Samsung zařízení s Androidem mají kritický problém se copy&paste schránkou

3

sgs3crash

 

I přesto, že je Samsung mnohdy vnímán, jako výrobce, který své produkty ladí do naprosté dokonalosti, tak právě jeho zařízení bývají až přespříliš častými aktéryčláncích o softwarových a hardwarových chybách. Dlužno podotknout, že částečně je to způsobeno tím, že má největší tržní podíl a tak je tedy u jeho zařízení logicky větší šance na odhalení chyby, nicméně i tak se dá bezpečně říci, že to Samsungu prostě vždy čas od času ujede.

Ze zkušeností se dá naštěstí říci, že Samsung většinou chybu po odhalení vždy uznal a pokud možno ji co nejdříve i opravil. Bohužel se však občas najdou i výjimky, jako například chyba se copy&paste schránkou v zařízeních s TouchWizem 3.0 a vyšším, tedy Galaxy Note 2, 10.1 a Galaxy S 3, která uživatele sužuje již od listopadu minulého roku.

A nejde o žádnou prkotinu, ba spíše naopak. Chyba, objevující se v případě že uživatel použije copy&paste schránku více než 20 krát, způsobí nejen pád aktuálně zapnuté aplikace, ale alespoň v krajních případech i okamžitý restart zařízení. Řešením je pak pouze obnova do továrního nastavení.

To nejhorší na celém problému pak je, že jde zřejmě jen o drobnou chybu programátora. Z krátkého pozorování to totiž vypadá tak, že problém tkví v tom, že schránka obsahuje historii 20 naposled kopírovaných textů nebo obrázků. Není však schopná staré položky mazat, jakmile tedy její historie překročí 20 položek, tak dojde k vyhození kritické chyby, pádu aplikace a případně i restartu samotného zařízení.

Vzhledem k tomu, že Samsung nebyl ani po dlouhých 4 měsících od prvního nahlášení schopen chybu opravit, tak naštěstí již existují řešení komunitní. Bohužel však nejsou úplně ideální. První počítá se změnou přístupových práv /data/clipboard/ složky, což však efektivně znefunkční schránku jako takovou.  Druhý je pak o něco méně radikální, o to však pracnější. Počítá s pravidelným promazáváním obsahu výše zmíněné složky a tím v podstatě oddalování dosažení kritické hranice 20 položek.

Nejvtipnější, připustíme-li tedy, že chyba může být i vtipná, je pak na celé situaci to, že obdobný problém řešil Samsung údajně už u prvního Galaxy S. U toho mu oprava trvala konkrétně 6 měsíců. Pokud bude tedy stejně rychle pracovat i v tomto případě, tak se řešení dočkáme přibližně v dubnu letošního roku.

Zdroj: Samsung forum, Terence Eden blog

3 KOMENTÁŘE

  1. V tomto kontextu se zdá, že implementace schránky je pomalu nejsložitější částí systému a není se co divit, že ani Apple ani Microsoft ji do prvních verzí svých mobilních systémů neimplementovali 😉

    • Spíš to v tomhle kontextu vypadá, že věnují testování míň času, než průměrný indie developer 🙂

      //I když nevím, co z toho je smutnější, jestli vaše nebo má teorie 😀

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here