Samsung Galaxy Mega: ohromí, ale dokáže opravdu zaujmout? [Recenze]

0

galaxy MEga

Samsung Galaxy Mega je opravdovým velikánem, tedy co se jeho velikosti týče. Uhlopříčka displeje 6,3 palce jasně ukazuje, že Samsung je jedním z výrobců, který jde mimo jiné cestou tak zvaných phabletů. Není se čemu divit, protože už Galaxy Note se stal oblíbeným modelem a zákazníky si bez problému našel.

Model Galaxy Mega měl zaplnit mezeru na trhu, než Samsung uvede do prodeje Galaxy Note 3 a zároveň zjistit, zda bude poptávka i po takovýchto rozměrech. Své poslání splnil, uvidíme, zda splnil také očekávání společnosti a dočkáme se pokračovatele. Pokud ano, potom zbývá jen krůček k nové řadě.

Za zapůjčení Samsung Galaxy Mega děkujeme společnosti Alza.cz, u které si telefon můžete také zakoupit.

alza-logo

 

Stručný přehled výbavy

 • CPU:  Qualcomm S4 Plus MSM8960, 2×1,7 GHz
 • GPU: Adreno 305
 • RAM: 1,5 GB
 • ROM: 8 GB
 • Display: TFT TN, 6,3″ (1 280 × 720 px)
 • OS: Android 4.2
 • Fotoaparát: 8 Mpx, LED dioda
 • Baterie: 3 200 mAh
 • Konektivita: Bluetooth 4.0, WiFi a/b/g/n, NFC,
 • Rozměry: 167,6 × 88 × 8 mm
 • Cena v době recenze: 13 590 Kč (Alza.cz)

Obsah balení

Výrobce využil nejen pro tento telefon plně recyklovatelnou krabičku s jemnou kresbou dřeva. Po designové stránce víceméně nezaujme, ale to vlastně ani není její účel. Klasicky na ní naleznete potisky, jako je logo, jméno modelu a samozřejmě obrázek telefonu. Na druhé straně potom upozornění a výpis parametrů.

Po rozbalení a otevření jako první věc uvidíte samotný telefon, jehož velikost vás bezesporu ohromí. Tedy pokud jste dříve nevlastnili podobně veliký model. Telefon je standardně opatřen přední, zadní a další tenkou fólií po obvodu. Přední i zadní fólie jsou bohužel nepoužitelné, přední obsahuje veliký potisk a zadní sama o sobě zkrátka nedrží. Naopak fólie po obvodu telefonu je opatřena mimo jiné výřezy na tlačítka a konektory, takže není třeba ji sundávat a vydrží opravdu dlouhou dobu. Je škoda, že v takovém případě Samsung neposkytl alespoň jednu čirou fólii na displej telefonu, tak jako někteří jiní výrobci, například Alcatel.

P1080393 P1080386 P1080406

Balení dále obsahuje příručku k telefonu, poměrně kvalitní sluchátka s různými druhy nástavců, nabíjecí adaptér a micro USB kabel. Velmi potěší micro SD paměťová karta s kapacitou 4 GB.

Zpracování telefonu

Když se vám Galaxy Mega dostane poprvé do ruky, zjistíte, že se vlastně nedrží tak špatně, jak by se na první pohled zdálo. Model je naštěstí poměrně tenký, takže nemáte problém jej prsty „obejmout.“ Nicméně ovládat telefon jednou rukou je doslova nadlidský úkol a to i přesto, že Samsung právě pro tento účel vytvořil možnost zjednodušeného ovládání. Problémem při práci s telefonem by mohla být taktéž hmotnost 199 gramů, která může být nežádoucí například při delším pořizování video záznamu. I když věřím, že v tomto případě je vše o zvyku.

Svým designem telefon příliš nezaujme. Nicméně u tohoto modelu to až takový problém není, jelikož má jiné přednosti, kterými zaujme bezesporu. Ocenit můžeme tenký rámeček okolo displeje a celkově dobře vyvážený koncept, na kterém ani jeden z prvků nepůsobí „rušivě.“ Mega je po celé své ploše pokryt jemnými kostičkami na lesklém černém podkladu. Určitě je to lepší, než jednobarevný a ničím nezajímavý povrch.

P1080438 P1080421 P1080410

Jak už bývá zvykem, použitým materiálem je odolný a velmi ohebný plast (zvláště na zadním krytu) v kombinaci s kovovými prvky. V tomto ohledu se zařízení nijak neliší od ostatních.

Na přední straně najdeme opravdu jen to nejdůležitější. Kovový výstup repráku, pod kterým je malý nápis Samsung. Ten si výrobce dle mého názoru mohl odpustit. Hned vedle nalezneme dobře skrytou diodu a přední kameru. Na spodní části telefonu pak hlavní hardwarové tlačítko a další dvě tlačítka, jako je zpět apod.

Na zadní straně vidíme vystouplé „olemování“ čočky 8 Mpx fotoaparátu, do kterého je lehce zapuštěna pro svou ochranu. Nutností je také LED dioda. Ani tady si designéři neodpustili název výrobce. Celý zadní kryt velmi dobře přiléhá k telefonu a navíc je velmi ohebný, takže nějaké vrzání při používání zřejmě nepřipadá v úvahu. Pod krytem najdeme velký 3 200 mAh akumulátor a šikovně vymyšlený slot jak pro paměťovou kartu, tak kartu SIM.

P1080451 P1080441 P1080429

P1080427 P1080414 P1080433

Na obvodu telefonu potom najdeme ovládání hlasitosti, tlačítko pro zapnutí a vypnutí, popřípadě jeho uzamčení, standardní 3,5 mm konektor pro sluchátka a micro USB. Právě tady je třeba podotknout, že vše je provedeno v kovové úpravě a působí opravdu dobrým dojmem.

 

Hardware

Uvnitř telefonu najdeme dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Plus s taktem 1,7 GHz. O grafické operace se pak stará čip Adreno 305. Model disponuje operační pamětí 1,5 GB. I když na první pohled se telefon tváří jako top model, jak můžete vidět, určitě tomu tak není.

Ovšem výpočetní výkon zařízení je dostačující, což potvrzují i některé benchmarky. Asi nejznámějším je AnTuTu, kde Galaxy Mega získal 19 468 bodů. Dalším benchamrkem, který telefon potrápil, byl Quadrant. Zde získal 7 331 bodů. V posledním, poměrně dost náročném 3D Marku dosáhl skoro na hranici 5 000 bodů, konkrétně 4806.

Jak můžeme vidět, telefon nepatří mezi prémiovou třídu, bohužel ani mezi nejvyšší, ovšem výkon je zcela dostačující pro většinu uživatelů.

Displej a jeho kvalita

Samsung Galaxy Mega je osazen obrovským 6,3“ TFT PLS displejem s rozlišením 1 280 × 720 px. Je udivující, že model není osazen displejem s FullHD rozlišením, jelikož je alfou a omegou celého zařízení. Dočkáte se tak jen HD rozlišení za poměrně vysokou cenu.

Alfou a omegou telefonu je displej

Nakonec i přesto je displej kvalitní a pouhým okem, při běžném pohledu, nemáte šanci vidět rastr. Barvy nejsou nijak zkresleny, jejich podání je věrohodné. Stejně tak nedochází ke zkreslování v různých zorných úhlech. Problémem není ani ostré slunce. Sklo je samozřejmě odolné proti prasknutí, poškrábání o otiskům.

Právě do jisté míry povedený a takto velký displej vás ohromí, a stejně tak přiláká pozornost vašeho okolí. S maximálním jasem je pak opravdovým zážitkem prohlížet si třeba fotogalerii.

  P1080463 P1080459 P1080467

P1080457 P1080462 P1080466

 Konektivita

Standardním vybavením, které nesmí chybět je samozřejmě Bluetooth, v našem případě se jedná o verzi 4.0. Můžete tak bez problému k telefonu připojit třeba chytré hodinky nebo další vymoženosti, které se nabízí.

Wi-Fi,  fungovala bez sebemenšího problému. Stabilita byla velmi dobrá a stejně tak síla signálu.Telefon podporuje standardně Wi-Fi a/b/g/n.

Co se konektivity týče, telefon sice nenabízí žádný nadstandard, ale můžete se na něj stoprocentně spolehnout.

GPS telefon využívá velmi dobře, svou polohu najde asi během 10-20 vteřin, podle toho, zda má přístup k internetu. Právě velký displej je určitě při GSP navigaci velkou předností. Signál je velmi dobrý a stabilita taktéž. Během použití nedošlo k žádným výpadkům. Připojení k satelitům GPS proběhne velmi svižně, stejně tak načítání trasy apod.

Velkou většinu uživatelů určitě potěší NFC čip.

 Baterie a výdrž

Uvnitř telefonu najdeme Li-ion baterii s kapacitou 3200 mAh. To je samozřejmě velmi příjemné a takováto baterie by poskytovala záruku dlouhé výdrže. Nesmíme však zapomenout, že v tomto případě je 6,3“ displej opravdu velkým „žroutem.“ Nakonec se tedy telefon se svou výdrží dostane do průměru a je třeba jej nabíjet každý den.

Při běžném použití vydrží okolo 15 hodin, což sice není málo, ale zároveň ani moc. Nicméně pokud je opravdu nutné se dostat na reálnou výdrž například dvou dní, není to až takový problém. Právě nastavením jasu displeje lze s výdrží dobře pracovat.

 

Software, první spuštění

Během prvního spuštění se klasicky dočkáme o trochu delší doby při načítání, ale i tak proběhne vše svižně. Spuštění trvá o něco déle než minutu. Během prvních kroků budete vyzváni k zadání svého Google účtu a samozřejmě se zobrazí nápověda, která vám ukáže vymoženosti a přednosti modelu. Je třeba podotknout, že nápověda se v tomto případě ukáže jen během prvního spuštění a později už vás systémem neprovází, jako třeba u jiných telefonů. Samozřejmě, pokud si ji opět nezobrazíte manuálně.

Operačním systémem Galaxy Mega je Android ve verzi 4.2 s grafickou nadstavbou TouchWiz. Vše je opravdu plynulé a dobře optimalizované. Nicméně ne každému může TouchWiz vyhovovat. Velkou část si však budete moci stejně přizpůsobit.

Fotoaparát

Snímky vytvořené fotoaparátem s rozlišením 8 Mpx se řadí spíše do průměru, rozhodně svou kvalitou nezaujmou, bohužel. Fotoaparát využívá automatické ostření a nechybí ani osvětlovací LED dioda. Samozřejmostí je i velké množství různých režimů, které můžete využít.

Nastavit lze také hodnotu ISO, stabilizaci, samospoušť apod. A velkou zajímavostí je guma, která dokáže z fotografie vymazat pohyblivý objekt. Prostředí fotoaparátu je příjemné a účelně navržené.

 20140101_160338 20130104_123407

20121225_115242 20121224_180747

Přehled pro a proti, pár slov na závěr

+ velký a poměrně kvalitní displej

+ příjemný design a zpracování

+ optimalizované prostředí

–   hmotnost

–   chybí stylus

–   cena

Samsung Galaxy Mega 6.3 určitě není telefonem pro každého. Je bezpochyby, že své uživatele si najde. Už vůbec fakt, že se model prodává u nás, je velmi dobrou zprávou. S telefonem si zřejmě mnoho pohodlí neužijete, na druhou stranu svůj „dluh“ vám splatí, pokud na něm budete pracovat, kdy právě oceníte jeho poněkud větší rozměry. Rozhodně se nejedná o tuctový telefon, za který byste se měli stydět, naopak. Telefon zaručeně ohromí okolí.

Design telefonu je příjemný a zpracování kvalitní. Telefon rozhodně patří k těm lepším, byť nejde o nejvyšší třídu – každopádně se tak ale tváří. A nakonec i výkon je dostačující. Problémem však může být cena 13 590 korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here