Nakupujeme telefon ze zahraničí – Čína

8

Vlastnit chytrý telefon je skvělá věc. Ovšem ne pokaždé jste s koupí telefonu spokojeni tak, jak byste chtěli. Telefon se Vám zdá s ohledem na výkon naprosto předražený, a pokud se jedná o nějaký levnější model (do 5 000 Kč), mnohdy se takových telefonů nedá o plynulosti ani mluvit. Zkrátka, téměř nepoužitelný telefon. Vítejte u série článků s názvem „Nakupujeme telefon ze zahraničí“, kde se budeme zaměřovat na jednotlivé země, ze kterých lze dovážet poměrně zajímavé telefony, popřípadě telefony, které nás vyjdou v zahraničí levněji. Dnes se zaměříme na Čínu. political-Android-spyware-from-China-680x375

Úvod

Čína – stát, ve kterém se stává vše nereálné reálným. Země, ve které naleznete velké množství obchodů a tržnic, které lákají na elektroniku za velmi lidové ceny. Ovšem vše není tak jednoduché, jak se zdá. Čína je sama o sobě velmi komplikovaná a u virtuálních nákupů to platí dvojnásob. Problém je jednoduchý – na dálku (a mnohdy ani na vlastní oči) nerozeznáte padělek. V této zemi se totiž dokáží navzájem kopírovat i místní značky, takže na trhu není problém nalézt třeba padělky, které se prodávají pod logem Ainol (čínské tablety), přičemž s originálním Ainolem nemají tyto tablety vůbec nic společného. Mezi další problémy se řadí také ochota samotných prodavačů a čínština. Co se týče čínštiny, zde je jeden velký problém – v Číně totiž neexistuje slovo „ne“. Pomocí tohoto problému narážím i na problém prodavačů – ti vám totiž mnohdy naslibují hory doly a u samotné zásilky Vás následně čeká zklamání.

Jak se vyvarovat problémům?

Problémům s objednávkou se dá vyvarovat vcelku jednoduše. V Číně totiž funguje systém „Náš zákazník je náš pán“, což Vám nahrává do karet. Číňané jsou schopni pro zákazníka udělat téměř cokoli. Občas se může stát, že s obchodem máte nějaký problém (nemají naskladněnou barvu telefonu, kterou chcete apod.). Právě zde platí poměrně jednoduché pravidlo – trochu na Číňany zatlačit a mírně pohrozit. Rozhodně se také vyplatí neustále s obchodem komunikovat a ptát se, jak to vypadá s vaším balíčkem. Mnohdy si tak zbytečné čekání na balíček, neboť opět zde funguje výše uvedený systém. Kromě zkrácení čekání se můžete také neustále ujišťovat v tom, že Vám v balíku přijde to, co jste si objednali. Konec teoretizování, vzhůru do čínských obchodů!

Odkud nakupovat, platba a doprava zboží

Jak jsem již řekl, Čína je naprosto přeplněna různými obchody. Existuje ovšem pouze hrstka obchodů, která je prověřena celosvětovou komunitou a kde jsou všichni téměř naprosto spokojeni. Právě v ověřených obchodech by měl nákup proběhnout zcela bez problémů, popřípadě jen s drobnými komplikacemi. Pár z takových obchodů jsme zařadili i do našeho seznamu. Pokud ovšem budete chtít nakupovat i z jiných obchodů, doporučuji si nastudovat níže v článku platbu a dopravu, která Vám pomůže zmenšit případné problémy s koupí na minimum.

Obchody

Etotalk.com

etotalk

Obchod Etotalk.com patří mezi jedny z nejrozšířenějších čínských obchodů na světě. V nabídce prodejce nalezneme originální telefony značek Lenovo, ZOPO, THL, ZTE, Huawei a dalších. Prodejce disponuje i telefony Xiaomi za poměrně nízkou cenu. Zatím ale není jasné, jestli prodejce neprodává padělky těchto telefonů a zda-li se jedná o originální zařízení. Obchod navíc disponuje možností nainstalovat do většiny zařízení tzv. EtoTalk ROM, která přidá češtinu do Vašeho telefonu. Tato služba je ovšem zpoplatněna a u každého telefonu je cena jiná (jedná se ale o jednotky dolarů). Obchod disponuje platbou pomocí PayPal a zařízení Vám domů dopraví pomocí služby DHL, která je na webu zpoplatněna cenovkou 34 USD (cca 700 CZK) za telefon. Velkou výhodou je to, že s přibývajícími telefony cena poštovného na jeden telefon klesá.

IBuyGou.com

ibg

U tohoto obchodu se vyplatí pouze nákup telefonů Xiaomi, které jsou u tohoto prodejce ověřené, a jedná se tedy o originální zařízení. Ceny jsou o něco menší, než je tomu na českém trhu. Ostatní produkty doporučuji nezakupovat na tomto obchodě, neboť jsou zde ceny vyšší, než u konkurence. Obchod také disponuje bránou PayPal a možností odeslání telefonu pomocí služby DHL, která je na tomto webu zpoplatněna cenovkou přibližně 24 USD (cca 500 CZK). Opět je zde možnost odeslat více položek v jednom balíku, díky čemuž dokážete zmenšit cenu poštovného na produkt.

GeekBuying.com

geekbuy

Obchod, který lze srovnat s EtoTalk.com. Oproti tomuto obchodu neposkytuje pouze mobilní zařízení, ale také spousty dalších předmětů. Ceny jsou srovnatelné, jako u EtoTalk.com a nalezneme zde i více neznámých čínských značek. Obchod opět disponuje možností platby pomocí PayPal. Co se týče dopravy, opět zde máme možnost zaslat zboží pomocí DHL, ovšem u všech produktů se nachází „poštovné zdarma“, díky kterému neplatíte ani toto poštovné.

Platba

Platit v Číně rozhodně doporučuji pomocí brány PayPal, díky které si v případě nedodání zboží (či jiné nesrovnalosti) můžete otevřít s prodejcem spor. Díky tomu máte alespoň nějakou šanci, že své peníze dostanete zpět. Za velmi riskantní naopak považuji platbu přímo pomocí karty bez využití PayPalu – zde nebudete mít žádnou třetí stranu, která by se Vám o obchod postarala a v případě nedodání zboží o své peníze přijdete.

Doprava z Číny

Zařízení z Číny je vhodné dopravovat pomocí přepravce DHL, který dokáže balíček doručit do 5-ti pracovních dnů od odeslání. Ušetříte si tak spousty nervů. Velkou výhodou je i to, že společnost DHL má vlastní celnici a zásilky, které nepodléhají DPH ihned propouštějí (naopak ČP podezřelé balíčky skenuje a doba dodání je mnohonásobně vyšší). Čínští prodejci většinou balíček podhodnocují na cenu okolo 30 USD, lze se však domluvit na hodnotách ještě nižších (díky tomu Vám odpadne povinnost platit DPH).

Záruka a reklamace

Zboží u všech čínských prodejců podléhá standardní mezinárodní záruce – dostanete tedy 1 rok záruky. Reklamace jsou ovšem velmi zdlouhavé a mnohdy i náročné. Chybu totiž prvně prokonzultujete s obchodem, který Vám poradí, jak postupovat dále. Pokud se domluvíte na reklamaci, počítejte s tím, že prodávající bude chtít zaslat telefon službou, která umožňuje sledování zásilek (poštovné u ČP do Číny, které lze sledovat, pořídíte pod 200 korun). Zařízení vstoupí do Číny během 10 pracovních dnů, přičemž musíte počítat s tím, že k prodejci se telefon dostane v průběhu 3 týdnů od odeslání. Velkou brzdou je totiž čínská celnice, která dokáže balíček nepříjemně zaseknout. Ve fázi, kdy uvidíte ve Vašem systému úspěšné doručení zásilky, doporučuji opět kontaktovat prodejce a neustále se vyptávat, jak to vypadá s Vaší opravou. Jen tak opět urychlíte čekání na Váš telefon. Po dokončené opravě se dohodněte s prodejcem, jak zaslat zařízení zpět a popřípadě uhraďte doplatek za rychlejší doručení. Nyní se Váš telefon konečně opět vydá na cestu – na cestu k Vám domů. U reklamace v Číně musíte počítat s dobou reklamace okolo 2 měsíců, především díky tomu, že skoro měsíc jde balíček do Číny k prodejci.

Přehled zajímavých telefonů

Pojďme se ale nyní podívat na telefony, které dokáží zaujmout svoji cenou, kvalitou či svým výkonem. Telefonů je bohužel na trhu velká spousta a nabídka se velmi rychle mění a to jak cenově, tak výkonnostně. Tady je přehled zajímavých telefonů, které bychom se nebáli zakoupit ani my v redakci.

Xiaomi MI3 (16GB)

xiaomi-mi3   Xiaomi MI3 – telefon, který zaujme svým zpracováním a vysokým výkonem za poměrně nízkou cenu. Ačkoli v ČR existuje zastoupení společnosti Xiaomi, model MI3 zatím nemají skladem. Telefon disponuje procesorem Snapdragon 800 s taktem @2,3GHz, 2GB RAM a 16 GB interním úložištěm. Telefon běží na systému Android 4.2. Cena: 480 USD (cca 9800 CZK) Zdroj: IBuyGou

Xiaomi MI3 16GB 2G (TSCDMA) lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Lenovo S750

sku49023     Vodě-odolný (IP67) čtyř-jádrový telefon s procesorem od MediaTeku, který běží na frekvenci @1,2GHz. Telefon dále disponuje 1GB RAM a 4GB vnitřní paměti (možnost rozšíření). Celý telefon běží na Androidu 4.2. Cena: 220 USD (cca 4500 CZK) Zdroj: EtoTalk

Lenovo S750 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

ZOPO ZP780

zp780   Nový model od společnosti ZOPO, který disponuje čtyř-jádrovým procesorem od MediaTeku s taktem @1,3GHz. V telefonu dále nalezneme 1GB RAM a 4GB interní paměti (možnost rozšíření). Telefon běží na systému Android 4.2. Zaujme především svou nízkou cenou. Cena: 160 USD (cca 3300 CZK) Zdroj: EtoTalk

 Meizu MX3 (16GB)

meizu-mx3-official   Telefon, který zaujme svým vysokým výkonem. Nalezneme zde osmi-jádrový procesor Exynos s taktem @1,6GHz. V telefonu dále nalezneme 2GB RAM a 16GB vnitřní úložiště (nerozšířitelné). Celý telefon běží na systému Android 4.2. Cena: 470 USD (cca 9600 CZK) Zdroj: EtoTalk

Emgeton Meizu MX3 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Závěr

Nákup v Číně je jako pohádka. Pohádka, která ovšem není určena pro každého. Náročnost nákupu je poměrně vysoká a případná reklamace je ještě vyšší. Pokud ovšem sníte o telefonu, který bude za příjemnou cenu s vysokým výkonem, Čína je to pravé, co hledáte. Za lidové ceny tam naleznete opravdu výkonné stroje, které se nedají srovnávat z telefony, které si můžete zakoupit za stejnou cenu zde. Pokud si ovšem netroufáte na nákup v Číně sami, můžete využít několika překupníků (a další rychle přibývají), kteří se specializují na nákup telefonů v zahraničí a následný přeprodej zde, v ČR. Výhodou je následně to, že nákup je mnohem jednodušší a o případnou reklamaci by se Vám měl postarat sám překupník. Jediné, co Vás může odradit, je mnohem vyšší cena, než kdybyste si telefon zakoupili sami.

8 KOMENTÁŘE

    • Dobrý den,

      o závadě v kapitolách již víme, pracujeme na jejím odstranění. Bohužel se neprojevuje u všech čtenářů a je tedy velmi těžké ji odstranit.

      Za chybu se omlouváme.
      Přeji hezký zbytek dne,
      Martin Kadlček

  1. Vážení čtenáři,

    v těchto chvílích jsme odstranili problém s kapitolami (konkrétně nemožnost načtení některých kapitol). Pokud Vám kapitoly i nadále nefungují, prosím, zkuste promazat cache prohlížeče.

    Za komplikace se omlouváme.
    AndroidMarket.cz

  2. „Vyvarovat se“ se pojí se 4. pádem – takže „JAK SE VYVAROVAT PROBLÉMŮ“. Nebo alternativně: „Jak se vyhnout problémům“.
    Jinak dobrý článek.

  3. pouze a jen Windows phone .. nejlevnejsi za 3000 🙂 2jadro s Windows phone se hrave vyrovna androidimu 4jadru 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here