržet až do druhého dne odpoledne, kdy se přihlásí o nabíječku.

Závěr

Sony určitě ukázalo, že výkonné telefony vytvářet umí. Designově opravdu povedený telefon, který je vytvořen ze skla totiž upoutá zrak každého okolo Vás. Výhodou telefonu oproti jiným je vodě-odolnost, díky které se jej nebudete muset bát namočit. Jinak povedený displej díky úžasnému Full HD rozlišení bohuželsráží  do průměru barevné podání, které nemusí sednout každému. Co se týče výkonu, jedná se o velice výkonné zařízení, který ještě dlouho bude mít co ukázat. Jediné, co se dá telefonu vytknout je snad jen cena, celoskleněné tělo, které se může teoreticky snadno rozbít, a při vyšší zátěži přehřívání.

Výhody a nevýhody

+ Kvalitní fotoaparát + Povedený design + Výkon + Display + Voděodolnost – Slabší baterie – Tělo ze skla – Při zátěži se zahřívá – Cena   Za zapůjčení telefonu Sony Xperia Z děkujeme společnosti CZC.cz, u které si tento můžete tento model také zakoupit.

5 KOMENTÁŘE

  1. mám ji asi týden po zahájení prodeje a nejsem s ní moc spokojený..prostě displej je nahovno co si budem, černá a pozorovací úhly, říkal jsem si že to tak nutně neptřebuju ale ted vidím že s tím nejsem spokojený. Výkon jsem čekal teda ulpně jiný – hraju simpsons taped out, jednoduchou blbost, a seká se to jak prase..nebo v real racing 3 je to třeba na S3 plynulejší než u mě.., no a už měsíc čekám na update který snad zlepší foťák, a nikde žádný update, foták tedy skoro nepoužitelný…a od toho skla jsem čekal mnohem větší výdrž. Hlavně že je to pokryté protitříštivou folií, která už je doškrábaná jak svině. Mobil mi nedábno spadl na beton z kapsy a ve skle, přes tu blbou folii, dírka. Prostě shit. Ještě jsem nezhodnotil výdrž, tak ta by byla dobrá, kdyby ten telefon člověk nepoužíval, ale jak zapnu nějakou hru, stačí fakt nenáročnou, baterka klesne ani nevíte jak. Noa celé to zabalím přišerným, ale opravdu otřesným repráčkem. Naopak sokojený jsem s výstupem do sluchátek (používá Ultrasone DJ1) Takže as tak

  2. ještě k té vodě, ponořil jsem ho na kryťáku asi do 1,7m a bez problému, takže vydrží určitě níž, než metr, pouze se ale zkrátí čas výdrže. mno a ten reprák mi taky vždycky „navlhne“, nebo nevim jeslti je to nějaký ochranný mechanizmus, chtělo by to ozkoušet u Xperie V, acro S nebo go, jeslti jim to dělá taky. Jinak poslouchání pod vodou je zajímavé 🙂

  3. Konečně jsem našel důvod vrátit se k Sony. Již 3 týden jsem majitelem Z tka a musím říci – ANO POVEDLO SE! Byli jsme i plavat v bazénu stále vše funguje /i když z prvu jsem se fakt bál/. Zatím velká chvála této značce c tomuto modelu . Jarda

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here