LTE: Vodafone chce do prosince 2014 pokrýt většinu ČR, O2 spouští síť v Brně

0

O2 a Vodafone dnes oznámili své plány na pokrytí České republiky vysokorychlostním mobilním internetem LTE. Modrý operátor dnes spouští 4G síť na území Brna. Druhá ze společností sice zatím zůstává jen u slov, ale její plány pro následující měsíce jsou mnohem ambicióznější. Taktiky obou operátorů se liší také použitou technologií.

Vodafone: LTE na většině území do konce příštího roku

Červený operátor oznámil plány na spuštění LTE sítě s obchodním názvem Vodafone Turbo Internet. LTE bude dostupné zejména v menších městech a na venkově, zatímco ve větších městech zůstane prioritou připojení přes HSPA+ (3G). Do prosince 2014 by měla být technologiemi 3G a 4G pokryta téměř celá Česká republika s výjimkou hraničních oblastí.

Vodafone Turbo Internet

Vodafone se pro LTE rozhodl použít úsek kmitočtové pásmo 900 MHz, zatímco konkurenční O2 a T-Mobile využívají 1800MHz frekvenci. Výhodou řešení od Vodafonu je výrazně snazší pokrývání velkých oblastí signálem. Zklamáním však může být rychlost, která by teoreticky měla dosahovat 20 Mbit/s, což je srovnatelné s už zmíněným HSPA+. V průběhu testování bylo dosaženo reálné rychlosti více než 15 Mbit/s.

Pokrývání proběhne nezávisle na výsledku aukce kmitočtů, která by měla začít 11. listopadu. Pokud se Vodafonu podaří v aukci získat jiné kmitočty, využije veškeré investice do LTE na frekvenci 900 MHz k migraci na LTE vybudované na nově získaných kmitočtech.

Vodafone Turbo Internet budou mít možnost prostřednictvím nové 4G sítě jako první využívat zákazníci z Litoměřicka a severu Plzeňska, kde operátor zahájí pokrývání signálem už letos v prosinci. K využívání LTE od Vodafonu stačí jakýkoliv datový tarif, LTE SIM karta a modem, smartphone či tablet s podporou LTE na frekvenci 900 MHz. V nejbližší době by měl červený operátor nabídnout nové datové tarify.

O2: jako první pokryje Štatl betelně rychlou mobilní sítí LTE

O2, které už má svoji aktivní LTE síť v centru Prahy, na Letišti Václava Havla a v Jesenici u Prahy, se rozhodlo rozšířit služby vysokorychlostního mobilního internetu do Brna. V moravské metropoli je od dnešního dne pokryto širší centrum města a také areál Brněnských výstavišť a veletrhů, což znamená asi 40% pokrytí okresu Brno-Město.

O2 LTE Brno

LTE síť od O2 nabízí rychlost stahování až 75 Mb/s, odesílání dat až 38 Mb/s a velmi rychlou odezvu (ping) v řádu 20-25 milisekund. Na rozdíl od Vodafonu využívá modrý operátor kmitočtové pásmo 1 800 MHz, které je ideální k pokrytí malého území velmi rychlým připojením.

Pokud jste zákazníkem O2 a chtěli byste využívat připojení přes LTE, musíte vlastnit některý z datových tarifů a tablet či modem s podporou této technologie. Možnost používání LTE od O2 na smartphonech je zatím omezena z důvodu chybějící implementace hlasových služeb, ke které by mělo dojít na začátku roku 2014.

zdroj: Mobilenet, iHNed, Mobilmania

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here