Androidmarket.cz

Recenze: Huawei Ascend G700

Na českém trhu se nedávno v tichosti objevil smartphone střední třídy Huawei Ascend G700. Pod nenápadným zevnějškem se ukrývá přístroj se zajímavou výbavou a především dobrou cenou. Novince jsme se podívali na zoubek a naše dojmy si můžete přečíst v recenzi níže.

Za zapůjčení Huawei Ascend G700 děkujeme společnosti Alza.cz, u které si smartphone můžete zakoupit.

Úvod, přehled výbavy a první dojmy

Výbava

Obsah balení a první dojmy

Uvnitř malého balení je spolu s telefonem natěsnáno vše, co byste očekávali: kabel USB – micro USB, nabíjecí nástavec a pecková sluchátka s mikrofonem i ovládacím tlačítkem, která se hodí jen pro nouzový poslech hudby. Samotný Huawei Ascend G700 je opravdu nenápadný telefon, který svým designem nejspíš nikoho nezaujme. Z přední i zadní strany se jedná o obyčejnou černou “placku”, kterou oživuje jen obvodový rámeček imitující tmavě lakovaný kov.

Lesklou přední stranu narušuje mřížka telefonního reproduktoru. O příchozích zprávách i dalších významných událostech informuje tříbarevná notifikační dioda v horní části přístroje. Odnímatelný zadní kryt je vyroben z matného plastu, který je velmi příjemný na dotek, ale i přesto na něm zůstávají otisky. Materiál krytu působí dojmem, že by mohl vydržet i trochu hrubší zacházení.

Telefon se docela pohodlně drží v ruce, na čemž má jistě podíl mírné zaoblení zadního krytu i příjemná tloušťka 9 milimetrů. Škoda, že výrobce lépe nevyužil místo, rámeček kolem displeje je totiž možná až zbytečně veliký. Hmotnost smartphonu je také poměrně vysoká, konkrétně 155 gramů, což je více než u Samsungu Galaxy S4 (130 g) nebo HTC One (143 g).

Ačkoliv nemám ke kvalitě zpracování žádné konkrétní výtky, celkový první dojem z telefonu je trochu rozpačitý. Od Ascendu G700 neočekávejte elegantní design ani prémiové zpracování, jedná se zkrátka o přístroj zaměřený především na funkčnost a nízkou cenu. Zadní kryt testovaného kusu začal po několikatýdenním používáním mírně vrzat, což však není vzhledem k absenci unibody konstrukce příliš překvapivé.

Tlačítka a konektory

Výrobce vsadil na trojici podsvětlených dotykových tlačítek pod displejem, a to v pořadí (zleva) Zpět, Domů a Menu. Na pravém boku smartphonu nalezneme zapínací tlačítko, protější strana pak ukrývá dvojsměrné tlačítko pro změnu hlasitosti. Tlačítka jsou poměrně vystouplá a při stisku působí příjemným dojmem.

Při nošení telefonu v kapse se mi občas stalo, že došlo ke stisku některého z tlačítek, což se projevilo například zvýšením hlasitosti přehrávané hudby. Na horní hraně se nachází 3,5mm jack pro připojení sluchátek a ve spodní části přístroje je konektor standardu micro USB. Na zadní straně najdeme kromě objektivu fotoaparátu také reproduktor, který svou kvalitou patří k průměru, příjemně však překvapí vysokou maximální hlasitostí.

Displej, výkon, software a konektivita

Displej

Huawei Ascend G700 je vybaven displejem o úhlopříčce 5 palců a rozlišení 1280 x 720 pixelů (HD). Výsledná jemnost 294 ppi patří v dané cenové kategorii ke špičce, a to nejen na papíře. Mohu potvrdit, že rastr displeje je za běžného používání téměř neroznatelný. Použitý IPS panel má vysoký jas i slušné pozorovací úhly.

Výtku však mám k vyvážení barev, u testovaného kousku jsem se setkal s výrazným žlutým nádechem displeje. Nejvýraznější je efekt samozřejmě při zobrazení bílé, jakákoliv možnost změny barevného vyvážení však v nastavení chybí. Displej pravděpodobně není chráněn sklem odolným proti poškrábání, což se výrobce snaží suplovat přednalepenou ochrannou fólií. Na testovaném smartphonu se však po několika týdnech pod fólii vytvořily bublinky.

Výkon

Ascend G700 má sice čtyřjádrový procesor, avšak jedná se jen o čip Mediatek MT6589 (Cortex A7) taktovaný na 1,2 GHz, jehož součástí je také grafický akcelerátor PowerVR SGX544. Příjemným překvapením je použití 2GB RAM. Po většinu času telefon pracoval svižně a bez vážnějších potíží, občas jsem se však dostal do situace, kdy se přístroj začal zasekávat. Na druhou stranu ale musím říct, že vzhledem k ceně je výkon Ascendu G700 více než dobrý a pro většinu uživatelů zcela dostačující.

Pokud si na smartphonu občas rádi zahrajete nějakou jednodušší hru, budete zcela spokojeni, pro vášnivé hráče nejnovějších titulů však Ascend G700 není nejvhodnějším přístrojem. Sice na něm spustíte například Dead Trigger 2, Riptide GP2 nebo Angry Birds Go, očekávejte však rozmazanou grafiku a občasné zaseknutí. Trochu horší je herní výkon v případě Real Racing 3 a Asphalt 8, především druhou jmenovanou hru si kvůli zasekávání nejspíš ani nezahrajete. Naopak příjemně překvapilo to, že se Ascend G700 ve srovnání s jinými smartphony příliš nezahřívá.

Paměť

Huawei Ascend G700 má 8GB interní paměť, ze které vám na osobní soubory a aplikace zbude necelých 6 GB. To sice není mnoho, ale vzhledem k přítomnosti slotu na micro SD karty (o kapacitě až 32 GB) to vůbec nevadí. Huawei navíc přidal možnost nastavit globálně, zda se mají stažené aplikace ukládat na vnitřní úložiště nebo paměťovou kartu. Po instalaci je pak možné aplikace přesouvat i jednotlivě. Za toto řešení výrobce chválím, například Sony by se mělo učit.

Software

Smartphone disponuje operačním systém Android 4.2 Jelly Bean, což sice není nejnovější verze, na druhou stranu u modelu střední třídy mohu tento nedostatek překousnout. Výrobce zatím neoznámil, zda Ascend G700 v budoucnu získá nějakou větší softwarovou aktualizaci. Huawei nikdy nepatřil k mistrům v oblasti updatů, a proto je docela pravděpodobné, že smartphone zůstane na Androidu 4.2 až do konce své životnosti.

Mnohem více než verze Androidu mě však trápila použitá uživatelská nadstavba Emotion UI. Při pohledu na design uživatelského rozhraní si připadám, jako bych se vrátil o několik let zpět v čase. Na jednu stranu sice oceňuji možnost změny vzhledu pomocí motivů, žádný z nabízených mě však nezaujal. Příliš nechápu použití světlé barvy u vysunuté notifikační lišty, kvůli čemuž nejsou čitelné notifikace od některých aplikací, jmenovitě například PowerAmp nebo Any.Do.

Asi největší změnou ve srovnání s čistým Androidem je absence klasického menu s aplikacemi (app draweru). Podobně jako v MIUI jsou všechny ikonky aplikací na domovských obrazovkách, kterých může být až devět. Pro snadnější orientaci můžete ikonky vkládat do vámi vytvořených a pojmenovaných složek. Pokud byste si na toto nezvyklé řešení náhodou nezvykli, můžete si samozřejmě z Google Play Store nainstalovat některý z alternativních launcherů, například Apex nebo Nova.

Výrobce to s předinstalovanými aplikacemi naštěstí příliš nepřeháněl. Navíc ty, které v telefonu najdete, jsou velmi povedené. Pochválit musím například správce souborů, kterého ostatní výrobci do svých telefonů většinou nepředinstalovávají. Mezi další aplikace, které v Ascendu G700 najdete po jeho prvním zapnutí, je například Svítilna nebo kancelářský balík Kingsoft Office.

Huawei Ascend G700 disponuje technologií Wi-Fi (s podporou 802.11 b/g/n), která funguje zcela bez problémů. K internetu je možné se připojit také pomocí technologie HSDPA s rychlostí až 42.2 Mbps. LTE byste hledali marně, u telefonu střední třídy to ale zase tolik nepřekvapí. Chybí také NFC, naopak přítomný je Bluetooth 4.0 (včetně profilu A2DP).

Nepříjemným překvapením pro mě byla kvalita GPS – nalezení polohy trvalo výrazně déle než u jiných smartphonů a velmi často docházelo ke zmatenému chování GPS. Pro navigaci tedy byl Ascend G700 jen obtížně použitelný, pravděpodobně se však jednalo o vadu testovaného kusu.

Fotoaparát, baterie, závěr a klady/zápory

Fotoaparát

Při pohledu na papírové parametry nevypadá fotoaparát telefonu vůbec špatně: rozlišení 8 megapixelů, automatické ostření, diodový blesk, HDR… zkrátka vše, co byste čekali od telefonu za necelých šest a půl tisíce. Bohužel realita už tak růžová není, Huawei Ascend G700 totiž fotí převážně podprůměrné snímky.

Nejvýraznějším problémem pořízených fotografií je neostrost, šum a většinou také „bílý opar“. Nejlepší snímky dokáže telefon vykouzlit na režim makro. Aplikace fotoaparátu se na první pohled může zdát trochu nepřehledná, ale jinak si na práci s ní nemohu stěžovat – její spuštění i pořizování snímků probíhá velmi rychle.

 

 

 

 

Baterie

Baterie o kapacitě 2 000 mAh zajišťuje bezproblémovou jednodenní výdrž, a to i při intenzivnějším používání smartphonu. Pokud Ascend G700 používáte jen sporadicky a zároveň vypínáte internetové připojení, když jej nepotřebujete, není větší problém dostat se i na dva dny používání bez potřeby nabíjení. Troufnu si však tvrdit, že většina uživatelů se přes hranici jednoho dne nedostane. Baterie Ascendu G700 je vyjímatelná, což jistě ocení uživatelé, kteří jsou zvyklí používat záložní akumulátor.

Závěr

Huawei Ascend G700 je horký kandidát na ideální smartphone pro středně náročného uživatele. Avšak i tentokrát se budete muset připravit na několik kompromisů. Smartphone výborně padne do ruky, ale má obyčejný design a nepříliš oslňující zpracování. Displej je nádherně jemný, ale někomu může vadit jeho podivný žlutý nádech. Systém je velmi plynulý, ale nemusí sednout každému a na softwarové aktualizace byste měli raději zapomenout. A nakonec fotoaparát, kde snad ani žádné „ale“ použít nelze, neboť pořízené snímky zkrátka patří k podprůměru.

Část nevýhod však Ascendu G700 můžeme odpustit při pohledu na cenu, která se na českém trhu pohybuje jen mírně nad hranicí 6 000 Kč. Odvážnější zájemci mohou zabrousit do některého z čínských internetových obchodů, kde lze smartphone pořídit o zhruba 1 500 Kč levněji, a to navíc v provedení Dual SIM.

Klady a zápory

+ dobrý poměr ceny a výbavy
+ velmi jemný displej
+ slušný výkon
+ svižný systém
+ notifikační dioda nad displejem
+ slot na micro SD karty
+ předinstalované aplikace

– vrzající zadní kryt
– příliš velké rozměry
– nažloutlé barvy displeje
– přespříliš upravený systému
– špatný fotoaparát
– chybějící NFC a LTE
– pouze jednodenní výdrž baterie