Androidmarket.cz

GIGABYTE GSmart Maya M1 [recenze]

V době, kdy se veškerá pozornost vztahuje k novým vlajkovým lodím od firem Sony, HTC nebo například Samsung, nesmíme zapomínat ani na střední třídu mobilních telefonů. Tato třída někdy nabízí velmi pěkný poměr cena/výkon a mezi těmito telefony je někdy těžké vybrat ten správný pro vás.

A do této kategorie také spadá Gigabite Gsmart Maya M1. Nepříliš známí výrobce telefonů, ale naopak spíše základních desek pro PC nebo grafických karet, využívá mírné mezery na trhu telefonů a snaží se především zaujmout dvojicí slotů pro SIM karty, což platí i o všech jeho ostatních modelech. Maya M1 je nejvyšším modelem společnosti Gigabyte a my se dnes na něj podíváme zblízka.

Hardwarové parametry

Obsah balení

Maya M1 mě začala překvapovat ihned od začátku. Telefon je totiž zabalen do černé krabičky se zlatými a bílými popisky, což působí velmi elegantně. Po jejím otevření a odebrání pěnové výztuže, na mne ihned tento telefon vykoukl. Pod papírovou přihrádkou na telefon jsem našel zbytek obsahu balení. Najdeme zde nabíječku s odpojitelným kabelem USB, který dosahuje délky 90cm, dále manuál, baterii a nakonec pecková sluchátka, která jsou spíše navíc, a moc od nich nečekejte.

Výrobce tedy chtěl zaujmout především vnějším designem, což se mu jistě povedlo. Uvnitř už krabička působí standartně, ale podle mého dostatečně.

Vzhled a zpracování

Telefony Maya M1 se prodávají ve třech barvách a to černé, bílé a červené. Přední strana je ale vždy stejná. V horní části telefonu se nachází mikrofon a vedle něj přední 2mpx fotoaparát. Pod displejem najdeme tři základní tlačítka, zleva  nastavení, domů (popř. poslední spuštěné aplikace) a tlačítko zpět.

Na zadní části je pak čočka 8mpx fotoaparát, přisvětlovací dioda a mikrofon. Zejména se povedly elegantní stříbrná tlačítka na zapnutí a vypnutí telefonu a ovládání hlasitosti. Váha telefonu dosahuje 150g, což je na telefonu znát. Na druhou stranu i kvůli této váze se telefon velmi dobře drží a z ruky nijak nevyklouzává.

Na vrchu telefonu se nachází micro USB a 3,5 mm jack pro sluchátka. Mezi nimi máme umístěno již zmíněné tlačítko pro zapnutí telefonu, které je přímo uprostřed. Jeho umístění je již ale hraniční, vzhledem k velikosti telefonu.

Maya M1 na první pohled vypadá velmi bytelně, ale plastová zadní strana toho moc nesnese. To zjistíte, až když telefon otevřete a podíváte se na zmíněný plast, který je pouhým výliskem a i velmi jemné zatlačení znamená mírné prohnutí. Odložme ale plast stranou a podívejme se na vnitřek telefonu. Zde je slot pro microSD karty a to až do velikosti 32GB. Nad baterií najdeme dva sloty pro SIM karty. Jeden z nich je standardní a podporuje GSM síť, druhý také a k tomu navíc přidává podporu WCDMA.

Displej

Displej o velikost 4,5″ s technologií IPS a rozlišením 960 x 540 obrazových bodů a tedy jemností 240 bodů na palec nabízí velmi příjemnou kombinaci mezi kompaktností a velikostí. Velmi dobré jsou pozorovací úhly telefonu a také podání barev není pozadu, což má na svědomí použitá technologie IPS. Nevýhodou se může zdát podpora pouze pěti prstů najednou, ale v praxi tento počet zřejmě stejně nevyužijete, takže vás tento nedostatek trápit nemusí.

Výkon – benchamark

Ačkoliv telefon skrývá pouze dvoujádrový procesor MediaTek MTK6577 (Cortex A9) o frekvenci 1Ghz a paměť RAM 1GB, byl jsem opravdu udiven výkonem, jaký telefon předváděl. Jako první jsem zkusil hru Real Racing 3, která jak dobře víme, je velmi náročná a tak jsem neočekával mnoho. Už když jsem se dostal do menu, hra se sekala, ale poté když jsem přešel k závodu, byla hra najednou plynulá bez jakéhokoliv sekání. Ano, opravdu Maya M1 zvládá plynule i jednu z nejnáročnějších her.

Quadrant Standart

AnTuTu Benchmark

 

Epic Citadel( High quality)

Epic Citadel( Ultra High quality)

 

 

Výkon – hry

Cordy 2

Na první pohled možná nenáročná hra, ale Cordy umí pořádně prohnat procesory telefonů. Maya M1 ale neměla nakonec problém a vypadá to, že je pro hry jako dělaná.

Real Racing 3

Jak jsem již zmínil RR3 je jednou z nejnáročnějších her, ale jako by se to k Gigabytu nedoneslo a hra běží naprosto plynule. Opravdu skvělá optimalizace.

Frontline Commando

Hry od Glu přináší vždy skvělou grafiku. Výjimkou není ani Frontline Commando, které ale nenadělalo žádné problémy tomuto stroji.

Fotoaparát

Velkou předností tohoto telefonu je jeho fotoaparát, tedy ten zadní. 8mpx fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou zajistí opravdu kvalitní fotografie. Fotoaparát navíc disponuje funkcí fotit více snímků za sebou a na jednu fotosekvenci tak dokáže zachytit až 40 snímků. Z těchto snímků dokáže telefon vytvořit panorama. Vedle klasických snímků si dále můžete tvořit panoramy a nebo sekvenci fotek, které se spojí, a vy si ji potom prohlížíte slidem.

Na prvním snímku můžete vidět, že je fotoaparát trochu vypouklý a nejspíše se velmi brzy stane, že se ochranné sklíčko poškrábe.

Vedle focení je samozřejmě také důležité nahrávání videa. To dosahuje velmi dobrých kvalit stejně jako focení, ale pro náročné uživatele je tu podpora pořizování snímků přímo při nahrávání videa. Danou situaci tak můžete nejen nahrát, ale i vyfotit.

Prostředí telefonu

To co chceme u jiných telefonů jiných značek, se zde stalo základním parametrem. Gigabite nevymýšlel žádnou svou nástavbu a telefon obohatil čistým Androidem ve verzi  4.1.1 Jelly Bean.

Přechod mezi plochami je naprosto plynulý a bez sekání. To stejné platí u přechodu mezi aplikacemi. Snad jen u náročnějších aplikací Maya M1 trochu váhá nebo spíše čeká až si udělá místo v RAM, ale to je vcelku běžné.

Internetový prohlížeč během testování ani jednou nespadl nebo se výrazněji zasekával. Pouze při načítání náročné webové stránky docházelo k časové prodlevě. Zde občas docházelo i ke špatnému načtení stránky, ale na druhý pokus se vše už podařilo.

Dual SIM

Velkou neznámou pro mne byl dual SIM. Telefon po zapnutí rozpozná obě karty a barevně je rozdělí a pojmenuje podle operátora. V nastavení telefonu pod správou SIM si potom barvu můžeme změnit a karty přejmenovat. Také si musíte zvolit, která z karet bude výchozí.

Při psaní SMS nebo Volání pak stačí akorát koukat do notifikační lišty, kde nám vždy vyskočí karta, kterou právě využíváme. Pokud se ale nechceme zdržovat přepínáním, můžeme si předem navolit, jaká čísla budeme používat pro danou kartu.

V nastavení lze také určit primární kartu, která bude určena pro mobilní internet. Pokud tedy na jedné kartě budete mít internet v mobilu, můžete si k ní přiřadit prioritu a nestane se tak, že byste čerpali data z druhé karty.

 

Baterie

Baterie s kapacitou 1700 mAh zajišťuje chod cirka na den a půl při normálním používání( SMS, E-mail, občas internet) a snad jediný problém je při hraní her, kdy se telefon velmi rychle vybíjí a je tak nejlepší hrát blízko zásuvky. Zklamáním je ale doba nabíjení telefonu. Ta totiž překročila hranici čtyř hodin.

Závěr

Gigabite Maya M1 se u českých obchodníků prodává za cirka 5500 Kč a za tuto cenu dostaneme velmi dobře vybavený telefon, který se pyšní kvalitním fotoaparátem, Dual SIM, dostatečným výkonem, průměrným designem a čistým Androidem. Vše pak zobrazuje IPS displej se skvělými parametry.

Výhody

Nevýhody

 Za zapůjčení děkujeme firmě ASBIS CZ