Tabletofony jsou budoucnost, pro koho ale vlastně jsou?

12

Stále si říkám, že už není co nového v mobilním světě vymýšlet a každý rok jsem vyveden z omylu. Tuny novinek a obměn, které na nás výrobci mobilních telefonů chrlí jsou většinou ku prospěchu, někdy je ovšem jejich záměr přinejmenším sporný. Není to tak dlouho, co se výrobci předháněly, kdo nabídne lepší fotoaparát, lepší displej, více paměti a také kdo nabídne co nejsubtilnější zařízení.

V posledních letech se však stále více pozornosti zaměřuje na co největší plochu displeje. Už není problém koupit ,,telefon“ s více než 5“ displejem, podle některých informací Sony chystá zařízení (v tomto případě už nemůžeme použít slovo telefon), které nabídne 6.44“ displej. Nabízí se otázka, pro koho takové zařízení jsou určená a jestli je jejich konečný užitek opravdový.

Jsme v době, kdy je moderní být mobilní. Máme tedy notebooky, netbooky, ultrabooky, chytré mobilní telefony a tablety. A pak máme něco mezi mobilními telefony a tablety, uchytilo se pojmenování tabletofony. Většinou se jedná o zařízení s úhlopříčkou více než 5“, což je i pro dospělého muže s velkými prsty těžko ovladatelné zařízení a většinou je nutné pomoci si i druhou rukou.

Stále více přemýšlím, pro jaké uživatele jsou takové zařízení směrována. Celý koncept se i totiž zdá poněkud nedomyšlený. Abych věděl, o čem mluvím, sám jsem se stal uživatelem jednoho z těchto tabletofonů, popřípadě přerostlého telefonu, říkejte tomu jak chcete.

Mobilní telefon u mě vždy musel plnit několik rolí, naučil jsem se pomocí něj usnadňovat si svůj život. Používání tabletofonu je ze začátku zábavné a celkem pěkné. Vše je obrovské, téměř nepoznáte problém s přehmaty na softwarové klávesnici, je radost se dívat na krátká videa ale i delší filmy, prohlížet internet, všechna ostatní zařízení se po týdnu jeví jako ,,příliš malá“ a vy si pokládáte otázku ,,jak jsem kdy mohl pracovat na telefonu s 3,5“ úhlopříčkou. Vystřízlivění na sebe ale nenechá dlouho čekat.

Od rozměrů displeje se samozřejmě odvíjí velikost celého zařízení. Pryč jsou tedy doby kdy se Vám telefon téměř ztratil v kapse, a pryč jsou také doby, kdy Vám na ovládání telefonu stačila jedna ruka. Na každý delší text je nutné se více soustředit, Vaše pozornost se musí naučit soustředit na mnohem větší plochu a to ze stejné vzdálenosti a mnohé další..

Pokud se ptám dalších uživatelů tabletofonů, co je na jejich používání lepší, téměř vždy dostanu stejnou odpověď (pochopitleně). ,,Je to velké, hezčí a líp se s tím pracuje“ – ,,vše ostatní se mi zdá příliš malé“.

Ze statistik vyplývá, že velké mobilní telefony zažívají svůj hit. Dnes není problém narazit na uživatele, který nějaký z nich používá, a téměř všichni vypadají spokojeně. Můj názor za dobu používání je však takový, že je to sice hezké, ale byl bych nerad, aby se svět mobilních telefonů posunoval zrovna tímto směrem. Nejsem si jistý, jestli si za pár let chci vybírat jenom mezi těmito plácačkami, které se budou předhánět o desetiny palce, jenom aby byly právně oni ,,těmi největšími“.

Tabletofony jsou zajímavou odnoží mobilní světa, nemělo by se to však s jejich boomem tolik přehánět. Stále se najde spousta uživatelů, kteří chtějí perfektně vybavený telefon ale už nechtějí perfektně vybavený telefon s monstrózním displejem. Doufejme tedy, že se i v následujících letech dočkáme vlajkových lodí, které svoji úhlopříčku zastaví na hranici 4,5 – 5“, kdy je používání takového zařízení ještě únosné a v rámci možností pohodlné. Máme tu přece tablety.

Jaký je Váš názor? Jste zastánci toho, že budoucnost tkví v obřích displejích, nebo by se měli výrobci soustředit na jiné aspekty jak udělat z mobilního telefonu co největšího pomocníka?

12 KOMENTÁŘE

 1. Mám už druhý tel. s 4,3″ a je to fakt už na mě max…chtěl bych stejné Sw a Hw jako mám, ale max do 4″….protože to je pro mě ideální velikost do ruky..ale zatím jsem žádný TOP telefon s 4″ nenašel..bohužel…

 2. Mám 7-palcový tablet, tak by pro mě byl ideální telefon 3 – 3,5 palce + qwerty. Moc takových zařízení ale člověk nenajde 🙁

 3. mam 5.3 na sg note a muj novej tel bude rozhodne vetsi..v kapse mi to nikdy nevadilo, je to placaty a rifle upnuty nemam a ta pohodlnost prace je nenahraditelna..nezapinam uz ani notas, kdyz to vsecko zvladne note..navic, velka navigace, pri propojeni pres obd2 s autem je zobrazeni udaju na celnim skle na takle velkym displeji bezkonkurencni..ja bych se k mensimu telefonu nikdy nevratil, ja zastavam kategorii cim vetsi, tim lepsi 🙂 ale kazdymu vyhovuje neco jinyho..

 4. Mám velkou ruku jako správný pianista a 4,3″ pro mě úplně ideální velikost, došáhnu palcem až na vrchní část obrazovky bez přehmatu. Telefon ale už zastarává, chtělo by to něco se čtyřjádrem, ale co?? Když se nic tak „malého“ s takovým procesorem nedělá.

 5. Já mám DHD s 4,3″ a v době koupě jsem byl považován mezi kolegy za blázna, nyní se pomalu stávám terčem posměchu, že mám miniaturní telefonek. Jakoby se DHD časem zmenšovalo :-).
  Nicméně jako tablet používáním Nexus7 a když by měl telefonní reproduktor, bez nejmenších obav si jej dovedu jako telefon představit.
  Já bych to tedy rozdělil takto 0″ – 6.99″ telefony, 7″ – %kolik kdo vyrobí% tablety. Ať si každý koupí co chce.

  Kéž by ale existoval telefon Nexus s alespoň 6″…

 6. mám x10 mini pro a chystám se mít xperii mini pro nebo něco tomu podobné (ta x10 má 2.1 android a 600mhz procesor což už je dost omezující) , na filmy a ostatní mám tablet tak proč mít obří i mobil?

 7. mel sem 3″, pak 4″ a ted uz mi to zas prijde maly… ale rekl bych, ze pres 5″ uz bych asi nesel 😀 aspon zatim, uvidim pozdeji az takovej budu mit 🙂 ale hranicni je podle me spis velikost telefonu, ne displaye, pokud se zuzej ramecky tak je realny jit i pres 5″ 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here