iNew 6000+ – Čínský bojovník se špatnou optimalizací [Recenze]

3

V redakci většinou testujeme velice známé značky, nebo značky, které v dnešní době není problém sehnat (především díky překupníkům a firmám, které se na dané telefony specializují – například Xiaomi). Dnes se ale podíváme na telefon, který v České republice nemá žádnou podporu a stává se tak velice exotickým zbožím, přičemž ani čeští prodejci o něj nemají velký zájem. Konkrétně se jedná o společnost iNew, která má ve svém portfoliu velice zajímavý 6,5“ telefon (přesněji řečeno phablet), který disponuje osmi-jádrovým procesorem od čínské společnosti MediaTek.

Výbava

  • Testovaná verze: iNew 6000+ Octa-core
  • Displej: 6,5″ IPS s rozlišením 1920 x 1080 pixelů (1080p HD)
  • Procesor: osmi-jádrový procesor Mediatek MTK6592, @1,66 GHz
  • Grafický čip: Mali-450 MP
  • RAM: 2 GB
  • Interní paměť: 16/32 GB
  • Zadní fotoaparát: 18,2MP s LED přisvětlením
  • Přední fotoaparát: 8MP, natáčení HD videí při 30 fps
  • Wi-Fi: 802.11 b/g/n
  • Další konektivita: A-GPS, Bluetooth 4.0
  • Konektory: microUSB 2.0, 3,5mm jack pro připojení sluchátek
  • Senzory: akcelerometr, proximity, sensor světla
  • Baterie: vyjimatelná Li-pol s kapacitou 3150 mAh
  • Operační systém: Android 4.2.2 Jelly Bean
  • Rozměry: 143.5 x 73.3 x 9.3 mm
  • Hmotnost: 265 gramů
  • Cena v době psaní recenze: okolo 8 tisíc korun

Za zapůjčení zařízení iNew 6000+ děkujeme zahraniční společnosti Comebuy.com, u které si můžete produkt i zakoupit.

ComeBuy-jpg-1

Obsah balení a první dojmy

Telefon k nám dorazil v poměrně velké, bílé, papírové krabici. Krabice má na sobě menší poutko, za které vysunete následně část krabičky, ve které se již vše nachází. Jako první, co po vysunutí krabičky spatříte, je samotný telefon, který je opravdu velký. Pod telefonem se následně nachází menší podložka, přičemž po jejím vyjmutí se dostanete k samotnému příslušenství. Co se týče příslušenství, to je u tohoto modelu velice bohaté. Konkrétně jsme zde nalezli sluchátka, USB kabel, adapter do zásuvky a fólie na přední stranu displeje, kterou standardně u telefonů nenacházíme. Jakmile telefon chytíte poprvé do ruky, zjistíte, že je opravdu velký a těžký, přičemž zvyknout si na něj trvá velmi dlouhou dobu. Situaci o moc neusnadňuje ani pouzdro (které k nám došlo současně s telefonem), neboť samotné pouzdro pro tento telefon váží kolem 100 gramů, přičemž pokud jej máte nasazené na telefonu, celková váha se dostane přes 300 gramů, což už není moc příjemné. Další věc, která mě zamrzela, je nutnost vytáhnutí baterie pro zasunutí micro SD karty a SIM karet – místa je tu totiž požehnaně a sloty by šly dát naprosto kamkoli. U telefonu nalezneme také stylus, který ale občas umí trochu „prostestovat“ a ovládání jim není tak příjemné, jako například u telefonu Galaxy Note 3.

_DSC1450 _DSC1459 _DSC1464

Hardware a software

Tlačítka a konektory

Všechna hardwarová tlačítka telefonu jsou rozeseta po celém telefonu, přičemž všechny zapadají do stylu telefonu – nejedná se tedy o žádné nápadné věci. Na pravé straně telefonu nalezneme pouze vypínací tlačítko, naopak v levé části nalezneme tlačítko pro ovládání hlasitosti. Co se týče typických ovládacích tlačítek systému Android (menu, domů, zpět), nalezneme je pod displejem telefonu. Tlačítko domů a zpět svítí bílou barvou, tlačítko domů je naopak velice odlišeno – tlačítko se velmi podobá na středové tlačítko z modelů Samsung. Konektory nalezneme na telefonu dva a to konkrétně 3,5 mm výstup na sluchátka, který nalezneme na horní straně telefonu a MicroUSB konektor pro nabíjení telefonu/synchronizaci telefonu s PC na spodní straně. _DSC1455 _DSC1452 _DSC1451 _DSC1453

Displej

Telefon disponuje displejem s výrobní technologií IPS. Díky ní má telefon vcelku dobré barevné podání displeje a žádné barvy mi nepřišly bledé či přepálené. Velice kladně hodnotím i pozorovací úhly, u kterých jsem nezpozoroval žádné neduhy. Viditelnost na slunci je ovšem na trochu horší úrovni a displej má vysokou tendenci odlesky odrážet. Vzhledem k tomu, že telefon má 6,5“ displej, výrobce se zde odhodlal nasadit FullHD rozlišení (1920×1080). Ačkoli je rozlišení poměrně vysoké, telefon trpí menšími viditelnými pixely z blízka. Nejedná se ale o nic hrozného a tak musím potvrdit, že tento krok byla velice dobrá volba. U displeje bych měl ale jinou výtku – konkrétně jeho zpracování. Po dobu testu jsem se setkal s tím, že displej si občas dělal, co chtěl, což není zrovna dvakrát příjemné. Navíc, pokud na displej trochu více zatlačíte, vznikne Vám v horní části displeje černá mapa, která po odstranění tlaku ihned zmizí. Díky těmto vadám jsem z displeje poměrně rozčarován a jeho hodnocení je velmi složité.

Výpočetní výkon

Uvnitř telefonu nalezneme osmi-jádrový procesor Mediatek MT6592 s taktem @1,66 GHz na jádro, díky čemuž procesor poskytne telefonu potřebné množství výkonu jak pro plynulý chod samotného systému, tak pro poměrně náročné aplikace. Procesoru napomáhá operační paměť o hodnotě 2GB, jejíž dnes vidíme pouze jako průměrnou. Pojďme se ale vrátit zpět k procesoru. Během testování jsem zpozoroval nepříjemné záseky v prostředí systému. Tyto problémy lze odstranit velice jednoduše a to změnou launcheru. Po změně základního launcheru na launcher třetích stran jsem nezpozoroval žádné nechtěné záseky, díky čemuž připisuji tyto neduhy špatné optimalizaci systému. Součástí procesoru v testovaném zařízení je také grafický čip Mali-450MP, který Vám poskytne potřebný výpočetní výkon pro téměř všechny 2D a 3D hry. Během našeho testování jsme se nesetkali se žádnou hrou, u které bychom měli problém s velkými záseky právě díky nedostatku grafického výkonu, takže zde si zaslouží výrobce poměrně velkou pochvalu.

Screenshot_2014-03-10-17-40-06 Screenshot_2014-03-10-17-40-15

Paměť

Testovaný model iNew 6000+ disponuje 16GB interní paměti, přičemž si lze zakoupit i verzi, která disponuje 32GB pamětí. Co se týče paměti, pro uživatele je přístupno přibližně 8,6GB, přičemž následně dalších 5GB je vyhrazeno pro uživatele v systému. Zbytek, který postrádáte, zabere samotný systém Android. Naštěstí tento „velikán“ disponuje slotem na MicroSD kartu a tak není problém si paměť v telefonu následně rozšířit pomocí externích karet, díky čemuž se již můžeme dostat na hodnotu, která Vás již nebude velikostně omezovat tak, jako interní paměť tohoto modelu.

Software

V telefonu nalezneme momentálně Android ve verzi 4.2.2 (Jelly Bean), která je minimálně upravena výrobcem – velmi se tedy podobá na „čistý“ Android, který známe z rodiny Nexus. Co se týče jazykové podpory, v telefonu nalezneme drtivé množství jazyků, přičemž nechybí ani naše čeština, která ale občas umí trochu zazlobit a tak se Vám v některých částech systému sem tam něco zobrazí čínsky. Nejedná se ale o žádnou tragédii. S podporou zařízení to ale již tak slavné není – výrobce se o dané zařízení nestará a nejspíše ani starat nebude, stejně jako většina těchto čínských společností. Prostě a jednoduše – postavíme nějaký hardware, hodíme na to nějaký software a tím práce končí. Kdyby se výrobce o daný model trochu staral, myslím si, že hodně chyb, které se v daném modelu nachází, by mohlo býti zcela bez problémů odstraněno.

Konektivita

Námi recenzovaný telefon iNew disponuje připojením Wi-Fi 802.11 typu b/g/n, přičemž mobilnímu telefonu nechybí ani funkce mobilního WiFi hotspotu pro sdílení mobilního internetu. V telefonu je také přítomný Bluetooth 4.0 (včetně profilu A2DP) a GPS s A-GPS, která disponuje pouze průměrnou kvalitou příjmu signálu díky chipsetu procesoru. S tímto problémem se ale nesetkává pouze tento telefon, nýbrž všechny telefony s procesorem od společnosti MediaTek. Ve výbavě telefonu ovšem chybí připojení pomocí NFC, které nenacházíme (bohužel) téměř u žádného čínského telefonu, což je poměrně velká škoda. Telefon disponuje síťovými standardy 900/1800/1900/2100, což znamená, že u nás telefon využijete i na 3G sítích.

Multimédia

Fotoaparát

iNew 6000+ disponuje fotoaparát, jehož zadní snímač dosahuje hodnoty 18MP. Většina z Vás nejspíše ale již ví, že megapixely nejsou všechno a záleží hlavně na velikosti snímače a světelnosti daného fotoaparátu. Fotky jsou průměrné, spíše lehký podprůměr a v drtivé většině se Vám stane, že fotografie budou trpět vysokým šumem, budou rozmazané, či budou obsahovat mnoho dalších nepříjemných vlastností. Co se týče blesku, ten musím bohužel taky zkritizovat. Obsahuje totiž jen jednu LED diodu, přičemž tato dioda není bezbarvá, jako ostatní, nýbrž má modrý nádech. Díky tomu jsou následně znehodnoceny všechny fotografie s bleskem. Jak telefon fotí, se můžete podívat na následujících snímcích.

IMG_20140611_125400 IMG_20100101_000204 IMG_20140520_091912 IMG_20140601_191014 IMG_20140531_195456 IMG_20140605_084817

Reproduktory

Ačkoli na krytu lze vidět dvojici reproduktorů, není tomu tak. Telefon disponuje pouze jedním reproduktorem, přičemž ani kvalita zvuku není na nějaké super úrovni. Při vyšší hlasitosti se můžeme dočkat i mírného chrčení, což rozhodně není známkou kvalitního poslechu. Příjemnější poslech dokonce nezískáte ani po připojení sluchátek do telefonu, neboť i zde je kvalita poměrně špatná.

_DSC1458 Baterie

Výrobce dodal námi testovanému telefonu baterii o kapacitě 3150mAh, což je velice solidní dávka energie. Při neustálém používání telefon za jeden den zcela bez problémů vybijete. Pokud jej ale budete trochu šetřit a nebudete na něm doslova neustále, s výdrží se můžete dostat až na 2-3 dny. Výdrž v tomto ohledu hodnotím velkým plusem, neboť ne často se mi stává, že vydržím s telefonem celý den, a velice často hledám v průběhu odpoledne/večera zásuvku, ve které si můžu daný telefon nabít.

Závěr, klady a zápory

Telefon iNew je jeden z modelů, u kterých jsem vážně rozpačitý. Velká velikost, kterou ovšem někteří uživatelé vyhledávají, je pro mě velké minus. S velikostí samozřejmě souvisí i váha, která je opravdu obrovská a v kapsách vždy tuto (poměrně velkou) zátěž poznáte. Naopak musím telefon pozvednout za poměrně vysokou výdrž baterie, i přes rozlišení a velikost displeje, kterým telefon disponuje. Kromě výdrže jsem byl nadšen i z výkonu, který nejlépe pocítíte při hraní her, kde Vám telefon téměř vše spolehlivě zvládne.

Klady a zápory

+ Výkon

+ Zpracování

+ Nízká cena

+ Vysoká výdrž baterie

– Fotoaparát

– Váha

– Kvalita fotoaparátu

– Slabší příjem GPS

3 KOMENTÁŘE

  1. „tlačítko se velmi podobá na středové tlačítko z modelů Samsung“ – co to proboha je za patvar? UMíte česky? Snad „tlačítko je podobné středovému tlačítku z modelů Samsung“…

  2. „Ačkoli je rozlišení poměrně vysoké, telefon trpí menšími viditelnými pixely z blízka“ – snad „…, při pohledu z malé blízkosti jsou vidět pixely.“

    „iNew 6000+ disponuje fotoaparát, jehož…“ – snad „…disponuje fotoaprátem…“

    Jako největší český android web byste si buďto měli pořídit korektora/ku, případně naučit jednotlivé redaktory pravopis.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here