Samsung Galaxy S4 – recenze malinko jinak

15

samsung-galaxy-s4-google

Samsung Galaxy S4 je bezesporu jedním z nejlépe vybavených telefonů současnosti. Na trhu je již nějaký ten pátek a namísto klasické recenze, co je obsahem balení a jaký tento krasavec má výkon, se raději podíváme na recenzi malinko odlišným úhlem pohledu. Výkon nebudu detailně popisovat, protože je dostatečný a benchmarků je na internetu již dostatek. Budeme vycházet z toho, že vlastním Galaxy S2, tedy dva roky starého bratříčka. Z tohoto pohledu se na tento S4 budu dívat.

V recenzi se tedy podíváme blíže hlavně na software, který tato vlajková loď nabízí. Zhodnotím, které jsou přínosné a které slouží pouze k zvýšení dojmu. Software je zvolen z toho důvodu, že přináší větší přidanou hodnotu než u ostatních špičkových telefonů z TOP třídy. Každý si může udělat svůj názor, rád ho uvítám. Níže se můžeme podívat na body, které je možno očekávat v této recenzi.

 1. Krátký úvod
 2. Konstrukce
 3. Displej
 4. Fotoaparát
 5. Výdrž baterie
 6. „Chytré funkce“ pohyby a gesta – bezdotykové ovládání, pohyb, pohyb dlaní
 7. „Chytré funkce“ inteligentní dispej – inteligentní pohotovostní režim, inteligentní otočení, inteligentní pauza, inteligentní posouvání
 8. „Chytré funkce“ bezdotykový náhled
 9. „Chytré aplikace“ watchON, optická čtečka, S překladač, S health, Fotopříběh, Group Play, Týdeník Reflex a DropBox
 10. Zhodnocení aneb doporučuji či ne?

 

1. Krátký úvod

Sice jsem říkal, že se nebudu věnovat obsahu balení, ale dvě věty zmíním. Galaxy přijde ve stylové krabičce kompaktních velikostí. Obsahem balení je klasicky vše, co známe – telefon, baterie, USB kabel + přípojka do zásuvky, sluchátka a brožurky. Telefon vás při prvním kontaktu oslní, působí elegantně a stylově.

2. Konstrukce

S4 má konstrukci velice podobnou té, kterou se chlubí Galaxy S3. Došlo k navýšení velikosti displeje, nicméně celková velikost telefonu byla nedotčena, což hodnotím jako úžasnou věc. Telefon má oblé rohy, takže krásně sedí v ruce. Na konstrukci mě jedna věc nepotěšila. Jedná se o zadní kryt. To, že je z plastu neřeším, ale po nasazení zadního krytu dochází při větším tlaku ze stran k nepříjemnému vrzání. Tento jev je však zcela pochopitelný, protože zadní kryt sedí naprosto přesně.

3. Displej

Jak jsem již zmínil výše, Samsung dokázal vtěsnat větší, konkrétně 5″ displej do velikosti těla Galaxy S3. Displej je opravdu úžasný. Nabízí krásné barvy, a pokud vám nevyhovuje přesycenost AMOLED displejů, můžete si v menu nastavit nějaké méně kontrastní barvy (Nastavení – Zobrazení – Režim displeje). S4 má však i automatické nastavování barev, což pravděpodobně funguje. To, že pravděpodobně funguje říkám z toho důvodu, že si toho nevšimnete, a mně barevnost těchto displejů nijak nevadí. Ještě dodám, že displej je Full HD a ani při bližším zkoumání tak není vidět pixely.

4. Fotoaparát

Co hodnotím jako jednu z nejlepších věcí S4, je fotoaparát. Má mnoho funkcí a filtrů. Plus k tomu fotí úžasné a krásně barevné fotografie, které je možné vidět na konci této recenze. Za zmínku stojí některé nové funkce fotoaparátu. Konkrétně myslím režimy focení. Jednak je možné si zvolit automatický, který udělá vše za vás. Dále je možné zvolit funkci „překrásná tvář“, která automaticky vylepšuje rysy obličeje při fotografování portrétů. Následující je „nejlepší fotografie“, kterou není nutné dále představovat. Podobná funkce je „nejlepší obličej“.

Co se mě také zaujalo, je funkce „zvuk a video“. Telefon při zachycení fotografie nahraje několika sekundový zvukový záznam. Pokud fotíte pohybující se předměty, určitě využijete „akční snímek“. Pokud si S4 pořídíte, doporučil bych určitě zkusit funkci „animovaná fotografie“. Zde telefon zachytí pozadí a následně je možné vybrat plochy, které chcete, aby se nadále pohybovaly, poté se vytvoří .gif obrázek. Pokud fandíte fotografiím HDR, tak jistě využijete tuto funkci. Abych pravdu řekl, při automatickém režimu mi telefon udělal fotografii ostřejší a barevnější než HDR. Další zajímavou funkcí je guma, kde je možné skrýt osoby, které na pozadí nepatří. Poslední jsou panorama, sport a noc.

Ukázka fotografií z fotoaparátu:

20130702_153621 (1) photo 20130622_082910 (1)

5. Výdrž baterie

S4 má oproti jiným telefonům větší kapacitu baterie, konkrétně se jedné o 2600 mAh. Člověk by si mohl říct, že když má u S2 1650 mAh, tak bude výdrž znatelnější. Ano, ale při vyšším používání to revoluce není. Musíme brát v potaz, že S4 je osazena FullHD displejem a čtyřjádrovým procesorem. I přes tyto fakta jsem byl při normálním používání naprosto spokojený. Telefon vydrží při vyšším zatížení den a půl, což je lepší průměr.

6. „Chytré funkce“ pohyby a gesta

Přidanou hodnotu oproti ostatním špičkovým zařízením má Samsung Galaxy S4 především v softwarové výbavě. Níže si chytré funkce blíže představíme a rozebereme. Odůvodním, zda bych je považoval za užitečné či nikoli a taktéž jak byly funkční.

     a) bezdotykové ovládání

Bezdotykové ovládání funguje a rozpoznává vaše gesta zhruba do 7 cm nad zařízení, pokud jsou prováděna normální rychlostí. V této nabídce se nachází jako první funkce „letmý pohled“, která funguje při položení telefonu na rovný povrch. Po vypnutí displeje stačí zamávat nad senzorem a na displeji se zobrazí informace o vašem stavu. Konkrétně se jedná o ikony oznámení, nepřijaté hovory, nepřečtené zprávy, kapacitu baterie a informace o aktuální hudbě.

Další funkcí v této nabídce je „přechod bez dotyku“. Zde je možné posouvat webové stránky pohyby rukou nad senzorem nahoru a dolů. Aplikace, ve kterých je tato funkce podporována, jsou celkem chudé. Konkrétně se jedná o internet (webové stránky) a emaily (tedy text mailů). Tuto funkci považuji za jednu ze zbytečnějších.

Následující je „procházení bez dotyku“. S touto funkcí je možné přejít na další nebo předchozí položku pohybem rukou doleva a doprava nad senzorem. Funkce funguje u galerie (přecházení mezi obrázky v galerii), internetu (přecházení mezi okny), hudebního přehrávače (je možné měnit skladby), hudby na zamknutém displeji a v aplikaci S Memo. Tato funkce mi přijde taktéž nevyužitelná.

Funkci, kterou hodnotím naprosto bezcenně, je „posunutí bez dotyku“. Zde je možné přesouvat ikony na jiné stránky tak, že podržíte na ikoně a druhou rukou uděláte pohyb doleva či doprava. Upřímně mi tento způsob přijde nepříjemný a zbytečně složitý.

Poslední položkou v této sekci je „přijmout hovor bez dotyku“. Zde je možné přijímat příchozí hovory pohybem doleva a doprava nad senzorem. To znamená, že pokud vám někdo volá, zamáváte před telefonem a hovor přijmete. Tato funkce je zajímavá, a pokud máte špinavé ruce, tak se hodí. Nicméně je řešeno pouze přijmutí hovoru. Pokud hovor přijmout nechcete, tak prostě neprovádíte žádnou akci a telefon vyzvání dále.

     b) pohyb

„Přímé volání“ znamená, že pokud zrovna píšete zprávu a chcete raději dotyčnému zavolat, stačí přiložit zařízení k obličeji a telefon tento kontakt vytočí. Další funkcí je „Inteligentní upozornění“.  Jedná se o funkci zavibrování, pokud telefon po delší době zvednete a během toho budete mít zmeškané události jako nepřijatý hovor či zprávu.

Poslední tři možnosti jsou již dříve známé. Dvě hodnotím jako zbytečnější a poslední se mi líbí a je využitelná. První je „lupa“, kde je možné dvěma prsty na displeji a nakláněním přibližovat či oddalovat obrázek. Podobné je i u „procházení obrázku“, kde je možné mávat s telefonem a pohybovat se ve směru pohybu. Poslední je „ztlumit/pozastavit“. To znamená, že pokud vám někdo volá a vy nechcete být rušeni, stačí telefon obrátit displejem ke stolu a zvuk se vypne.

     c) pohyb dlaní

Pokud si povolíte tuto funkci, bude možné dělat screenshot obrazovky pomoci ruky přejetím nad displejem zprava doleva. Druhou funkcí v této části je „ztlumení/pozastavení“, kde je možné ztišit zvuky hovoru, oznámení či hudby přikrytím displeje rukou.

7. „Chytré funkce“ inteligentní displej

     a) inteligentní pohotovostní režim

Tento režim znamená, že dokud se na displej díváte, tak nezhasne. To ale znamená sledování vašich očí a zapnutou přední kamerku, což v konečném důsledku vede k vyššímu vybíjení baterie. Tato funkce je naprosto skvělá, nicméně si myslím, že pro úsporu baterie je lepší si nastavit delší časový limit vypínání obrazovky. Ještě dodám, že tato funkce funguje pouze za osvětlení, v noci máte bohužel smůlu.

     b) inteligentní otočení

Inteligentní otočení znamená, že se obrazovka otáčí podle orientace vašeho obličeje, nikoliv senzoru. Zde je zase samozřejmě využit přední fotoaparát, který vás sleduje. Poté je ještě nutné mít vhodné osvětlení, jinak nebude fungovat, jako tomu bylo u funkce výše.

     c) inteligentní pauza

Tato funkce znamená, že video přestane hrát, pokud se poohlédnete jiným směrem než na telefon. Asi bych dodal, proč ne? Ale i tak dokážu bez této funkce žít.

     d) inteligentní posouvání

Zde se dostáváme k těm lepším věcem k chlubení. Inteligentním posouváním jsem opravdu okouzlil své kamarády, nicméně musím dodat, že to je tak vše, co jsem s tím provedl. Tato funkce funguje opakovaně jako předchozí v závislosti na čelní kamerce. Pokud si zapnete naklánění hlavy, tak poté při otevření internetového prohlížeče nakláněním nahoru a dolů skrolujete po stránce. Funguje pouze u prohlížeče od Samsungu, tedy toho defaultního. Pokud nechcete kývat hlavou, můžete využít naklánění zařízení. Jako funkce na chlubení? Dobrá a stylová. Jako funkce na používání? Méně použitelná.

8. „Chytré funkce“ bezdotykový náhled

Chytré funkce z této části taktéž hodnotím za ty méně užitečné, ale je možné, že někomu se zalíbí natolik, že je začne aktivně využívat. Při aktivaci bezdotykového náhledu je možné získat více informací bez dotyku na konkrétní SMS, album atd. Funkce je to zajímavá, nicméně mi přijde rychlejší album či SMS otevřít a zavřít.

Tuto funkci je možné využít u náhledu informací (při podržení prstu nad displejem se zobrazí rozšířený text nebo zvětšené obrázky), náhledu průběhu (když podržíte prst nad ukazatelem u videa, zobrazí ukázku nadcházející scény), náhledu rychlé volby (zobrazí jména kontaktů přiřazeným k číslům rychlé volby, když nad nimi podržíte prst), lupa webové stránky (když podržíte prst nad displejem, zvětší se obsah webových stránek).

9. „Chytré aplikace“

     a) WatchON

První chytrou aplikací je WatchON. Tato aplikace využívá infraportu pro komunikaci se zařízeními jako je televize, DVD přehrávač a další. Tuto aplikaci jsem zkoušel na několika televizích a pokaždé s kladným výsledkem. Nutno podotknout, že se mezi nimi nacházeli i televize staršího typu. Ke spárování dochází pouze ze strany telefonu a televize automaticky zařízení přijme. To znamená, že když si stoupnete do obchodu s televizory, tak je můžete všechny vypnout, přepnout atd. Nicméně neberte to jako typ pro budoucí hrátky.

Screenshot_2013-07-03-21-27-38

     b) Optická čtečka

Optická čtečka je další zajímavou aplikací. Jedná se o využití fotoaparátu pro funkce čtečky QR kódů a také k překladu cizích frází například v restauraci či na ukazatelích.

Screenshot_2013-07-03-21-28-21

     c) S překladač

Tato aplikace funguje perfektně. Stačí mluvit dvěma odlišnými jazyky a aplikace překládá to, co namluvíte do jazyka vašeho kolegy a naopak. Nevýhodou je, že aplikace prozatím nepodporuje češtinu.

Screenshot_2013-07-03-21-27-44

     d) S health

Pokud žijete, nebo byste chtěli žít aktivnější život, tak aplikace S health vám k tomu může dopomoci. Jednak je možné zaznamenávat denní příjem kalorií, kroky a celkově vaše výkony. V další části aplikace je možné zobrazit informace ze senzorů, konkrétně teplotu a vlhkost okolí.

Screenshot_2013-07-03-21-28-46

     e) Fotopříběh

Při focení vám telefon nabízí vytvoření alba na základě změny umístění. Poté již nemusíte mít všechny fotky v jednou albu, ale je možné je mít pěkně utříděné.

Screenshot_2013-07-29-11-23-11 Screenshot_2013-07-29-11-24-19 Screenshot_2013-07-29-11-24-44

     f) Group Play

Tuto funkci jsem nezkoušel, protože jsem měl k dispozici pouze jedno zařízení. Funkce je zajímavá, nicméně v ní nevidím širší využití. Jedná se o to, že pokud máte dvě nebo více zařízení, můžete mít hudbu puštěnou na všech a tím si udělat pěkně ozvučenou párty.

Screenshot_2013-07-29-11-17-44 Screenshot_2013-07-29-11-18-12 Screenshot_2013-07-29-11-19-06

     g) Týdeník Reflex

Jedna z posledních aplikací je aplikace pro týdeník Reflex. Zde je možné po registraci dostat předplatné Reflexu na jeden rok zdarma, což v konečném důsledku přinese úsporu 1596 Kč.

Screenshot_2013-07-03-21-36-53

     h) DropBox

Podobně jako u Týdeníku Reflex i po přihlášení do DropBoxu obdržíte další cenné gigabajty navíc. Mě se kapacita tohoto cloudového úložiště navýšila o 48 GB na dva roky.

Screenshot_2013-07-29-11-20-22

10. Zhodnocení aneb doporučuji či ne?

Výše jsme si probrali hlavní softwarovou výbavu jednoho z nejlepších telefonů současnosti. Každý si může udělat názor sám a budu rád, když jej vyjádříte i níže. Kdybych měl hodnotit, jestli bych přešel z aktuální S2 na S4, tak odvětím, že možná, ale ne za takovou cenu. Argumenty pro přechod je fotoaparát a kvalita fotografií, displej a to, že se krásný 5″ fullHD displej vešel do rozměrů rok starého telefonu Galaxy S3 a v neposlední řadě senzory pro teplotu a vlhko. Argumenty proti jsou takové, že kvůli většímu displeji a větší výdrži baterie jsem si pořídil Nexus 7, a dále, že zhruba 17 tisíc je prostě celkem vysoká částka. Pokud bych Nexus nevlastnil, situace by byla pravděpodobně odlišná. Co se týče telefonu samotného, tak bych jej určitě doporučil.

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti CZC.cz, u které si můžete tento telefon také zakoupit.

czc_logo

15 KOMENTÁŘE

 1. recenze o šamkšuntu stokrát jinak – aneb 100x opakovaná lež se stává pravdou a šamkšuntofce spokojeně vrní.

 2. Má S4 vyřešený problém, jako má SIII a další modely Samsungu v podobě chybného T9 vyhledávání kontaktů přes dialer? Vadí mu některé znaky s diskritikou (š, ě určitě) a je potřeba místo nich používat „*“. Nainstalovat Dialer One je sice jednoduché, ale zlynčovat vývojáře u Samsungu za takovou asi už letitou chybu by bylo více než vhodné.

 3. Už u S4 Samsung konečně vyřešil to otravné zahryzávání animací v TouchWizu při přechodu mezi plochami s widgety? Nebo se ty animace hryžou pořád? = koupit telefon a nahrát jiný launcher nebo CM? Díky

 4. „Nicméně neberte to jako typ pro budoucí hrátky.“ no, jako „typ“ to brát rozhodně nebudu. Jako tip možná…

 5. Zajímalo by mne, jestli autor recenze zkoušel tímto samsungem fotit i mimo ideální podmínky (slunečné počasí). Při světle žárovky, nebo jamile je venku trochu zamračeno, je to naprostá tragédie. o focení ve tmě ani nemluvím. Samsung mě přesvědčil o tom, že pokud chci v telefonu kvalitní foťák, musím se vrátit opět k Nokii, koupě S4 byl velký krok vedle.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here