Asus Zenfone 5 vás nadchne, aneb více než poctivá nižší střední třída

1

Tento model už sice není žádnou novinkou, přesto jsme se rozhodli jej zrecenzovat a to právě díky několika svým přednostem, kterými určitě může zaujmout a oslovit potenciální uživatele. Slibuje také solidní výkon za slušnou cenu. Ta se nyní pohybuje nad hranicí 4 tisíc korun.

Za zapůjčení zařízení Asus Zenfone 5 děkujeme společnosti Alza.cz, u které si telefon můžete také zakoupit.

alza-logo

ZenFone5_Family_goldStručný přehled výbavy:

 • CPU:  Intel Atom Clover Trail – Z2560 (2 x 1 600 MHz)
 • GPU: PowerVR SGX544MP2 (400 MHz)
 • RAM: 2 GB
 • ROM: 8 GB
 • Display: IPS LCD, 5″ (111 × 62 mm)
 • OS: Android 4.3 (Jelly Bean), možný upgrade na 4.4
 • Fotoaparát: 8 Mpx (3 264 × 2 448)
 • Baterie: Li-Ion, 2 110 mAh
 • Konektivita: Bluetooth 4.0, WiFi 802.11 b/g/n
 • Rozměry: 148 × 73 × 10,3 mm
 • Hmotnost: 145 g
 • Cena v době recenze: 4 490 Kč (Alza.cz)

Obsah balení

Telefon je dodáván v poměrně zajímavě zpracované krabičce. Jde vidět, že designéři skvěle převedli svůj nápad do reality. Už na první pohled jsou nastíněny nejzajímavější funkce a přednosti telefonu. Balení je opatřeno fotografií – lehký a příjemný design.

bakeni1 baleni2

Uvnitř najdeme samozřejmě Asus Zenfone 5, spolu s ním pak micro USB kabel, nabíječku a sluchátka – což je v dnešní době v nižší střední třídě příjemný bonus. Ovšem nemůžeme čekat špičkový zvuk, ale spíše průměr. Pro milovníky hudby jsou tedy tato sluchátka nedostatečná.

Zpracování telefonu

Je třeba hned na úvod říct, že telefon příliš nezaujme. Ve své podstatě je to jen další černá placka – nezoufejme ale, své nedostatky dohání jinde. Je samozřejmostí, že v této třídě a za takovou cenu, jako je něco málo přes 4 000 Kč, nemůžeme očekávat zázraky. Přesto musíme vytknout příliš široký rámeček okolo displeje. Toho si totiž člověk všimne jako první. Dále nijak nevýrazné křivky, zkrátka jde o stadardní zpracování.

Telefon určitě neurazí jeho zpracování prostě odpovídá ceně.

Po obvodu telefonu najdeme tlačítka na ovládání hlasitosti, které jsou standardně umístěny na pravé straně. Nahoře potom klasický 3,5 mm konektor pro sluchátka. Vespod se nachází druhý konektor, tentokrát microUSB.

zprac1 zprac4

zprac3 zprac2

zprac5 zprac7

Avšak i tady můžeme najít malé plus. Tím může být lezhce ergonomicky prohnutý zadní kryt, který dodá jistou pohodlnost při práci s telefonem. A hlavně teoreticky by vás neměla začít po delší práci bolet ruka, jako u ostatních „placek“, které se ženou za co největší štíhlostí a právě to si po chvíli začíná vybírat svou daň. Nicméně často je to spíše otázka zvyku. Zadní kryt lze také lehce sejmout a zpřístupní nám slot pro paměťovou kartu a dvě kartu SIM.

Hardware

Uvnitř najdeme trochu postarší dvoujádrový procesor Atom Z2560 s taktem 1,6 GHz. Jak už sám název napovídá, pochází z dílny Intelu a postaven je na architektuře Clover Trail+. Pro střední třídu je to zcela odpovídající vybavení, které určitě neurazí. Potěšit může také operační paměť, která má kapacitu 2 GB.

Displej a jeho kvalita

Kvalita displeje a jeho jemnost je lákadlem, jenže lehce zkresluje barvy.

Asus Zenfone 5 je osazen 5″ IPS displejem  s HD rozlišením, konkrétně 1280 x 720 pixelů. Je třeba uznat, že displej je to opravdu kvalitní a může být jedním z lákadel pro zákazníky. Je dobře čitelný u úhlů a dostatečně i na slunci, ovšem má jednu zásadní vadu, tedy pokud toto lze za vadu považovat – zkresluje lehce barvy.

Jemnost displeje dosahuje hodnoty až 294 PPI a to není vůbec špatný výsledek. A co je ještě velmi příjemným zpestřením? Jednoznačně „režim čtení“, díky kterému si nastavíte barevnost displeje tak, aby se vám z něj dobře četlo a nedráždil oči. A samozřejmostí je také Gorilla Glass 3.

P1090194 - Kopie P1090195 P1090197 P1090206 P1090214 P1090221

Konektivita

Jak už bylo několikrát zmíněno, telefon pochází ze střední třídy a proto v oblasti konektivity nemůžeme čekat žádný nadstandard, ovšem ani NFC, které může mnoha uživatelům scházet. Stejně tak možnost použít LTE sítě. Přestože dřív by takový nedostatek byl ve střední třídě spíše přehlídnut, dnes toto opomenout nelze.

Co se týče Wi-Fi a Bluetoot 4.0, tady žádné komplikace nenastaly a vše funguje tak, jak má. Sílá signálu je velmi dobrá a stabilní. Pokud se podíváme blíže na GPS, ani tady nebyl problém. Zaměření naší polohy proběhlo zpravidla do několika málo sekund. Po celou dobu jejího používání byl pak signál stabilní, přesnost spíše průměrná .

Zajímavá je funkce USB OTG, která umožní k telefonu připojit další zařízení, například flash disk nebo klávesnici.

Baterie a výdrž

Telefon čerpá energii z Li-Ion baterie o kapacitě 2 110 mAh. No, řeknemě si narovinu, že to není zrovna moc a výdrž tedy logicky určitě neohromí, ba spíše naopak. Reálná výdrž, při plné zátěži telefonu (stále spuštěná data, hovory, různé aplikace, poslech hudby apod.) je asi jeden den. To je nepochybně dostatečné, přesto je baterie a její kapacita spíše slabinou modelu.

Naštěstí Asus připravil tzv. úsporný režim, kdy jsou data po čas zamčení telefonu vypnuta. Takto lze energii výrazně ušetřit a dostat se až na 1 a půl dne výdrže. Teoreticky, pokud byste se hodně snažili, může telefon vydržet lehce pod dva dny a to bez omezení komfortu při jeho používání, to je však maximum.

Software a jeho první spuštění

Operačním systémem je Anderoid 4.3, nicméně by měla být připravěna aktualizace na verzi KitKat. Asus potom svůj telefon vybavil nadstavbou ZenUI. A nutno podotknout, že vše běží naprosto plynule a tak, jak má. Prostředí je stabilní a bez jakýchkoli problémů. ZenUI je vskutku efektivním a přehledným prostředím, se kterým určitě nebudete mít problém.

Fotoaparát

Telefon je vybaven slušným osmi megapixelovým fotoaparátem, to je v této cenové kategorii standard. Rozlišení naprosto postačí pro klasické osobní fotky a jejich kvalita je průměrná. Vždy taky záleží na síle osvětlení, protože v šeru má ZenFone 5 menší problémy a na fotografii je tak více šumu, i když použijete prisvětlovací LED diodu.

Co se týče samotného prostředí fotoaparátu, to je velmi přehledné a obsahuje mnoho nastavení, díky kterému můžete za určitých sotuací své fotografie vylepšit.

P_20150322_162802 P_20150322_163534 P_20150322_163925_HDR P_20150322_164035_HDR P_20150322_164705 P_20150322_165529

Pár slov na závěr

Asus Zenfone 5 je zajímavým zástupcem své třídy. Určitě zaujme příjemným designem a lákadlem bude také kvalitní displej. Potěší i přehledné a stabilní prostředí, taktéž částečně výkon je uspokojivý. Naopak problémem je bezesporu výdrž telefonu a možná slabší fotoaparát. Velkým problémem je absence LTE a NFC.

Jak moc je výbava adekvátní ceně 4 490 korun musí posoudit každý potenciální kupce sám.

Asus Zenfone 5 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Graf ceny produktu Asus Zenfone 5 16GB poskytuje server Heureka.cz

1 komentář

 1. „Za zapůjčení Samsung Galaxy Mega děkujeme společnosti Alza.cz, u které si telefon můžete také zakoupit.“ Samsung Galaxy Mega to je nějakej omyl ne? 😀

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here