LTE po Česku

0

Operátoři T-Mobile a O2 podepsali v pátek 2. května smlouvu o sdílení mobilních sítí čtvrté generace (LTE). Obě společnosti budou i nadále využívat svou vlastní síťovou infrastrukturu a udrží si zcela nezávislou obchodní strategii. To se nelíbí třetímu hráči na našem trhu Vodafone proto proti této dohodě podal stížnost, to je však vše co může udělat proti této dohodě. Na druhou stranu je Vodafone mírně napřed v pokrývání, jak tento souboj dopadne ukáže až čas.

o2-tmobile

Generální ředitelé si spolupráci chválí

„Jde o důležitý strategický krok navazující na dohodu o sdílení stávajících přístupových sítí 2G a 3G,“ říká Milan Vašina, generální ředitel T-Mobile, a dodává: „Kromě pokrytí nejrychlejším internetem v dřívějším termínu přinese tato spolupráce úspory, které nám umožní další investice do provozovaných sítí a nabízených služeb.“

„Díky této dohodě můžeme v krátké době přinést rychlý mobilní internet českým zákazníkům po celé zemi – ve venkovských i v městských oblastech. Sdílení sítí je přitom celoevropským trendem, což potvrzují úspěšná obdobná partnerství ve Velké Británii, Švédsku či Francii,“ uvedl Luis Malvido, generální ředitel O2.

Západ pokryje T-mobile východ O2

Oba operátoři provedou první testy sdílení v následujících týdnech, přičemž jejich cílem je otestovat především funkčnost navrženého technického řešení. Po odladění všech nezbytných procesů v testovacích podmínkách začne komerční provoz sdílení sítí LTE v průběhu druhého pololetí roku 2014.

Sdílení sítí čtvrté generace se týká celého území ČR mimo Prahy a Brna. T-Mobile bude odpovědný za jejich správu a provoz v západní části České republiky, O2 je bude provozovat ve východní části území. Rychlost takto vybudované LTE sítě bude pro každého z operátorů v první fázi dosahovat až 75 Mbit/s pro stahování a až 25 Mbit/s pro nahrávání, tedy několikanásobně více než u sítí 3G. Do budoucna bude rychlost navyšována.

T-Mobile i O2 samostatně splní všechny závazky vyplývající z podmínek loňské aukce kmitočtů. Sdílení se bude týkat jen rádiové části sítí obou operátorů, jejich centrální prvky zůstanou nezávislé. T-Mobile i O2 si proto budou nadále konkurovat v kvalitě a nabídce služeb i v rychlosti sítě.

T-Mobile chce do konce roku  pokrýt 51 % populace a 73 % území

LTE T-Mobile

Síť T-Mobile LTE se do konce letošního roku rozprostře na 51 % populace a 73 % území. T-Mobile se chce zaměřit na maximální plošné pokrytí sítí LTE, aby bylo možné využívat datové služby na co největším území ČR včetně řidčeji obydlených oblastí. Cílem T-Mobile je také dostupnost rychlého internetu na silnicích a dálnicích – jejich venkovní pokrytí sítěmi 3G a LTE by do konce letošního roku mělo odpovídat 94 %.

T-Mobile chce do konce října 2014 pokrýt Prahu nesdílenou LTE sítí. V červnu spustí operátor nejrychlejší mobilní internet v centru hlavního města. V červenci přijdou na řadu Vysočany, Černý most, Horní Počernice, Letňany, Střížkov, Prosek a Ďáblice, v srpnu Kobylisy, Bohnice, Čimice a Holešovice. Během září a října pak bude pokryta celá západní část Prahy, tedy Suchdol, Dejvice, Střešovice, Hradčany, Břevnov, Motol, Radlice, Stodůlky, Zličín, Barandov, Chuchle, Radotín a Zbraslav.

T-mobile již do LTE investoval téměř čtyři miliardy korun, v příštích letech bude postupně investovat dalších 13 miliard.

O2 chce do konce roku pokrýt  90 % obyvatel Česka

pokryti_obyvatel

Do druhého pololetí roku 2014 se výrazně rozšíří pokrytí 4G LTE v Praze a v Brně, na přelomu roku pak budou obě největší česká města pokryta téměř celá, a to včetně svého okolí. Do konce roku plánuje O2 pokrýt vysokorychlostním internetem celkem 90 % obyvatel Česka.

Do konce roku se rychlý mobilní internet od O2 dostane také do dalších regionů České republiky. „Naše Chytrá síť pokrývá Českou republiku nejmodernějšími technologiemi,“ říká Tomáš Zetek, ředitel produktů a služeb O2. „Na vybraných místech posilujeme naši 3G síť na standard HSPA+, který podporuje rychlost stahování až 42 Mb/s. A síť 4G LTE od O2 již nyní nabízí rychlost stahování až 75 Mb/s – s tím, že v určitých lokalitách síť dále posílíme tak, aby bylo možné stahování rychlostí až 110 Mb/s.“

Dodavatelem technologií budou Nokia a Huawei

Dodavatelem technologií pro LTE síť od O2 bude společnost Nokia, která zajistí výstavbu sítě 4G LTE od O2 mimo území Prahy a Brna. „Vybrali jsme si dodavatele s dlouhou tradicí, který je schopný pro nás zajistit špičkové technologie za atraktivních podmínek,“ říká Petr Slováček, ředitel divize Provoz operátora O2.

Technologie pro 4G LTE síť O2 v Praze a v Brně již dodává společnost Huawei.

Zdroj: Tisková zpráva O2 a T-mobile

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here