Komentář: Google Hangouts – není všechno zlato, co Google logo má

10

hangouts

Jak jsme se těšili na letošní Google I/O s tím, že dojde ke sjednocení komunikačních platforem. Osobně jsem nechápal, proč musí ten samý chat vypadat na telefonu, v rozhraní Google+ a v Gmailu jinak. Co je důvodem toho, že na různých místech vidím různé informace (například o stavu kontaktů)? No, jedno je jisté – už to moc řešit nemusím, protože Google přispěchal s inovací – službou Google Hangouts. A proti pravidlům vám hned na začátku prozradím pointu – tady se něco ošklivě pokazilo.

Nápad po to byl hezký. Srovnat GTalk, Hangouty jako takové a Pokec pod jednu střechu, integrovat je do sebe, a nabídnout chutný celek uživatelům na stříbrném podnose jako dospělou konkurenci WhatsApp, Facebook Messengeru, Viberu a nově třeba taky Blackberry. Stačilo to trochu víc promyslet a podařilo by se. Jenže v současné podobě se Google Hangouts tváří jako nedomrlý produkt na kterém jsou vidět jasné známky nedotaženosti. A co že je konkrétně špatně?

Jak ta věc asi přemýšlí?

Nesmyslná už je jedna z nejdůležitějších obrazovek komunikační aplikace, totiž seznam kontaktů. I přesto, že nad tím přemýšlím celkem dlouho, doteď jsem nepochopil, jakým systémem mi Google kontakty řadí. Jistě, asi to bude podle četnosti komunikace, řeknete si. Ale chyba lávky! Prvních pár míst by smysl i dávalo, ale proč mám jako další Nikolu Bornovou, které jsem jednou jedinkrát poslal e-mail, nechápu. Naopak lidé, kteří si se mnou občas napíšou chybí. A stejným neduhem trpí jak webová (integrovaná do nového vzhledu Google+), tak mobilní verze.

Spousta lidí (stejně jako já) bude jistě postrádat rozumné zobrazení online kontaktů. Na Google+ se pod často používanými objevuje jakýsi zelený proužek (že by to bylo ono?), mobilní aplikace nějaké má, ale stav indikuje zesvětlením fotky, a to pro jistotu jen u kontaktů, které jsou z nějakého tajemného důvodu seskupeny do skupiny „časté“. Kde a proč se tam vzaly, nejde zjistit. Výborné také je, že v ještě stále běžícím GTalku v prostředí Gmailu s tímto není žádný problém.

Chudák Jabber

Všeobecnou nevoli také vyvolala skutečnost, že si Google Hangouts přestávají rozumět s jabberem. Jabber je doteď ještě poměrně populární komunikační protokol, který Google Talk na něm postavený uměl využívat. Z Hangouts ani do Hangouts už nic prostřednictvím něho neodešlete, což například pro mě znamená ztrátu některých poměrně důležitých kontaktů. Jistě, najdi si Jabber klient, můžete namítnout – tak proč Google zařízl něco, o co byl zájem a co lidé používali?

Co se týče samotné funkčnosti mobilní aplikace, tak ta úplně zlá není. Sice není tak příjemně jednoduchá jako byl klient Google Talku a nabízí poměrně málo nastavení, designem ale zapadá do stylu Google aplikací a k nejpomalejším nepatří. Zato integrace Hangouts do prostředí Google+, ta se nepovedla. Nejenže nelogicky plýtvá místem, ale nalézt v ní konkrétního člověka (zvláště máte-li ho přidaného do kruhů) snad nejde – je potřeba ručně najít jeho Google+ profil a až odtamtuď komunikaci s ním spouštět. Připočtěte opravdu ošklivé (uznávám, věc vkusu) smajlíky a máte recept, který opravdu nechutná dobře. A přitom úpravy by to mohly být poměrně jednoduché.

 

Betatest ve špatnou dobu

Místo vymýšlení stovek smajlíků (skutečně, v Google Hangouts můžete kamarádům poslat nepřeberné množství všelijakých domečků, kytiček, autíček a bůhví čeho ještě) by stačilo umožnit lidem poskládat si seznam kontaktů, nabídnout spojení na úrovni chatu (a přenést online kontakty vzhůru) a přestat plýtvat místem. Facebook má tyto záležitosti vyřešeny dobře, proč to nemůže takto fungovat i v Googlí rodině?

Zatímco mnozí z nás doufali v konečné sjednocení rozdrobených komunikačních nástrojů Googlu pod jednou střechou, dostali jsme polotovar, který život spíše stěžuje. Není intuitivní, je nepřehledný a navíc některé virtuální vazby doslova zpřetrhává. Jakkoli jsou ostatní novinky třeba i velmi dobré a zajímavé, Google Hangouts bylo, v podobě v jaké se teď nachází, velmi odvážně pustit ven. A jak tak čtu ten nový plochý stream na Google+, nejsem sám, kdo začne přemýšlet o tom, že dá Googlu dočasný sbohem a vrátí se, až to bude nějak rozumně fungovat. Protože do té doby si tím kazit práci nehodlám.

 

 

10 KOMENTÁŘE

  • Gogolu to nedojde nikdy, aspon dokud mu to stado jeho notorickych privrzencu bude za hlasiteho hykani a mlaskani bude dal zrat.

   • tohle je imho uz vetsi, v tom ma prsty celej zatracenej polofunkcni a nepohodlnej Babicodroid. Gogol chce ovladnout vesmir a vi, ze je jen krucek od toho, aby masy BFU, kteri pouzivaji jeho mobilni OS a zaroven maji Gogol Account, zacali pouzivat Gogol Flus.

    Popr. to funguje nejak takhle: se svym beznym prasackym pristupem to tam naperem a budeme sledovat, co na to reknou nasi betatesteri (svet). Kdyz to bude dobre, tak to po par letech zrusime, zmenime, cokoliv, protoze je to ve vyssim zajmu podrobovani si uzivatelu!

 1. Všude je to stejné. Machrují jaké že nemají kvalitní zaměstnance, a že kvalita především, ale vždycky se najde někdo, nebo nějací, kteří to sprasí jak můžou. O to by ani tak moc ještě nešlo, i mistr tesař se utne, ale jde o to, že takový poloshit vůbec postili do světa… to asi někdo hodně odskáče.

 2. Pěkně napsané, já jsem od aktualizace tak naštvaný, že takto slušně a střízlivě o tom nedokáži psát. V rámci výzkumu, zda-li se s tím dá něco dělat, jsem si uvědomil následující. Gmail má gTalk, vždy měl a zatím má. Oblíbená Chrome extenze a to co bylo v G+ se jmenuje Chat for Google, to co nahradilo gTalk, to co nám chybí.

  V konstruktivní diskuzi na téma extenze se k nám připojil zaměstnanec Google a velmi vtipně odpověděl(a) „at this time, we are no longer offering the older version of the Chat For Google Chrome extension. In order to use the extension, you must use the new version – which is now called Hangouts – and have a Google+ account.“ Byli jsme spaseni!

  Zkusil jsem přejít zpět k Psi a to se mi opravdu nelíbí a nemohu tak pracovat, krom toho na Googlu jsem poslal nemalé peníze na kredit k hlasovému volání, což mi Hangouts ani 3rd party klient neumožní.

  Jinak gTalk na Gmailu stále komunikuje s2s, ovšem hangouts podle mě nepoužívají tento XMPP server (talk.google.com), již dříve jsem si všiml, že adresa kontaktu je ta dlouhá, profilová.

  • Good news everyone, získal jsem zálohu Chat for Google extenze, má někdo zkušenosti z forkováním? Vytvořený CRX mi nefunguje, kvůli manifestu…

 3. Talk byl můj nejoblíbenější nástroj na pokec jak na PC, tak na mobilu. Po zkur..í novým Hangoutem asi přestanu používat. Zmatek nad zmatek. V mobilu není jasné kdo je online a pokud bych se dostal ke steré verzi asi bych ji už neaktualizoval.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here