Sony Xperia S – přes překážky ke hvězdám (uživatelská recenze)

4

Čtvrt roku jsme spolu válčili, než jsem jí poslal zase ,,o dům dál“. Jako vzpomínku na ni jsem se rozhodl vytvořit ,,uživatelský názor“. Spíše než recenze jde tedy o sborník všech kladů a záporů, na které jsem za dobu používání narazil.

V mých rukách telefon nevydrží déle než měsíc, Xperia byla vyjimkou, rád jsem ji používal, rád jsem ji ukazoval a chlubil se s ní, zvládla všechny mé požadavky a na vrch přihodila  kvalitní pocit z používání. Po delší době první telefon čistě od Sony mě prostě zaujal, přesto se budu snažit psát dostatečně objektivně.

Za každou kategorii, kterou o telefonu v průběhu článku napíšu telefon ohodnotím určitým počtem bodů, maximálně 10 body, minimálně 1 bodem. Na konci článku telefon zhodnotím jako celek.

Počátek

Když vešla na trh, okamžitě jsem věděl, že musí být moje. Chytrý, funkcemi nabitý telefon s jedinečným designem. To byly moje požadavky na nákup nového telefonu. Xperia byla v tom okamžiku jako ztělesnění všech těchto vlastností. I když byla v době pořízení velmi drahá, neváhal jsem, rozhodnutí bylo tedy vedeno sympatiemi.

Celkový pocit z nového telefonu: 10/10 – perfektně

První rozbalení

Po té, co mi telefon došel přišlo na řadu rozbalování a kochání se. Krabice telefonu má velmi sympatický formát, takový zvětšený obal na CD/DVD. Hned po rozbalení na Vás vykoukne samotný telefon stále ještě skrytý v ochranných fóliích. Hned vedle boků telefonu se nachází další přihrádky, které skrývají příslušenství. A že ho není málo. Dostanete jak HDMI kabel, který slouží pro propojení telefonu s TV. Další skvělým příslušenstvím je ochranný obal na telefon z umělé kůže. Jde o skvělý doplněk pro telefon, vhodný pro všechny, kteří chtějí mít svého nového miláčka chráněného. A úplně na konec jsem si nechal ochranné fólie na displej, aby ani ten neutrpěl žádnou škodu.

Další příslušenství je již klasické. Špuntová sluchátka s gumovými nástavci, datový MicroUSB kabel a konektor do sítě, ze kterého vznikne připojením kabelu nabíječka. Dál tu máme ještě pár brožur, které usnadní první spuštění a nastavení telefonu. Balení je tedy kompletní, výrobce tedy nešetří chybějícím HDMI kabelem,jako je tomu například u konkurenčních výrobců. HDMI kabel je i v dnešní době celkem finančně náročná položka, mnohdy i těžko k dostání.

K naprosté blaženosti chybí NFC štítky, které jsou k dostání samostatně. Jejich cena není nízká, vhodné jsou hlavně pro uživatele, kteří si umějí představit potencionální využití, je to tedy krok celkem pochopitelný. Já za sebe telefonu za chybějící NFC štítky srážet body nebudu, pokud je to problém pro Vás, připište telefonu jeden trestný bod.

Obsah balení: 10/10 – pefektně

První spuštění

První co Vás /nebo alespoň mě/ překvapí je doba, za kterou se telefon spustí. Možná je to tím, že jsem byl delší dobu zvyklý na telefony iPhone, ale doba zapnutí telefonu se pohybuje okolo 25 vteřin. Pro mě je to více, než jsem zvyklý, ale přesto jde o dobrý čas. Například ve srovnání s BlackBerry se jedná o opravdového rychlíka. Po odklikání úvodního nastavení zůstanete na chvíli v úžasu, 4,3 palcový displej s HD rozlišením je opravdu pastva pro oči a i když se nejedná o Amoled, nabízí pěkné podání černé barvy. Po chvilce kochání přijde na řadu zkoumání systému. Já jsem telefon zakoupil s již nainstalovaným Androidem 4.0 ICS, proto se mě vyhnula nutnost instalovat novou verzi. První pocit – skvělé, odladěné, rychlé. Předinstalovaných aplikací je na můj vkus až moc, některé v našich končinách ani nevyužijeme, zbytečně zabírají místo. Jediné, co mi z prvního spuštění trochu kazilo dojem byly všudypřítomné widgety na všech obrazovkách. Většinu z nich jsem samozřejmě ihned smazal, přesto by na to mohlo Sony příště myslet a nechat rozhodnutí na koncové zákazníky. Nabídka přídavných widgetů je sice úctyhodná, ale rád se rozhoduji sám, a například takový Music/Video-Unlimited je widget u nás naprosto zbytečný.

Dojem z prvního spuštění: 9/10 – perfektně

Konstrukce

Kapitola sama pro sebe. O vzhledu nechť si každý udělá obrázek sám. To mě však neomezuje v tom, abych nesepsal osobní pocity z užívání telefonu jako kusu hardware. Jelikož má telefon uživatelsky nevyměnitelnou baterii (viz níže), je konstrukce celého telefonu velice pevná. I když je celé tělo tvořeno plastem, nikde nic nevrže, neskřípe.

Jediným problémovým místem by se tak mohla zdát spodní lišta oddělená průhledným plastem. Celé tohle působí velice efektně, ovšem spodní lišta je pouze přilepena a nacvaknuta. To má za následek velkou vůli, v případě, že spodním dílem pohybujete. Je to daň za originální vzhled.

Jen doplním, že i když je baterie v telefonu napevno nainstalovaná, zadní kryt lze sejmout. Pod ním se nachází pouze slot pro microSIM kartu, nic jiného už nehledejte.

Celkově hodnotím konstrukci jako velmi povedenou. Zmíněný problém se spodní lištou je daň, zbytek je velice kvalitní práce a to i když je celé tělo kompletně z plastových dílů.

Konstrukce: 9/10 – perfektně

Výdrž na jedno nabití

Znáte to, máte nový telefon, nepustíte ho z ruky dokud Vám baterie neoznámí, že Vám zbývá pár posledních procent. Což je v případě Xperie velmi rychlé. Právě baterie je Achylova pata celého, jinak velmi kvalitního, telefonu. Dávno jsem se naučil nekoukat se na celkovou velikost baterie a taky jsem se odnaučil věřit výrobci udávaným číslům. Xperie toho moc nevydrží. Pokud telefon používáte jako každý druhý, tedy pár telefonátů, pár SMS, pár minut na internetu pomocí 3G/Wi-Fi, občas si přehrajete nějakou písničku, telefon Vám s vyplazeným jazykem vydrží 10-12 hodin. Což znamená, že nabíjet budete i dvakrát denně. Pokud se ovšem naučíte s telefonem pracovat uvážlivěji, lze se dočkat i lepších hodnot. O čem mluvím? Jeden z widgetů, které Sony ,,připíchlo“ na vedlejší obrazovku, je opravdu pomocníkem. Jde o takzvaný úsporný režim. Po jeho zapnutí se telefon automaticky odpojí od Wi-Fi, sníží jas displeje a zamezí telefonu synchronizaci na pozadí. Tedy vše, co stojí baterku nejvíce sil prostě a jednoduše povypíná, v případě displeje alespoň sníží jas. V průběhu používání jsem zaznamenal opravdu výrazné zlepšení. Navíc – v případě aktivovaného úsporného režimu máte stále možnost korigovat jas displeje. Předem ale upozorňuji, že právě displej se svým HD rozlišením je největší ,,žrout“ celého telefonu. Po znovu se připojení k Wi-Fi se však úsporný mód automaticky vypne.

Jakmile se naučíte telefon rozumě požívat, budete častěji zapínat úsporný režim (nebo alespoň manuálně vypínat funkce jako synchronizace na pozadí, vypnání Wi-Fi a data operátora, snížíte jas displeje…) můžete se s přehledem dočkat večera. Občas, když má telefon opravdu skvělý den i následujícího rána /což je samozřejmě k ničemu, když následující ráno potřebujete telefon opět nabitý/.

Samozřejmostí je pak využívání služeb některého ze správce souborů a jednou za čas /jak si vzpomenete/ pročistit seznam aplikací běžících na pozadí. Tento typ se samozřejmě týká všech telefonů s operačním systémem Android (ale i pro telefony s jiným operačním systémem). Příkladem samo za sebe je například zdarma dostupná hra Angry Birds. Ta, pokud ji neukončíte korektně, tedy přímo v aplikaci, bere velice mnoho energie. To je spojeno s šířením reklamy.

Tímto postupem ušetříte nejenom baterii, ale také dosáhnete znatelného zrychlení celého telefonu.

Na závěr kapitoly doplní, že Sony Xperia S pracuje s uživatelsky nevyměnitelnou baterií. Možnost dokoupit náhradní baterii, kterou by jste si v případě potřeby vyměnili tedy bohužel odpadá. Na to už jsem si za poslední dobu zvykl, proto tuhle vlastnost nebudu do bodového systému započítávat.

Výdrž telefonu: 5/10 – dostatečně

Rychlost a síla

Jak jsem psal o několik řádků výše v kapitole ,,první spuštění“ telefon je opravdu velice rychlý, svižný, ničím nezdržuje. To je ale pochopitelné, telefon je po prvním spuštění až na pár demo videí od výrobce a pár aplikací naprosto čistý. Očekávání rychlého a svižného chodu je tedy samozřejmostí. V telefonu tepe 2 jádrový procesor, což je si myslím velmi pěkný údaj. Stejně tak jako u proklamované výdrže telefonu od výrobce, tak ani zde nespoléhám na informace od výrobce. Popravdě, nikdy jsem nebyl a nikdy doufám ani nebudu obětí propagandy, kdy více jader = lepší telefon. Ano, telefon se čtyřjádrovým procesorem je samozřejmě lepší marketingový trhák než telefon s dvoujádrovým procerosem, já však nedám na různé benchmarky, dám pouze a jen na svůj osobní pocit.

Podle mého názoru, pokud samotný operační systém není připraven pro více jader, je zbytečné je telefonu dodávat dříve. Moje tvrzení se zakládá na zkušenostech s telefony s WP. Ani tam se nehnaly za jádry a přesto byl běh celého systému lepší, než u některých dvoujádrových telefonů s Androidem. Jde tedy hlavně o celkové vylazení prostředí.

Ani telefony od Sony Ericsson se nikdy nehnaly za vyšším počtem jader. Vždy byly o krok za konkurencí, stejné strategie se drží i Sony. Nejde o to, kolik má telefon jader, jde o to, jestli se při používání telefonu cítíte dobře. Někdy prostě ani jádra navíc nepomohou, když se telefonu nevěnuje dostatečná podpora ze strany výrobce.

Sony Xperia S je rychlá, hodně rychlá. Veškeré momentálně dostupné aplikace a hry zvládá s přehledem, je jedno jestli je Vaší oblíbenou hrou Angry Birds, nebo si potrpíte na 3D akčních střílečkách. Vše zvládne s klidem a přehledem. Samozřejmě se vše odráží na výdrži, to ale není problém, který momentálně řešíme.

Problémy nastanou, pokud se nebudete (například jako já) krotit a začnete instalovat tuny nepotřebných aplikací a her ,,jen tak na zkoušku“, které později tak trochu zapomenete smazat. Telefony, stejně tak jako PC nemají plevel moc rády.

Má Xperie se znatelně zpomalila teprve když byla zahlcena asi 7 stránkami her a různých aplikací. Po té se začali objevovat problémy se stabilitou celého operačního systému. Hry a aplikace začali padat, chovat se nekorektně. Pokud ale instalaci nepotřebných věcí předejdete, nikdy se do podobné situace nedostanete, vše tedy záleží jen a jen na Vás.

Problém, který jsem zmínil se samozřejmě netýká jen tohoto telefonu. Každý telefon, pokud je přeplněn mnohdy nepotřebnými aplikacemi ztrácí znatelně svůj výkon. Například zapínat takový telefon je tak trochu hra o nervy. Než telefon celou sbírku zpracuje, chvíli to zabere. Pak jsem byl v úžasu, jak je možné, že se zapíná minutu a stále nejeví známky, které by indikovali, že se děje něco jiného, než se se telefon stále nemůže s moji sbírkou poprat.

Rychlost telefonu: 8/10 – velmi dobře

Paměť

Telefon disponuje fixní pamětí o celkové velikosti 32 GB. Fixní = bez možnosti rozšíření paměťovými kartami. Tento fakt byl pro mě ze začátku těžko přijatelný. Od doby iPhone 1. generace se všichni výrobci jako stádo na stranu Apple a začali prodávat telefony s fixní paměťovou jednotkou bez možnosti rozšíření. Né, že by nenabízeli více paměťových variant, ale za každý pomyslný schůdek výše si nechaly pěkně zaplatit. V dnešní době je to celkem logické. 16GB MicroSD paměťová karta vyjde na pár stokorun, tak proč tuto možnost uživatelům neznemožnit, když mohou nabízet své vlastní paměťové varianty, které si nechají lichvářsky zaplatit.

Ani Sony v tomto případě není vyjímkou. Xperia S nenabízí ani jiné paměťové varianty, musíme se spokojit s nabízenými 32 GB. Za sebe mohu říct: spokojený jsem. Vždy jsem tuto variantu viděl jako nejvhodnější. 16 GB je pro mě málo, 64 GB (jako v případě iPhone 4S nebo 5) zbytečně moc. To ale nemění nic na faktu, že by měl mít uživatel možnost o rozšíření paměti svépomocí, díky paměťovým kartám MicroSD. Už jen díky tomu Sony strhávám plusové body.

Možnost, jak paměť telefonu zvýšit však existuje. Jedná se o klasická cloudová řešení, kdy v případě telefonu od Sony dostanete dokonce na Box.com 50GB prostoru zdarma, pro mě to však není dostatečná kompenzace výše zmíněné nepodpory paměťových karet. Zvláště u nás, na našem velmi specifickém trhu, na kterém je pořízení výhodného datového balíčku prakticky science-fiction záležitostí. Opravdu nemám natolik výhodný datový tarif abych si svá data mohl posílat na svůj cloud, případně abych si z něj potřebná data stahoval do paměti telefonu. Pro ty, kteří výhodný datový tarif mají však může jít o částečnou kompenzaci.

Pamět: 7/10 – dobře

 Závěrečné hodnocení

Ač se celá recenze nese veskrze pozitivním hodnocením, byla snaha psát objektivně. Je hodně lidí, které mají proti značce Sony /Sony Ericcson/ mnoho negativních komentářů. Já, jakožto nezaujatý uživatel nechápu proč. Telefony jsou kvalitní, uživatelsky perfektně odladěné a poslední dobou společnost dodržuje sliby s nadcházejícími aktualizacemi – což se nedá říci u všech konkurenčních  výrobců mobilních telefonů.

Jedinou odlišností oproti ostatním výrobcům je fakt, že telefony od společnosti Sony Ericsson se vždy projevovali nadsazenou cenou a následně prudkým propadem. To v některých mohlo vyvolat pocit, že se telefony špatně prodávají a jsou tedy špatné.

Za sebe mohu tento mýtus vyvrátit. První telefon od Sony se povedl, za sebe dávám palec nahoru.

Celkové hodnocení: 9/10

4 KOMENTÁŘE

  1. Múžu potvrdit slova autora.Mám ICS 4.0.4,sestavení 6.1.A.2.45.Žáden restart,baterka solidní-na noc tel.vypínám,není důvod zaplý,tak vydrží v poho 2 dny/běžné hovory,sms,internet,instalace apk,atd./.Dislej nádhera,rychlost taky.Cena necelých 9tis.Paráda.

  2. Konstrukce: I když je celé tělo tvořeno plastem, nikde nic nevrže, neskřípe. 😀
    Obvodový rámeček je hliníkový tak jako kostra telefonu takže je plastový pouze zadní kryt a „brada“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here